Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Nocne czuwanie Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowy...

Nocne czuwanie Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym na Jasnej Górze – 9 czerwca 2018

Przedstawiciele Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym przybyli w sobotę, 9 czerwca 2018 r., aby uczestniczyć w nocnym czuwaniu na Jasnej Górze. Osobom świeckim towarzyszyły siostry wspomożycielki dusz czyśćcowych wraz z zarządem zgromadzenia, które są związane z powstaniem i działalnością Apostolstwa. W sumie w jasnogórskiej modlitwie, będącej dziękczynieniem za jubileusz 35-lecia istnienia Apostolstwa, wzięło udział ok. 1 tys. osób.

Zobacz  —> FOTORELACJĘ

Aktualnie Apostolstwo Pomocy Duszom w Czyśćcu Cierpiącym liczy 27 tys. osób mieszkających w Polsce, Niemczech, na Białorusi, a także na kontynencie afrykańskim.

W programie spotkania były m.in.: Koronka do Miłosierdzia Bożego, Adoracja Najświętszego Sakramentu, Msza św. dziękczynna w bazylice, a także Apel Jasnogórski przed Cudownym Obrazem Matki Bożej pod przewodnictwem bpa Stanisława Salaterskiego, Różaniec z rozważaniami oraz konferencje. Modlitwa trwała aż do godz. 3.30.

„Mamy jubileusz Apostolstwa i chcieliśmy ten jubileusz świętować z Matką Bożą we wspomnienie Jej Niepokalanego Serca, i jest to też jednocześnie pierwsza pielgrzymka Apostolstwa na Jasną Górę” – mówi s. Anna Czajkowska, wspomożycielka dusz czyśćcowych odpowiedzialna z ramienia zgromadzenia za Apostolstwo Pomocy Duszom w Czyśćcu Cierpiącym.

„Apostolstwo powstało z inicjatywy ludzi, którzy stracili swoich bliskich, szukali rady, pomocy, jak się modlić na przykład za zmarłych samobójców, osoby, które zginęły niespodziewanie, nieprzygotowane na śmierć. Bardzo dużo ludzi pisało do nas, bo to wtedy jeszcze był taki czas, kiedy pisało się listy, i siostry zaczęły się zastanawiać, jak w sposób zorganizowany odpowiedzieć na te potrzeby ludzi. I wtedy zarząd podjął taką decyzję, że skupimy tych ludzi przy sobie jako duchową rodzinę, która będzie brała udział w naszym charyzmacie, w naszej duchowości franciszkańskiej, i będziemy świadczyć miłosierdzie najuboższym z ubogich czyli duszom w czyśćcu cierpiącym” – opowiada s. Anna Czajkowska.

„Członkowie Apostolstwa, tak jak siostry wspomożycielki, każdego dnia robią akt ofiarowania, że to, co w danym dniu ma wartość oczyszczającą, taką, że Pan Bóg może to przyjąć jako zadośćuczynienie za zmarłych, to prosimy Pana Jezusa, żeby w swoim miłosierdziu to wziął. I prosimy też Matkę Bożą, żeby przez Jej ręce to przeszło, żeby Ona upiększyła ten dar. Może to być trud pracy, cierpienie, którego ktoś doświadcza, może to być dowolna modlitwa” – tłumaczy s. Anna.

„W parafii, w której posługiwałem jako proboszcz, tę wspólnotę założyłem i do niej przystąpiłem. I gdy stało się, że zostałem biskupem, także uczestniczę w tej modlitwie i w tej pierwszej pielgrzymce biorę udział. Na pewno ma ona sens wieloraki, i pomocy duszom czyśćcowym i przypominania nam, żywym, że nasze życie tu jest krótkie, i że trzeba być otwartym na wszystkie formy czynienia dobra, pełnienia czynów miłosierdzia, tak wobec żywych, jak i wobec zmarłych, bo w ten sposób wszyscy przygotowujemy się do wieczności” – mówi bp Stanisław Salaterski, biskup pomoc. diec. tarnowskiej.

„To wstawiennicze westchnienie wspólnoty, to świętych obcowanie jest bezcenne, i Apostolstwo próbuje to ofiarować, i swoim bliskim zmarłym i tym, którzy najbardziej tej pomocy potrzebują, o których nikt nie pamięta, nikt się nie modli – podkreśla biskup – Nasze czasy, czasy nagłych śmierci, czasy, kiedy ludzie tak żyją, jakby Boga nie było, a przecież stają przed Nim, bez wątpienia są takim niemym wołaniem o pomoc dla tych, którzy stają przed Panem Bogiem czasem z rękami dość pustymi, chcemy je wypełnić wstawienniczą modlitwą”.

Info za / foto / audio —> Biuro Prasowe Jasnej Góry: Modlimy się za dusze czyśćcowe

o. Stanisław Tomoń / BPJG / mn
fot. ©/BPJG Mariola Ścisłowska