PODZIEL SIĘ

Ks. Marek Chrzanowski FDP: warto czekać na prawdzi...

Ks. Marek Chrzanowski FDP: warto czekać na prawdziwą miłość… – Fragment książki „Przeżyć, by żyć”

– Miłość jest najbardziej deficytowym towarem w tym świecie. Tej miłości potrzeba. Chcę pokazać, że warto czekać na piękną, Bożą, prawdziwą miłość – mówi ks. dr Marek Chrzanowski FDP w wywiadzie-rzece “Przeżyć, by żyć”.

Zobacz też —> Ks. Marek Chrzanowski FDP: ksiądz nie jest tylko dla ludzi pobożnych… – Fragment książki „Przeżyć, by żyć” 

Publikujemy fragment wypowiedzi ks. Marka z książki “Przeżyć, by żyć” (Wydawnictwo Bernardinum, 2018), w której ks. Marek odpowiada na pytania Patrycji Michońskiej-Dynek.

Zobacz też:

Ks. Marek Chrzanowski FDP na Misericors.org

Strona internetowa ks. Marka

Profil ks. Marka na Facebooku


Patrycja Michońska-Dynek: Czy wypada księdzu pisać książki o miłości?

Ks. Marek Chrzanowski FDP: Myślę, że wypada. W moim doświadczeniu kapłańskim jest tak, że podczas rozmów z ludźmi dochodzę do wniosku, że człowiek najbardziej cierpi na brak miłości. Miłość jest najbardziej deficytowym towarem w tym świecie. Tej miłości potrzeba. Chcę pokazać, że warto czekać na piękną, Bożą, prawdziwą miłość. Ze warto – nieraz przez wiele lat – czekać na to, co najpiękniejsze, a to z pewnością przyjdzie. Zresztą Bóg jest źródłem każdej miłości i każda dobra prawdziwa miłość ma źródło w Bogu. I pomimo że piszę również o ludzkiej miłości, chcę także pisać o Panu Bogu i to jest klucz. Tu się odnajduję.

Skoro jest tak, że mamy na miłość czekać, to może dlatego mamy tylu singli, którzy czekają i nie mogą się doczekać…

Może tak być. Powiedziałem o tej miłości, na którą warto czekać, ale jest jeszcze inna miłość – do Pana Boga. Moim bardzo mocnym doświadczeniem jest to, że wielu ludzi, czekając na miłość ludzką, zapomina o miłości Bożej.

Powieść, rozważania, opowiadania – wszystko krąży wokół tego samego – MIŁOŚCI.

A co jest najważniejsze w życiu? Czego człowiek szuka? My się wstydzimy mówić o miłości. Chcemy ją schować do kieszeni. Często boimy się pisać o uczuciach, a jeżeli ktoś pisze o miłości, to często ją trywializuje, pomniejsza, redukuje. Tak samo redukuje rolę kobiety. I to mnie jako kapłana boli. Na przykład te Ślady miłości czy Szukając miłości napisałem trochę po to, żeby bronić kobiet, ich piękna, wrażliwości, żeby wszyscy popatrzyli na kobiety inaczej niż tylko przez pryzmat tego, co się podaje w środkach masowego przekazu albo w innych publikacjach. Myślę, że kobiety bardzo na to zasługują. A Odbijam się twoich oczach to rozważania dla kobiet, rozważania biblijne, rozważania o miłości Chrystusa do kobiet, biblijnych i współczesnych, do kobiet, które chodzą po ulicach, jeżdżą pociągami albo samochodami…

Zobacz więcej o książce —> Przeżyć by żyć. Opowieść o wierze, miłości i uzdrowieniu


Ks. dr Marek Chrzanowski FDP – rekolekcjonista, duszpasterz, odpowiedzialny za Instytut Życia Konsekrowanego dla dziewcząt i kobiet. Autor zbiorów opowiadań, medytacji, 10 tomików poezji i 2 powieści. W Polskim Radiu prowadzi autorską audycję „Idę do Ciebie z miłością”.

Patrycja Michońska-Dynek – dziennikarka radiowa, telewizyjna i prasowa. Pracowała m.in. w TVP i TV Puls, Programie III Polskiego Radia, Radiu Józef i Radiu Plus. Obecnie jest autorką audycji w Radiu Plus i koordynatorką Stacji Lokalnych Radia Plus w Grupie Eurozet.

Info za: Wydawnictwo Bernardinum

Zobacz też —> Ks. Marek Chrzanowski FDP: Pan Bóg po raz kolejny dał mi szansę – Prezentacja książki “Przeżyć, by żyć” – Warszawa, 5 grudnia 2018