Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Odpowiedź Przeora Jasnej Góry na ‘List Otwar...

Odpowiedź Przeora Jasnej Góry na ‘List Otwarty…’ ws. Pielgrzymki Środowisk Narodowych – 6 kwietnia 2018

– Jasnogórskie Sanktuarium jest otwarte dla wszystkich pielgrzymów, wymagamy jedynie szacunku dla tego świętego miejsca, odpowiedniego zachowania i liczymy na dojrzałość wszystkich wiernych, którzy tutaj przybywają – napisał o. Marian Waligóra, przeor częstochowskiego klasztoru w odpowiedzi na list otwarty ws. planowanej pielgrzymki środowisk narodowych na Jasną Górę.

Publikujemy treść Listu.


Szanowni Państwo!

3 kwietnia 2018 r. przekazano do Klasztoru Jasnogórskiego wydruk tekstu „Listu Otwartego…” związanego z planowaną Pielgrzymką Środowisk Narodowych na Jasną Górę. Pragnę poinformować, że pielgrzymka według naszych ustaleń z organizatorami ma mieć wyłącznie charakter modlitewny, religijny, której centralnym wydarzeniem będzie Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, Królowej Polski.

Jasnogórskie Sanktuarium jest otwarte dla wszystkich pielgrzymów przybywających zarówno indywidualnie, jak i w zorganizowanych grupach. Wymagamy jedynie szacunku dla tego świętego miejsca i odpowiedniego zachowania. Opiekunowie Sanktuarium nie mogą ograniczać możliwości modlitwy wiernym, byłoby to niezgodne z nauką Kościoła katolickiego. Oczekujemy od wszystkich uszanowania sakralności i powagi Jasnej Góry, która jest miejscem modlitwy milionów pielgrzymów, reprezentujących przekrój całego społeczeństwa. Wszelkie zachowania naruszające modlitewny charakter Sanktuarium są niedopuszczalne.

Jasna Góra jest wyjątkowym miejscem w sercu wielu Polaków, ważnym nie tylko w historii Polski, ale również w życiu duchowym naszych rodaków. Św. Jan Paweł II w 1979 r. przypomniał rolę i znaczenie Jasnej Góry dla Polski. Mówił: „przyzwyczaili się Polacy wszystkie niezliczone sprawy swojego życia, różne jego momenty ważne, rozstrzygające, chwile odpowiedzialne, jak wybór drogi życiowej czy powołania, jak narodziny dziecka, jak matura, czyli egzamin dojrzałości, jak tyle innych… wiązać z tym miejscem, z tym sanktuarium. Przyzwyczaili się ze wszystkim przychodzić na Jasną Górę, aby mówić o wszystkim swojej Matce – Tej, która tutaj nie tylko ma swój Obraz, swój Wizerunek, jeden z najbardziej znanych i najbardziej czczonych na całym świecie – ale która tutaj w jakiś szczególny sposób jest. Jest obecna. /…/ ”.

Polacy przychodzą na to święte miejsce ze wszystkim co składa się na ich życie, zarówno w wymiarze osobistym, jak i społecznym. Szanujemy te postawy pielgrzymów i dziękujemy za ich świadectwo wiary i zaufania do Boga. Liczymy na dojrzałość wszystkich wiernych, którzy tutaj przybywają, również w wymiarze postaw patriotycznych.

Zapraszamy wszystkich do pójścia za przykładem papieży – św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka – do pielgrzymowania na Jasną Górę – do żarliwej modlitwy przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Módlmy się za siebie nawzajem, za naszą Ojczyznę i świat cały.

przeor Jasnej Góry
o. Marian Waligóra
06.04. 2018 r.


Info za —> Biuro Prasowe Jasnej Góry: Odpowiedź Przeora Jasnej Góry na ‘List Otwarty…’