Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Papież Franciszek pobłogosławił nowe korony dla Ma...

Papież Franciszek pobłogosławił nowe korony dla Matki Bożej Jasnogórskiej


Papież Franciszek pobłogosławił nowe korony na Cudowny Obraz Matki Bożej na Jasnej Górze. Diademy to replika koron ofiarowanych 300 lat temu przez Ojca Świętego Klemensa XI podczas pierwszej koronacji częstochowskiego Wizerunku. Korony zostały skradzione w 1909 r. i teraz, w związku z jubileuszem, zrodził się pomysł ich odtworzenia. Uroczystość odbyła się w środę, 17 maja, w Watykanie po zakończeniu audiencji generalnej. Uczestniczyli w niej paulini na czele z przeorem Jasnej Góry o. Marianem Waligórą.

O. Marian Waligóra podkreśla, że zakonnicy mieli „radość uczestniczenia w audycji generalnej i otrzymania daru błogosławieństwa papieskiego dla nowych koron”. „Nowe diademy są odzwierciedleniem tego, co przeżywamy w naszych sercach, duchowego przywiązania do Matki Bożej, wyrazem czci i oddania się Jej” – podkreślił jasnogórski przeor. Powiedział, że Ojciec Święty z radością przyjął prośbę o błogosławieństwo koron i ofiarowaną mu przy tej okazji kopię jasnogórskiego Wizerunku Matki Bożej. „Papież Franciszek poprosił nas o dalszą modlitwę za niego na Jasnej Górze i wszędzie, gdzie duchowo łączymy się z częstochowskim sanktuarium, a więc w naszych rodzinach i domach” – podkreślił paulin.

O. Marian Waligóra poinformował także Ojca Świętego o nawiązaniu bliskiej współpracy tzw. „gemellaggio” z sanktuarium Madonna di Capocolonna, znajdującym się na terenie diec. Crotone, która ofiarowała korony częstochowskiemu sanktuarium.

W sanktuarium Madonna di Capocolonna od XII wieku, podobnie jak na Jasnej Górze, czczony jest obraz Matki Bożej. To właśnie z diec. Crotone pochodzi mistrz złotnictwa Michele Affidato, który przygotował replikę koron Klemensa XI.

Uroczysty akt podpisania współpracy i oficjalne przekazanie koron odbędzie jutro, 18 maja, w dniu urodzin św. Jana Pawła II, który również we Włoszech jest bardzo czczony jako papież Maryjny.

„Będzie to podkreślenie niezwykłej więzi jaka łączy Polskę i Italię, szczególnie poprzez wielką cześć wobec Maryi, Matki naszego Pana” – podkreśla o. przeor.

Czytaj więcej —> Radio Jasna Góra / Biuro Prasowe Jasnej Góry: Papież Franciszek pobłogosławił korony dla Matki Bożej