Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Ks. Robert Chrząszcz biskupem pomocniczym Archidie...

Ks. Robert Chrząszcz biskupem pomocniczym Archidiecezji Krakowskiej – 11 listopada 2020

Ks. Robert Chrząszcz, pracujący w Brazylii, został mianowany biskupem pomocniczym Archidiecezji Krakowskiej. Decyzję Ojca Świętego Franciszka ogłosiła w dniu 11 listopada 2020 r. w południe Stolica Apostolska.

– Bardzo dziękujemy Ojcu Świętemu za tę nominację, za ten dar, który spłynął na nas właśnie dzisiaj – w święto narodowe. Traktujemy to także jako znak wielkiej łączności, jak była i jest między Stolicą Apostolską w Rzymie, a naszą ojczyzną, a zwłaszcza Krakowem – powiedział abp Marek Jędraszewski odczytując w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce w sprawie nominacji ks. Roberta Chrząszcza na biskupa pomocniczego w Archidiecezji Krakowskiej.

Wideo / zobacz więcej —> Archidiecezja Krakowska: Radość w Krakowie po nominacji biskupiej dla ks. Roberta Chrząszcza

Ks. Robert Chrząszcz urodził się 7 października 1969 r. w Wadowicach, w rodzinie Zofii i Władysława. Jego rodzinną parafią jest Kalwaria Zebrzydowska, gdzie ukończył Niższe Seminarium Duchowne oo. Bernardynów. W 1988 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. 14 maja 1994 r., w Katedrze na Wawelu, przyjął święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Franciszka Macharskiego. Był wikariuszem najpierw w parafii Zesłania Ducha Świętego w Krakowie-Ruczaju, a od 1999 r. w parafii Matki Bożej Różańcowej w Krakowie-Piaskach Nowych.

W 2005 r. ks. Robert Chrząszcz rozpoczął pracę misyjną w Brazylii. Posługiwał m.in. wśród ubogich mieszkańców faveli w parafii św. Łucji w Archidiecezji Rio de Janeiro, gdzie wybudował parafialny kościół. Organizowane przez Padre Roberto nabożeństwa drogi krzyżowej czy misterium męki Pańskiej gromadzą po kilka tysięcy osób. Kapłańską posługą i zaangażowaniem zyskał szacunek lokalnych mieszkańców, bez względu na wyznanie. Na brazylijskiej ziemi szerzy kult Matki Bożej Kalwaryjskiej, której zawdzięcza swoje kapłańskie powołanie. Ks. Robert wiernym proponuje także polskie tradycje, jak np. nieznane w Brazylii łamanie się opłatkiem podczas wigilii Bożego Narodzenia, które cieszą się wśród parafian wielkim szacunkiem oraz radością.

Od 2014 r. ks. Robert Chrząszcz jest wikariuszem biskupim w Archidiecezji Rio de Janeiro oraz pełni funkcję odpowiedzialnego za Służbę Liturgiczną. 11 listopada 2020 r. papież Franciszek powołał Go na biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej.

Info na podstawie —> Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej: Ks. Robert Chrząszcz biskupem pomocniczym Archidiecezji Krakowskiej

– Decyzja Ojca Świętego papieża Franciszka, aby mnie nominować na biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej jest dla mnie wielkim zaskoczeniem. W pierwszym momencie przyjąłem ją z pewnym lękiem i obawą, ale także z ufnością w opatrzność Bożą, próbując zrozumieć plany Boże w moim życiu. Znam moje słabości i grzechy, dlatego całkowicie zawierzam się niezgłębionemu Bożemu miłosierdziu – mówił w rozmowie z biurem prasowym biskup-nominat ks. Robert Chrząszcz.

Czytaj całość —> Archidiecezja Krakowska: Biskup-nominat ks. Robert Chrząszcz: „W swojej posłudze pragnę kierować się duchem misyjnym Kościoła”


Odwiedź serwis Get Mercy – zobacz mapę sanktuariów Bożego Miłosierdzia, znajdź najbliższe!