PODZIEL SIĘ

Obchody 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża...

Obchody 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w archidiecezji krakowskiej – Czerwiec 2019

W pierwszych dniach czerwca 2019 roku przypada 40. rocznica pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski, która odbyła się w dniach 2-10 czerwca 1979. Papież Polak odwiedził wówczas: Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim i Nowy Targ.  Obchody 40. rocznicy tego wydarzenia będą odbywały się także w różnych miejscach archidiecezji krakowskiej.

fot. Galeria Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie

W dniu 6 czerwca 1979 roku św. Jan Paweł II przyjechał do Krakowa, 7 czerwca spotkał się z wiernymi w Wadowicach i Kalwarii Zebrzydowskiej, 8 czerwca w Oświęcimiu, a 9 czerwca w Nowym Targu.

Archidiecezja Krakowska przygotowała specjalny serwis internetowy dedykowany ⇒ Pierwszej pielgrzymce papieża Jana Pawła II do Polski

Zobacz też —> 40. rocznica Pierwszej Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Komentarz abpa Marka Jędraszewskiego


Wydarzenia

W ramach wydarzeń rocznicowych, w niedzielę 2 czerwca 2019 r. metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski sprawował o godz. 11:00 Mszę św. w Parafii św. Bartłomieja w Morawicy.

Zobacz —> relację z Morawicy

Z kolei 9 czerwca 2019 r. Msza św. pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego rozpocznie oficjalne obchody 40. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Nowym Targu. Uroczysta Eucharystia będzie sprawowana przez metropolitę krakowskiego o godz. 10:00 przy ołtarzu polowym na płycie miejskiego rynku.

Tuż po Mszy św. wystąpią zespoły regionalne, a o godz. 16:30 – największa w Polsce kapela góralska: Mała Armia Janosika. W ramach nowotarskich obchodów 40. rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny planowany jest również koncert Cantata dla Papieża autorstwa krakowskiego kompozytora Edwarda Zawielińskiego, który współpracować będzie z miejscowymi i krakowskimi chórami. Po koncercie zaprezentowana zostanie homilia Ojca Świętego z 1979 roku. Więcej o obchodach tej rocznicy w stolicy Podhala: Jan Paweł II w Nowym Targu .

Ojcowie bernardyni zapraszają na obchody 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Kalwarii Zebrzydowskiej zatytułowane: Nie ustawajcie w modlitwie. Z tej okazji na kalwaryjskim wzgórzu, w dniu 7 czerwca 2019 r. o godz. 20:00 odbędzie się koncert dedykowany św. Janowi Pawłowi II .

Główne uroczyści, upamiętniające wizytę Papieża Polaka w Kalwarii Zebrzydowskiej, będą miały miejsce w dniu 23 czerwca 2019 r. Mszę św. dziękczynną będzie sprawował o godz. 11:00 kard. Stanisław Dziwisz.

W nocy z 8 na 9 czerwca 2019 roku na kalwaryjskim wzgórzu odbędzie się XVI Noc Czuwania w intencji powołań pod hasłem Przybądź Duchu Święty. Wydarzenie jest organizowane przez Duszpasterstwo Młodzieżowo-Powołaniowe oo. Bernardynów i w tym roku wpisuje się również w obchody 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Czuwanie rozpocznie Msza św. o godz. 19:00  pod przewodnictwem bpa Stanisława Jamrozka. O godz. 20:30 odbędzie się różaniec w kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej oraz Apel Maryjny. Na godz. 21:15 zaplanowano adorację Najświętszego Sakramentu oraz uwielbienie, a o północy będzie sprawowana niedzielna Eucharystia. Następnie odbędzie się Agapa i o godz. 2:15 – Droga Krzyżowa na Dróżkach. Czuwanie zakończy się ok. godz. 4:00. Szczegóły: Przybądź Duchu Święty.

Uroczysta Msza św., wyjątkowy koncert a także wystawa pamiątkowych fotografii uświetnią obchody 40. rocznicy wizyty Papieża Jana Pawła II w Opactwie Cystersów w Krakowie-Nowej Hucie. Podczas homilii wygłoszonej 9 czerwca 1979 r. w ogrodach opactwa przy ul. Klasztornej Jan Paweł II po raz pierwszy w swoim nauczaniu użył wyrażenia „nowa ewangelizacja”.

„Kto wie, jak potoczyłyby się losy Kościoła w Polsce, gdyby w 1978 r. na Stolicę Piotrową powołano kardynała, który nie podchodziłby do sprawy komunizmu w Polsce tak osobiście” – zastanawia się o. Piotr Chojnacki OCist, opat mogilski we wstępnie do wznowionego specjalnie z okazji rocznicy wydania albumu „Nowa Huta – nowa ewangelizacja”.

W  rocznicę pamiętnej wizyty, 9 czerwca 2019 r. o godz. 18:00 odbędzie się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem o. Dominika Chuchera OCist – opata szczyrzyckiego, którą uświetni występ Chóru Bazyliki Cystersów pod dyrekcją Stanisława Kowalczyka. O 19:00  na dziedzińcu przed bazyliką rozpocznie się koncert poezji Ojca Świętego Jana Pawła II w wykonaniu Lubelskiej Federacji Bardów. Usłyszymy interpretacje, które znalazły się na wydanej w 2000 r. płycie Miłość mi wszystko wyjaśniła z muzyką zespołu. Wstęp jest wolny.

Z okazji 40. rocznicy wizyty Ojca Świętego w Krakowie Mogile otwarta została także wystawa fotografii, dokumentujących to wydarzenie. Zdjęcia można będzie oglądać do 30 września.

W Wadowicach, w Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II otwarta zostanie wystawa zatytułowana: 1979. Światło w mroku. I Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w materiałach z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Wstęp na uroczystość w dniu 7 czerwca 2019 r. obowiązuje tylko z zaproszeniami, natomiast zwiedzający będą mogli oglądać nową ekspozycję od 8 czerwca. Więcej o projekcie: 1979. Światło w mroku…

W obchody 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny i Małopolski wpisują się także wydarzenia w Oświęcimiu, upamiętniające Mszę św. w Auschwitz-Birkenau. Będą one miały miejsce w sobotę, 8 czerwca 2019 roku w oświęcimskiej Parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego. Uroczystą Eucharystię odprawi o godz. 18:00 bp Kazimierz Górny, a po Mszy św. swoje świadectwo wygłosi Arturo Mari, osobisty fotograf Świętego Papieża.

Zachęcamy do udziału w wydarzeniach w ramach obchodów 40. rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny.

Info za —> Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej: Obchody 40. rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny