Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Miłosierdzie sięga w głąb człowieka i jest Bożą od...

Miłosierdzie sięga w głąb człowieka i jest Bożą odpowiedzią na zło – Abp Grzegorz Ryś w homilii podczas 2. Łódzkiego Kongresu Świętej Faustyny – 4 września 2022

Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorz Rysia, metropolity łódzkiego, w niedzielę 4 września 2022 r. o godz. 12.30, stanowiła zwieńczenie 2. Łódzkiego Kongresu Świętej Faustyny, który odbywał się w Parafii Św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi w dniach 3-4 września pod hasłem “Apostołowie Miłosierdzia”. Eucharystia była jednocześnie wydarzeniem kończącym obchody Jubileuszowego Roku 25-lecia Parafii. – Miłosierdzie musi być głębokie, dlatego, że miłosierdzie jest Boża odpowiedzią na zło, a ze złem nie można się zmagać na poziomie objawów. Znacznie łatwiej jest zmienić struktury niż ludzi, ale miłosierdzie sięga w głąb człowieka! – mówił w homilii abp Ryś.

Wideo —> Archidiecezja Łódzka: Abp Grzegorz Ryś: miłosierdzie sięga w głąb człowieka i jest Bożą odpowiedzią na zło! I Łódź 2022

Św. Faustyna Kowalska jest patronką miasta Łodzi od 2005 roku. Liturgiczne wspomnienie Świętej i procesja z Jej relikwiami w dniu 5 października, a także Festyn przed Świętem Miłosierdzia, wpisały się na stałe w łódzki kalendarz. Są one promocją posłannictwa i osoby Patronki oraz samego miasta, w którym przed laty św. Faustyna żyła i pracowała. W Łodzi rozpoczęła drogę apostołowania Miłosierdziu Bożemu.

Kongresy Świętej Faustyny w Łodzi są spotkaniem przedstawicieli parafii Świętej Faustyny i Miłosierdzia Bożego z całej Polski oraz wszystkich, którym bliskie jest posłanie św. Faustyny. Pomysłodawcą Kongresów jest proboszcz parafii ks. Wiesław Potakowski, który zachęcając do udziału w Kongresie wskazywał, że jego celem jest przybliżanie orędzia Miłosierdzia Bożego i codzienne praktykowanie Miłosierdzia w swoim życiu. Pierwszy Kongres św. Faustyny odbył się w październiku 2018 roku. Coroczne obchody uroczystości Patronki Miasta Łodzi odbywają się w październiku.

Zobacz więcej —> o 1. Łódzkim Kongresie Świętej Faustyny

Honorowy patronat nad Kongresem objęli: ks. abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki oraz s. Miriam Janiec ISMM, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Posłuchaj wprowadzenia od Mszy św. podczas zakończenia 2. Łódzkiego Kongresu Świętej Faustyny:

Zobacz też —> 2. Łódzki Kongres Świętej Faustyny, 3-4 września 2022 – Zaproszenie i program

W swej homilii abp Grzegorz Ryś zwrócił uwagę na to, że czasem nasze gesty mogą być na pozór miłosierne, a nawet nie będą w żaden sposób związane z miłosierdziem o którym mówi Jezus. – Dajesz komuś 10 zł. ale ręki mu nie podasz. Co to jest za miłosierdzie? Możesz dać komuś 100 zł. a nawet mu nie popatrzysz w oczy – tak naprawdę się z nim nie spotkasz i odchodzisz od niego i masz pełną głowę myśli osądzających i pogardliwych. Na zewnątrz jest miłosierdzie – tak dałem – niby pomagam, ale wewnątrz, ale w głębi – tam nic nie ma! Przyobleczecie na siebie głębokie miłosierdzie – dogłębne miłosierdzie. – podkreślił metropolita łódzki.

Miłosierdzie musi być głębokie, dlatego, że miłosierdzie jest Bożą odpowiedzią na zło, a ze złem nie można się zmagać na poziomie objawów. Nie wystarczy komuś zbić gorączkę, trzeba zapytać, co tam jest przyczyną! Gdzie jest źródło choroby? Trzeba dotrzeć do samego dna. Wtedy rzeczywiście człowiek zmaga się ze złem poważnie po bożemu na sposób Chrystusowy! Znacznie łatwiej jest zmienić struktury niż ludzi, ale miłosierdzie sięga w głąb człowieka! – zakończył homilię kaznodzieja.


W pierwszym dniu 2. Łódzkiego Kongresu Świętej Faustyny, w sobotę 3 września 2022, miały miejsce wykłady i prelekcje z udziałem gości z całej Polski – myśli przewodnie zaczerpnięte były z “Dzienniczka” św. Faustyny Kowalskiej i dotyczyły apostolstwa Miłosierdzia – 1. Miłosierny czyn, 2. Miłosierne słowo i 3. Miłosierna modlitwa.

W sobotę, w Godzinie Miłosierdzia, miało miejsce uroczyste wprowadzenie relikwii bł. ks. Michała Sopoćki do kościoła Świętej Faustyny w Łodzi. W imieniu Metropolity Białostockiego, abpa Tadeusza Wojdy, relikwie przekazał bp Henryk Ciereszko.

Po nabożeństwie Godziny Miłosierdzia nastąpiła modlitwa dziękczynienia i uwielbienia – z grupą „U źródła”. Na zakończenie pierwszego dnia została odprawiona Msza św., której przewodniczył ks. bp Henryk Ciereszko.

W niedzielę przez cały dzień podczas liturgii wierni i uczestnicy Kongresu mogli wysłuchać świadectw współczesnych świadków miłosierdzia, którzy świadczą miłosierdzie: czynem, słowem i modlitwą.

Zobacz też —> Archidiecezja Łódzka: W Łodzi trwa II Kongres Świętej Faustyny

Info, foto i wideo na podstawie —> Ks. Paweł Kłys / archidiecezja.lodz.pl: Abp Grzegorz Ryś: miłosierdzie sięga w głąb człowieka i jest Boża odpowiedzią na zło! oraz Misericors: 2. Łódzki Kongres Świętej Faustyny, 3-4 września 2022 – Zaproszenie i program

 Program 2. Łódzkiego Kongres Świętej Faustyny

Organizatorem 2. Łódzkiego Kongresu Świętej Faustyny była Rzymskokatolicka Parafia św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi – Plac Niepodległości 1. Kościół parafialny usytuowany jest pomiędzy dawnym Parkiem Wenecja, gdzie Helena Kowalska miała wizję Jezusa, a łódzką katedrą, gdzie usłyszała naglące wezwanie, aby wyjechać do Warszawy i wstąpić do klasztoru. Współorganizował: Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej Łódzkiej.

Fundacja “Misericors” wraz z serwisem Get Mercy były jednym z patronów medialnych Kongresu!


Parafia św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi:


Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Odwiedź serwis Get Mercy – zobacz mapę sanktuariów Bożego Miłosierdzia, znajdź najbliższe!

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja