Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

List z Zambii – ksiądz Michał Wziętek SDB

List z Zambii – ksiądz Michał Wziętek SDB

Ksiądz Michał Wziętek, salezjanin, pracuje na misjach od 1990 r. Od 2014 roku posługuje w Kabwe, czwartym co do wielkości mieście Zambii. Zapraszamy do przeczytania jego listu, w którym relacjonuje sytuację mieszkańców Makululu, dzielnicy slamsów Kabwe – zwłaszcza najmłodszych, oraz ogrom pracy jaką dotychczas wykonali w tym miejscu Księża Salezjanie wraz z wolontariuszami misyjnymi, także dzięki wsparciu darczyńców z Polski!

Więcej o salezjańskiej misji w Zambii —> Iciloto, wybierz miłość

#Iciloto Większość dzieci w Zambii i całej Afryce woli rok szkolny od wakacji. W czasie wakacji nie ma tylu ciekawych…

Opublikowany przez Salezjański Ośrodek Misyjny na 18 marca 2018


Moi drodzy!

W Kabwe mieszka ponad 250 000 ludzi. Jest to czwarte co do wielkości miasto w Zambii. W jego okolicach znajdowała się kopalnia ołowiu i miedzi. Po jej zamknięciu, w 1994 roku, ludzie stracili pracę. Ponad 60% mieszkańców naszego miasteczka nie ma pracy. Utrzymują się ze sprzedaży ciastek, bułek, chleba i ryb. Wszyscy tu coś sprzedają. Można zadać pytanie: kto tu kupuje? Ludzie jakoś sobie radzą. Kolejnym problemem było zanieczyszczenie. Mieszkanie obok czynnej kopalni negatywnie wpływało na środowisko i rozwój dzieci w okresie płodowym i niemowlęcym.

Salezjanie przybyli do Kabwe w 1987 roku. Prowadzą parafię St. Mary’s Parish, szkołę podstawową, oratorium dla dzieci i młodzieży oraz drugą parafię na peryferiach miasta (pw. św. Jana Bosko). Zanieczyszczenia po kopalniane mają wciąż bardzo negatywny wpływ na ludzi. Szczególnie narażone są dzieci. Ołów, który z gleby i wody wnika do organizmu człowieka, ma negatywny wpływ na rozwój mózgu, a to powoduje trudności w nauce u wielu dzieci. Większość podopiecznych to sieroty wychowywane przez dziadków lub dalszych krewnych.

(…) Makululu to dzielnica Kabwe i jedno z najuboższych miejsc w Zambii. Wybudowaliśmy tam kościół pw. św. Jana Bosko. W budynku gromadzą się ludzie. Przychodzą nie tylko na Msze Św., lecz także, by uczestniczyć w różnych zajęciach jak: spotkania młodych, próby chóru, lekcje nauki czytania i pisania. Dzieci i młodzież przychodzą na plac przed kościołem pograć w piłkę, pobawić się, porozmawiać.

Zajęcia dla dzieci w Makululu

#IcilotoDzieci przychodziły na zajęcia, kiedy jeszcze nie wbudowano szkoły. Uczyły się matematyki, angielskiego, języka bemba. W czasie wolnym bawiły się i malowały obrazki. Zobaczcie sami. Teraz w Iciloto funkcjonuje pierwszy dom dziecka i szkoła. #misjesalezjanie

Opublikowany przez Salezjański Ośrodek Misyjny na 17 marca 2018

 

W Makululu otworzyliśmy szkółkę codzienną. Na lekcje przychodzi ok. 200 dzieci. W tym celu zaadoptowaliśmy wolnostojący budynek i kościół, budujemy proste sale lekcyjne. Otworzyliśmy przedszkole i klasę alfabetyzacji. Powstają też nowe dzieła: jak dom dziecka, szkoła podstawowa dla sierot, które przerwały naukę, albo nie miały możliwości jej rozpocząć oraz zawodowe centrum rolnicze. Jest dużo entuzjazmu i oczekiwań, ale również trochę obaw.

Bez Waszej pomocy wiele dzieci nie mogłoby nawet marzyć, aby usiąść w szkolnej ławce. Żyłyby na ulicy, spędzały dni na poszukiwaniu resztek w śmietnikach …

Czytaj całość —> misjesalezjanie.pl: List z Zambii – ksiądz Michał