Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Orszak Trzech Króli 2023: “Niechaj prowadzi ...

Orszak Trzech Króli 2023: “Niechaj prowadzi nas gwiazda” – 6 stycznia 2023

6 stycznia 2023 r., pod hasłem “Niechaj prowadzi nas gwiazda”, w Warszawie i ponad 750 miejscowościach w Polsce i na świecie przejdą Orszaki Trzech Króli, których ideą jest przypomnienie momentu przybycia Mędrców ze Wschodu do stajenki w Betlejem i złożenia pokłonu nowonarodzonemu Jezusowi. Orszak warszawski można śledzić w internecie na stronie Fundacji Orszak Trzech Króli: orszak.org.

Jak co roku, dla uczestników inicjatywy odbywającej się w Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną tez Świętem Trzech Króli, przygotowano również setki tysięcy koron oraz śpiewników kolędowych, które będą rozdawane podczas obchodów. Wydarzeniu towarzyszyć będzie zbiórka pieniędzy na szkołę zawodową w Nairobi (Kenia), umiejscowioną przy największym na świecie slumsie.

Wideo↑ —> Orszak Trzech Króli – oficjalny kanał: Zapraszamy na Orszak Trzech Króli 2023

– W tym roku mamy 753 Orszaki Trzech Króli zgłoszone w Polsce i kilkanaście z miejscowości zagranicznych m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Kamerunie, Rwandzie i Zambii. Orszak co roku gromadzi blisko 2 mln osób – milion na ulicach i drugi milion przed telewizorami – podkreśla Piotr Giertych, przewodniczący rady Fundacji Orszak Trzech Króli, dodając, że pełną liczbę miast i uczestników będzie można podać po zakończeniu obchodów.

– Gwiazda od 15 lat jest stoi na czele Orszaków Trzech Króli, a ponieważ w tym roku mamy Rok Kopernikański chcieliśmy naszym mottem nawiązać do jego osoby – wyjaśnia prezes zarządu Fundacji, Barbara Szczecińska-Trzeciak, odnosząc się do hasła tegorocznego orszaku, które brzmi „Niech prowadzi nas gwiazda”. – Orszak zawsze opiera swój scenariusz na Ewangelii wg Św. Mateusza, w której gwiazda pojawia się wielokrotnie. Każdy z nas może zobaczyć tę gwiazdę, to zaproszenie w stronę dobra, w stronę nieba, w stronę stajenki, by pokłonić się Jezusowi – powiedziała.

Orszakowi Trzech Króli towarzyszą rozmaite inicjatywy i konkursy. Akcja dla dzieci pt. „List do Dzieciątka Jezus”, zachęca do składania Nowonarodzonemu swoich intencji modlitewnych. Orszakowi towarzyszą konkursy, m.in. konkurs szopek pt. „Leży tam Boży Syn”, plastyczny „Niechaj prowadzi nas gwiazda”, poetycki – na kolejną zwrotkę kolędy „O gwiazdo betlejemska” oraz „Głosuj na wielbłąda” .

Zobacz więcej —> ekai.pl: Ulicami polskich miast przejdą 753 Orszaki Trzech Króli oraz Warszawa, Kraków, Wrocław, Olsztyn… Orszaki Trzech Króli 2023


Warszawski Orszak Trzech Króli wyruszy z placu Zamkowego po modlitwie Anioł Pański o godz. 12:00. Mędrcy udadzą się do stajenki na pl. Piłsudskiego, gdzie pokłonią się Jezusowi oraz złożą Mu dary. – Wędrujących prowadzić będzie Gwiazda, która w tym roku jest przedmiotem naszej szczególnej refleksji. Za Gwiazdą idą dzieci przedszkolne – pastuszkowie i grupa aniołków, którym towarzyszą goście – zapowiadają organizatorzy.

Jako pierwszy wyruszy królewski orszak afrykański składający się z dwórek i rycerzy. Na jego czele, na prawdziwym wielbłądzie, pojedzie król Afryki – Baltazar XV. Dalej dołączy król Azji – Melchior XV z ogromnym kadzidłem, w towarzystwie żołnierzy azjatyckich oraz chińskich smoków. Kolejny będzie europejski król – Kacper XV, także z rycerską eskortą.

Orszak dotrze na pl. Piłsudskiego przed godz. 13:00. Po uroczystym pokłonie Trzech Króli wszyscy obecni na placu zatańczą poloneza do melodii kolędy „Bóg się rodzi”. Następnie zaplanowano wspólne kolędowanie w języku polskim i ukraińskim…

Zobacz więcej —> KAI / Archidiecezja Warszawska: „Niechaj prowadzi nas gwiazda!”. W piątek ulicami stolicy przejdzie Orszak Trzech Króli


Transmisja online Orszaku Trzech Króli 2023 w Warszawie:

Transmisja na FacebookuOrszak Trzech Króli Warszawa


Inicjatorem i organizatorem największych ulicznych jasełek na świecie – Orszaku Trzech Króli w Warszawie, a także w kilkuset miejscowościach w Polsce, w Europie i na innych kontynentach, jest Fundacja „Orszak Trzech Króli”, powołana w 2010 roku, a od 2012 roku będąca organizacją pożytku publicznego.

Scenariusz Orszaku Trzech Króli opowiada co roku tę samą ewangeliczną historię Bożego Narodzenia, ale za każdym razem opowiada ją na nowo, pod innym kątem, zwracając uwagę na inne aspekty Święta Epifanii. W tym roku organizatorzy zadecydowali, że hasłem Orszaku Trzech Króli 2023 będą słowa: „Niechaj prowadzi nas gwiazda!”. Scenariusz wydarzenia będzie nas kierował ku rozważaniom na temat znaku, którym jest gwiazda zauważona przez Mędrców ze Wschodu.

Fundacja “Orszak Trzech Króli” stara się propagować wolontariat oraz działalność charytatywną. Podczas Orszaku prowadzone są kwesty, a datki trafiają do potrzebujących, w tym m.in. do zdolnej młodzieży i dzieci z gorzej materialnie sytuowanych rodzin. W wielu miejscowościach Orszak współpracuje w tym zakresie z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Fundacja przez cały rok pracuje również nad innymi projektami wspierającymi działania kulturalne. Zachęca do twórczego spędzania czasu poprzez wartościowe konkursy. Inicjuje działania w środowiskach lokalnych, czego efektem jest powstawanie wielu stowarzyszeń i fundacji wspierających te środowiska. Patronuje wielu akcjom i inicjatywom, jak na przykład Towarzystwa Rycerskie.

Info na podstawie —> Fundacja “Orszak Trzech Króli”: orszak.org.pl / KAI / Archidiecezja Warszawska


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja