– Musimy brać odpowiedzialność za to, co i jak komunikujemy, oraz za to, jakie wywołuje to skutki – zaznaczył rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ z okazji obchodzonego w III Niedzielę września w Kościele w Polsce Dnia Środków Społecznego Przekazu. W tym roku przypada on 15 września 2024 r. Jest to również dzień modlitw w intencji środków społecznego przekazu.
Nawiązując do Orędzia papieża Franciszka na 58. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, rzecznik KEP zauważył, że jako podmioty komunikacji społecznej mamy obowiązek przyczyniać się do tego, by była ona „w pełni ludzka”.
„Ojciec Święty zwraca uwagę, byśmy wykorzystując nowe narzędzia komunikacji społecznej, jak sztuczna inteligencja, którą coraz częściej posługujemy się w pracy redakcyjnej, nie zatracili człowieczeństwa i komunii z drugim człowiekiem” – zauważył rzecznik Episkopatu. „Papież przestrzega, że nowe technologie mogą stać się w rękach człowieka szansą lub zagrożeniem. Chodzi o to, by były one ułatwieniem i pomocą w naszej pracy, a także by nie prowadziły – jak pisze Papież – +do anonimowego myślenia, do gromadzenia nieuwierzytelnionych danych, do zbiorowego zaniedbania odpowiedzialności redakcyjnej+” – przyznał ks. Gęsiak.
Dodał, że w dobie mediów społecznościowych i algorytmów w nich stosowanych łatwo stracić z oczu prawdziwy sens tego, co ktoś chce przekazać, oraz – jak czytamy w orędziu – „utracić prawdę o rzeczach, co utrudnia komunikację międzyludzką”. „Prowadzi to do zniekształcenia rzeczywistości poprzez eksponowanie jednych treści, a pomijanie innych, co przekłada się na fałszywy obraz rzeczywistości, w który wiele osób bezkrytycznie wierzy” – ocenił rzecznik KEP.
„Dlatego tak ważne jest, byśmy jako podmioty komunikujące brali odpowiedzialność za to, co i jak komunikujemy, oraz za to, jakie wywołuje to skutki. Chodzi o to, by stosowanie coraz nowocześniejszych narzędzi, które mają komunikowanie ułatwiać, nie sprawiło, że stanie się ono zdehumanizowane, sztuczne i pozbawione odniesienia do realnych problemów i kwestii, którymi żyje współczesny człowiek” – podkreślił ks. Gęsiak.
„Z okazji Dnia Modlitw w intencji Środków Społecznego Przekazu życzę wszystkim pracownikom mediów, by nasz sposób komunikowania był nastawiony na drugiego człowieka i by tym samym przyczyniał się do budowania mostów wzajemnego porozumienia” – życzył rzecznik Episkopatu.
Info i wideo —> BP KEP: Rzecznik Episkopatu: Musimy brać odpowiedzialność za to, co i jak komunikujemy
Fot. BP KEP
Przeczytaj —> Orędzie Ojca Świętego Franciszka na 58. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu
Bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady #KEP ds. Mediów i Komunikacji Społecznej, z okazji Dnia Środków Społecznego Przekazu (15 września): Mądry nadzór nad narzędziami sztucznej inteligencji staje się ważnym zadaniem dla osób pracujących w #media.https://t.co/5X1joxxvTt pic.twitter.com/I4hLqd83c4
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) September 13, 2024
“Mądry nadzór nad budową i zastosowaniem narzędzi sztucznej inteligencji, również w dziedzinie komunikacji, staje się ważnym zadaniem dla osób pracujących w mediach” – napisał w Słowie bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady KEP ds. Mediów i Komunikacji Społecznej, z okazji Dnia Środków Społecznego Przekazu, który w Kościele w Polsce przypada w III niedzielę września. W tym roku będziemy go obchodzić 15 września 2024 r.
Zobacz więcej —> Bp Markowski: Mądry nadzór nad narzędziami sztucznej inteligencji staje się ważnym zadaniem dla osób pracujących w mediach
Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do akcji Razem możemy więcej!