Główne uroczystości 140-lecia objawień i 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej odbędą się w niedzielę 10 września 2017. „Gietrzwałd stanowi aktualne i uniwersalne przesłanie. Buduje ono także polską tożsamość, bo warto zaznaczyć, że Matka Boża przemawiała do dziewczynek w języku dla nich zrozumiałym, czyli po polsku – podkreślił metropolita warmiński abp Józef Górzyński.
Przypomniał, że gietrzwałdzkie rocznice przypadają w roku 100-lecia objawień w Fatimie i 300-lecia koronacji Obrazu Matki Boże Częstochowskiej.
„Bardzo gorąco chciałbym zaprosić wszystkich do uczestniczenia w tych wydarzeniach, które będziemy obchodzić w najbliższą niedzielę na Błoniach Gietrzwałdzkich wraz z wiernymi, przedstawicielami Episkopatu, władz państwowych i samorządowych” – powiedział abp Górzyński.
Metropolita warmiński wskazuje, że Gietrzwałd od początku swojego powstania w XIV w. był związany z kultem maryjnym.
„Objawienia w Gietrzwałdzie wpisują się w ciąg objawień maryjnych, bo wydarzenie to ma miejsce 19 lat po Lourdes i lat 40 przed Fatimą. Są to objawienia, których przesłanie pokrywa się z tym, które Matka Boża kieruje do dzieci w Fatimie czy Bernadety Soubirous w Lourdes. Orędzie Gietrzwałdzkie, przekazane za pośrednictwem dwóch wizjonerek: 13-letniej Justyny i 12-letniej Barbary, jest wezwaniem do przemiany życia, do postępowania zgodnie z nauką Chrystusa. Niesie w sobie też wezwanie do życia sakramentalnego, uczestnictwa w Mszy św., zwrócenia uwagi na posługę kapłanów, wezwanie do modlitwy” – podkreślił abp Górzyński.
Niedzielnej Mszy św. o godz. 11.00 na Błoniach Gietrzwałdzkich będzie przewodniczył i homilię wygłosi prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak. Będzie ona transmitowana przez Telewizję Trwam, TVP Info i Polsat News oraz Radio Maryja, Radio Plus i Radio Olsztyn.
Gietrzwałd stał się sławny dzięki Objawieniom Matki Bożej, które miały miejsce 19 lat po Objawieniach w Lourdes i trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były dziewczynki: Justyna Szafryńska i Barbara Samulowska. Obie pochodziły z niezamożnych polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku, co podkreślił ks. Franciszek Hipler, „w języku takim, jakim mówią w Polsce”.
Zobacz —> więcej o objawieniach w Gietrzwałdzie
Info za —> BP KEP: Abp Górzyński o objawieniach w Gietrzwałdzie: aktualne i uniwersalne przesłanie
fot. sanktuariummaryjne.pl