Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Odpust w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej i...

Odpust w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej i archidiecezjalne dożynki – 141. rocznica objawień maryjnych w Gietrzwałdzie, 8-9 września 2018

Wszyscy czciciele Maryi z Gietrzwałdu zaproszeni byli na obchody 141. rocznicy objawień, które odbywały się w w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w dniach 8 i 9 września 2018 r. Uroczystości odpustowe połączone z archidiecezjalnymi dożynkami miały miejsce w niedzielę 9 września 2018 r. Mszę św. przy źródełku na błoniach gietrzwałdzkich o godz. 11.00 odprawił i homilię wygłosił bp Henryk Tomasik.

Opublikowany przez Gietrzwałd – Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej – Kanonicy Regularni Niedziela, 9 września 2018

 

Zobacz —> FOTORELACJĘ

W sobotę 8 września w ramach obchodów w bazylice trwała modlitwa różańcowa. Odprawione też zostały Msze św. – z błogosławieństwem dzieci, w intencji powołań kapłańskich i zakonnych oraz Msza św. połączona z nieszporami ku czci Maryi. Odbył się też Wieczór Uwielbienia z udziałem młodzieży. W nocy wierni wyruszyli w procesji ze świecami do źródełka w miejscu objawień aby modlić się o pokój oraz w intencjach Ojca Świętego i Ojczyzny.

W niedzielny poranek 9 września z olsztyńskich i ostródzkich parafii wyszły piesze pielgrzymki do Gietrzwałdu, w tym centralna grupa z olsztyńskiej katedry św. Jakuba.

Uroczystej liturgii przy źródełku na błoniach gietrzwałdzkich przewodniczył biskup Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej. Mszę św. poprzedził różaniec odmówiony na błoniach gietrzwałdzkich, a także procesja z obrazem Matki Bożej.

Biskup Tomasik w homilii powiedział między innymi, że “Człowiek współczesny chce wszystko przegłosować i przegłosowuje. Przegłosowuje także Boże prawo. Prawo do przykazań, prawo dotyczące człowieka, rodziny, małżeństwa, dziecka przed narodzeniem. Człowiek współczesny odrzuca postawę dziecka wobec Boga.”

Biskup radomski w homilii nawiązał także do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i podkreślał, że “Matka Boża w czasach zaborów objawiała się wiernym i dawała wskazówki mówiące o tym, by Polacy byli wierni Jej i Bogu. Jednym z przywołanych objawień były także objawienia z Gietrzwałdu, w których Matka Boża obiecała, że kościoły na Warmii odzyskają duchownych.”

Jednym z darów złożonych na ołtarzu w Gietrzwałdzie był plaster miodu z żywymi pszczołami, który złożyli pszczelarze.

Z okazji 100.lecia odzyskania niepodległości przez Polskę na zakończenie gietrzwałdzkich uroczystości posadzony został także zasadzony Dąb Niepodległości.

Zobacz więcej —> Archidiecezja Warmińska: Gietrzwałd: 141. rocznica objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie

Galeria zdjęć – Gietrzwałd – Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej – Kanonicy Regularni;

Opublikowany przez Posłaniec Warmiński Niedziela, 9 września 2018

 

W roku 2018 mija 141 lat od pierwszego objawienia Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie. Matka Boża ukazywała się trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej i dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej od 27 czerwca do 16 września 1877 r. Do wspólnej modlitwy w rocznicę objawień zapraszają księża z Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich, kustosze Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie, gdzie co roku przybywają liczne rzesze pielgrzymów.

Zobacz więcej —> 27 czerwca 2018 mija 141 lat od pierwszego objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie

Zobacz też —> Dzień Pokutny w Gietrzwałdzie – Homilia bp. Józefa Zawitkowskiego – 30 czerwca 2018