Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Oświadczenie kard. Kazimierza Nycza ws. profanacji...

Oświadczenie kard. Kazimierza Nycza ws. profanacji figury Chrystusa “Sursum corda” przy Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie – 29 lipca 2020

– Profanacja figury Chrystusa „Sursum corda” przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie spowodowała ból ludzi wierzących – napisał metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w oświadczeniu z dnia 29 lipca 2020 roku.

W nocy z 28 na 29 lipca 2020 r. “działacze LGBT” umieścili tęczowe flagi na kilku pomnikach w Warszawie, a na niektórych z nich zostawili także kartki ze swoim manifestem. Wśród zbezczeszczonych pomników jest figura Chrystusa dźwigającego krzyż, która znajduje się przy Bazylice Świętego Krzyża.

Publikujemy tekst oświadczenia Metropolity Warszawskiego.


Oświadczenie Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego

Profanacja zabytkowej figury Chrystusa “Sursum corda” przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie spowodowała ból ludzi wierzących, parafian kościoła Świętego Krzyża oraz wielu mieszkańców stolicy, dla których figura Zbawiciela dźwigającego krzyż stała się symbolem nadziei w najtrudniejszych dniach Powstania. Apeluję, by niezależnie od wyznawanych poglądów szanować uczucia religijne ludzi wierzących. Zaprzestańmy stosowania aktów wandalizmu i przekraczania granic w debacie publicznej.

kardynał Kazimierz Nycz
Arcybiskup Metropolita Warszawski


Info na podstawie —> Archidiecezja Warszawska: Oświadczenie Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego

fot. Pixabay.com

Figura Chrystusa na Krakowskim Przedmieściu pojawiła się 1898 roku. Do dziś znajduje się na balustradzie schodów przed bazyliką Świętego Krzyża przy Trakcie Królewskim, a w czasie Powstania Warszawskiego jej okolice były miejscem zaciętych walk polskiego podziemia z Niemcami. We wrześniu 1944 roku upadła na bruk, a uniesiona ręka Chrystusa wskazywała na napis “Sursum Corda”. Ks. Berdychowski przypomina, że w tym roku przypada 75. rocznica powrotu figury Chrystusa na Krakowskie Przedmieście po II wojnie światowej. Jest to jeden z niewielu pomników, jaki ocalał w czasie wojny. O tej figurze wspominał w czasie pierwszej pielgrzymki do Polski Jan Paweł II.

Nie sposób zrozumieć tego miasta, Warszawy, stolicy Polski, która w roku 1944 zdecydowała się na nierówną walkę z najeźdźcą, na walkę, w której została opuszczona przez sprzymierzone potęgi, na walkę, w której legła pod własnymi gruzami, jeśli się nie pamięta, że pod tymi samymi gruzami legł również Chrystus-Zbawiciel ze swoim krzyżem sprzed kościoła na Krakowskim Przedmieściu.

Zobacz więcej —> Archidiecezja Warszawska: Tęczowa flaga na figurze Chrystusa na Krakowskim Przedmieściu