Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Muzyczny start programu “Polska dla Świata” ...

Muzyczny start programu “Polska dla Świata” Caritas Polska i PKWP – Koncert Piotra Rubika w Wieliczce – 12 listopada 2017

Blisko 600 gości, poruszające serce utwory Piotra Rubika, a wszystko w największej grocie solnej w Wieliczce podczas koncertu inauguracyjnego  program „Polska dla Świata” w niedzielę 12 listopada 2017 r. Odbudowę syryjskiej szkoły wesprze seria koncertów, na których oprócz oratorium „Z powodu Mojego Imienia” usłyszymy utwory napisane specjalnie na rozpoczętą właśnie akcję.

– Z naszą pomocą jesteśmy obecni na wszystkich kontynentach świata, które jej potrzebują – rozpoczął ks. Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska, witając przybyłych. Przypomniał, że swoją służbą odpowiadamy na potrzeby wynikające zarówno z klęsk żywiołowych oraz konfliktów zbrojnych jak i problemów cywilizacyjnych: ubóstwa, braku pomocy medycznej i edukacji. Konkretnym przykładem na pomoc związaną z tymi problemami jest wsparcie zniszczonej wskutek działań zbrojnych szkoły w syryjskim Hims. Jej odbudowa to główny cel zainaugurowanego właśnie programu „Polska dla Świata” organizowanego przez Caritas Polska, Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie we współpracy z firmą Atma.

– Pomagając na Bliskim Wschodzie próbujemy ocierać łzy, które pojawiają się w oczach matek i dzieci – ofiar konfliktów zbrojnych – wyjaśnił Dyrektor PKWP, ks. Waldemar Cisło.

Na koncert inauguracyjny przybyła także Prezes Rady Ministrów Beata Szydło, która objęła Patronat Honorowy nad wydarzeniem. Polska coraz bardziej otwiera się na pomoc ludziom z Bliskiego Wschodu – zauważyła premier – To nasz obowiązek, nas, mieszkańców bezpiecznych terenów. Przypomniała także, że koncert odbywa się w pobliżu szczególnego miejsca, gdzie w zeszłym roku zgromadziła się młodzież z całego świata.

Zobacz —> Wypowiedź Premier RP

Znaczenie pomocy medycznej udzielanej w Syrii szczególnie podkreślił bp Antoine Chbeir z Tartus w Syrii, specjalny gość na koncercie inauguracyjnym. Wspomniał, że operacje i badania medyczne organizowane przez Caritas odmieniły się życie wielu ludzi. Podziękował także za pomoc żywnościową oraz tę oferowaną studentom, jednocześnie podkreślając, że głównym celem dalszego wsparcia powinno być powstawanie szkół, w których Syryjczycy nauczą się zachodnioeuropejskich języków ułatwiających im start zawodowy za granicą.

Więcej informacji na temat programu na:

www.polskadlaswiata.pl

www.facebook.com/pg/polskadlaswiata

www.twitter.com/pds_polska

Chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowaną religią na świecie. Stwierdzenie to zainspirowało kompozytora Piotra Rubika do stworzenia oratorium „Z powodu Mojego Imienia”, motywu przewodniego zaplanowanej trasy koncertowej. Koncert w Wieliczce był pierwszym z nich. Podczas występu uczestnicy usłyszeli premierowy utwór „Dokąd” skomponowany specjalnie na potrzeby programu.

Kolejny koncert odbędzie się 24 listopada w katowickim „Spodku”. Kompozytor zapowiedział, że zaprezentuje podczas niego utwory wchodzące w skład „Kantaty Polskiej” stworzonej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Bilety-cegiełki można nabyć TUTAJ i TUTAJ.

Odbudowę syryjskiej szkoły można wesprzeć także wysyłając SMS o treści SYRIA na nr 72052 (koszt: 2,46 z VAT) lub przelewem na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384.

Info za —> Caritas.pl: Koncert w Wieliczce – muzyczny start programu „Polska dla Świata”