Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Odpust św. Wojciecha i zakończeniem obchodów 600-l...

Odpust św. Wojciecha i zakończeniem obchodów 600-lecia prymasostwa w Polsce – Konferencja prasowa – 19 kwietnia 2018

W łączności z odpustem świętowojciechowym odbędzie się w dniach 28 i 29 kwietnia 2018 roku zakończenie jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce. O szczegółach poinformowano podczas konferencji prasowej zorganizowanej w dniu 19 kwietnia z udziałem m.in. Prymasa Polski w Gnieźnie.

Z dziennikarzami spotkali się: Prymas Polski abp Wojciech Polak, ks. Marcin Kulczyński, sekretarz Prymasa Polski oraz ks. Wojciech Orzechowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Konferencję poprowadził ks. Zbigniew Przybylski, kanclerz i rzecznik Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

W poniedziałek 23 kwietnia przypada uroczystość św. Wojciecha – głównego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna. Z tej okazji w katedrze gnieźnieńskiej o 12.00 sprawowana będzie Msza św., podczas której prymas Polski przekaże delegacjom parafii z Tyrowa, Przasnysza i Bydgoszczy, a także Rycerzom Kolumba z Tomaszowa Lubelskiego relikwie biskupa i męczennika. Eucharystia będzie transmitowana w powyższych mediach diecezjalnych.

Podsumowując Rok Prymasowski, abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński przypomniał, że miał on służyć przede wszystkim refleksji historycznej nad pochodzeniem, zakresem uprawień, rolą i znaczeniem godności prymasowskiego tytułu arcybiskupów gnieźnieńskich. „Mogę powiedzieć, że tę obietnicę udało się nam spełnić. W sobotę 28 kwietnia odbędzie się prezentacja książki „Dzieje Prymasostwa Polskiego”, pierwszej całościowej monografii opracowanej przez kilkudziesięciu historyków i pracowników naukowych różnych uniwersytetów, nie tylko kościelnych. Ta monografia to z całą pewnością jeden z owoców Roku Prymasowskiego” – przyznał abp Polak. Wymienił też inne inicjatywy o charakterze edukacyjnym i kulturalnym, adresowane zarówno do mieszkańców Gniezna, jak i szerzej archidiecezji gnieźnieńskiej, a przede wszystkim do uczniów różnych typów szkół.

Przypominając list papieża Franciszka na inaugurację jubileuszowych uroczystości Prymas Polski podkreślił, że Ojciec Święty zachęcał, by obchody Roku Prymasowskiego miały przede wszystkim charakter ewangelizacyjny. „Byśmy nie skupiali się na przeszłości, ale starali się wchodzić w obecną rzeczywistość. To zadanie, które papież wciąż przed nami stawia, abyśmy tego impulsu ewangelizacyjnego nie zatracili, ale go ożywiali, idąc śladami św. Wojciecha” – podkreślił metropolita gnieźnieński.

Program celebracji odpustowych przedstawił ks. kan. Zbigniew Przybylski, rzecznik i kanclerz gnieźnieńskiej Kurii. Jak co roku wezmą w nich udział polscy biskupi, delegaci zaprzyjaźnionych z Gnieznem miast zza wschodniej i zachodniej granicy, przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, a także członkowie bractw i stowarzyszeń oraz pielgrzymi zarówno z dalszych stron Polski, jak i z poszczególnych dekanatów i parafii archidiecezji gnieźnieńskiej.

Czytaj całość / wideo —> prymaspolski.pl: Zakończenie Roku Prymasowskiego

Prymas Polski zaprasza na uroczystości kończące obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce

Prymas Polski abp Wojciech Polak zaprasza do Gniezna na uroczystości kończące obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce, organizowane w łączności z odpustem świętowojciechowym, 28 i 29 kwietnia.↓↓↓http://www.archidiecezja.pl/aktualnosci/zapraszamy_.html

Opublikowany przez Archidiecezja Gnieźnieńska 16 kwietnia 2018