Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Międzynarodowa Konferencja “The Bible and Cu...

Międzynarodowa Konferencja “The Bible and Cultures” – Warszawa, 13-14 listopada 2017

Biblia oraz jej odbiór w różnych kulturach będą przedmiotem międzynarodowej konferencji, która rozpocznie się w poniedziałek 13 listopada 2017 r. na UKSW w Warszawie. Dwudniowe spotkanie, którego gośćmi będą m.in. kard. Luis Tagle z Filipin, abp Jacito Bermann z Brazylii czy bp David Walker z Australii, organizuje Instytut Nauk Biblijnych oraz Katedra Misjologii Wydziału Teologicznego UKSW wraz z Katolicką Federacją Biblijną i Chrześcijańską Akademią Teologiczną.

– Biblia leży u podstaw kultury europejskiej – podkreśla dr Barbara Strzałkowska z Instytutu Nauk Biblijnych UKSW, który współorganizuje międzynarodową konferencję poświęconą Biblii w kulturach. – Istnieje coraz większa potrzeba wśród ludzi, żeby czytać ze zrozumieniem Pismo Święte i myślę, że taka konferencja może przybliżyć tę lekturę – mówi dr Strzałkowska. Dodaje, że Biblia pozostaje najczęściej tłumaczoną księgą świata. – To nie tylko podstawa wiary i teologii, ale też baza kultury – wyjaśnia.

Międzynarodowa konferencja będzie okazją, by na Pismo Święte popatrzeć z różnych perspektyw. O Biblii w kulturach będą mówić doświadczeni egzegeci – duchowni i świeccy ze wszystkich kontynentów. Pierwszym wykładem będzie wystąpienie kard. Luisa Tagle z Manili, który powie o Biblii w życiu i misji Kościoła. W programie zaplanowano też m.in. wykład ks. prof. Waldemara Chrostowskiego na temat Biblii w kulturze europejskiej, wystąpienia na temat Lectio Divina, na temat tłumaczeń Pisma Świętego oraz wykłady zawierające spojrzenie misjologiczne.

O. Waldemar Linke opowie o tym, jak świeccy czytają i dzielą się Pismem Świętym, m.in. w takich instytucjach jak Dzieło Biblijne czy Bractwo Słowa Bożego. Wykład dr Barbary Strzałkowskiej będzie dotyczył zaś wpływu pielgrzymowania do Ziemi Świętej na lekturę Biblii. – Biblia powinna stać u początku wszelkich rozważań teologicznych i spotkań międzykulturowych – podkreśla dr Strzałkowska. Zaznacza, że jest to lektura aktualna i czytana coraz więcej. – Św. Hieronim mówił, że nieznajomość Biblii jest nieznajomością Chrystusa. Warto sięgnąć po tę Księgę – zachęca dr Strzałkowska.

Konferencji poświęconej Biblii w kulturach będzie towarzyszyła wystawa misyjna „Życie Jezusa według kameruńskich Mafa” oraz prezentacja Biblii w różnych językach świata. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski oraz ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW.

Info za —> BPKEP: Międzynarodowa Konferencja „The Bible and Cultures” (13-14.11.2017)

Zobacz —> PROGRAM KONFERENCJI

Posłuchaj: