Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Oświadczenie Przewodniczącego Konferencji Episkopa...

Oświadczenie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski po decyzji Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 roku

– Z wielkim uznaniem przyjąłem dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Życie każdego człowieka przedstawia przed Bogiem taką samą wartość i powinno być w takim samym stopniu chronione przez państwo – napisał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w specjalnym Oświadczeniu. Trybunał Konstytucyjny w dniu 22 października 2020 r. uznał, że przepisy dotyczące dopuszczalności aborcji z powodu “… dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (…)” są sprzeczne z Konstytucją RP.

Zobacz też —> tvp.info: Co dokładnie rozstrzygał TK i co wynika z jego wyroku? ANALIZA

Arcybiskup nawiązał do słów Jana Pawła II, który nauczał, że „stosunek do najsłabszych jest miarą demokracji i dobroci społeczeństwa”. Podkreślił, że każdy człowiek prawego sumienia nie może odmawiać prawa do życia komukolwiek, zwłaszcza z powodu jego choroby.

Przewodniczący Episkopatu zaapelował, by otoczyć szczególną życzliwością i rzeczywistą troską ze strony państwa, społeczeństwa i Kościoła dzieci, do których bezpośrednio odnosi się decyzja Trybunału, oraz ich rodziny.

Posłuchaj —> rzecznika Konferencji Episkopatu Polski

Pełna treść oświadczenia:


Oświadczenie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski
po decyzji Trybunału Konstytucyjnego

Z wielkim uznaniem przyjąłem dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego, uznającą aborcję eugeniczną za niezgodną z Konstytucją Rzeczypospolitej.

Tą decyzją stwierdzono, że koncepcja „życia niewartego życia” stoi w jaskrawej sprzeczności z zasadą demokratycznego państwa prawnego. Życie każdego człowieka od momentu poczęcia do naturalnej śmierci przedstawia przed Bogiem taką samą wartość i powinno być w takim samym stopniu chronione przez państwo.

Stosunek do najsłabszych jest – jak nauczał św. Jan Paweł II – miarą demokracji i dobroci społeczeństwa. Każdy człowiek prawego sumienia zdaje sobie sprawę z tego, jak niebywałym barbarzyństwem jest odmawianie prawa do życia komukolwiek, zwłaszcza z powodu jego chorób.

Ciesząc się ogromnie z tej epokowej zmiany prawa, pamiętajmy teraz o tym, aby dzieci – do których bezpośrednio odnosi się dzisiejsza decyzja Trybunału Konstytucyjnego – oraz ich rodziny otoczyć szczególną życzliwością i rzeczywistą troską ze strony państwa, społeczeństwa i Kościoła.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Poznań, dnia 22 października 2020 roku,
w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II


Info na podstawie / audio —> episkopat.pl: Przewodniczący Episkopatu dziękuje za decyzję Trybunału Konstytucyjnego


Dołącz do Get Mercy – publikuj swoje uczynki miłosierdzia, inspiruj innych!