Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

“Kropla dobra drąży skałę”- Pomoc PKWP...

“Kropla dobra drąży skałę”- Pomoc PKWP dla ukraińskich uchodźców wewnętrznych w Wasilkowie

Pomoc Kościołowi w Potrzebie przypomina o trudnej sytuacji uchodźców wewnętrznych na Ukrainie. – To osoby, które uciekły z terenów okupowanych lub zagrożonych walkami. Często nie mają już dokąd wracać, bo ich domy zostały zniszczone  mówi ks. prof. Waldemar Cisło. Do PKWP dotarła prośba o wsparcie dla ośrodka w Wasilkowie, gdzie schronienie znalazło 27 potrzebujących. Za sprawą regionalnego biura w Poznaniu otrzymali oni żywność i odzież.

Zobacz też —> Ks. prof. Waldemar Cisło z PKWP: Ludzkie tragedie wymagają natychmiastowej odpowiedzi

Pomoc Kościołowi w Potrzebie, jeszcze przed rosyjską agresją, wsparła finansowo budowę Domu św. Józefa w Wasilkowie. Wstępne plany wskazywały, że zamieszkają tam samotne mamy z dziećmi. Napaść wywróciła wszystko do góry nogami. Do nowych pomieszczeń wprowadziło się 27 osób, dzieci i dorosłych, uchodźców wewnętrznych m.in. z Donbasu i Zaporoża.

By zapewnić mieszkańcom domu odpowiednie warunki, potrzeba było artykułów sanitarnych, narzędzi, odzieży i żywności długoterminowej. Do poznańskiego biura PKWP dotarła prośba o pomoc. To wszystko udało się zebrać, a na nasz apel odpowiedziało pięć wielkopolskich instytucji i firm.

Walerij Bilakowskij, kierownik Domu Św. Józefa w Wasilkowie, przekazał nam informację o sukcesie inicjatywy. „Transport na terenie Ukrainy dotarł do nas dzięki zaangażowaniu Caritas, a szczególnie jej dyrektora bp. Edwarda Kawy. Jeszcze raz dziękujemy z całego serca wszystkim ludziom dobrej woli i wielkiego serca, którzy odpowiedzieli na nasz apel o pomoc, skierowany za pośrednictwem Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Modlimy się za Was i mamy nadzieję zobaczyć się w spokojniejszym czasie” – podkreślił.

Na liście darczyńców, którzy wsparli Wasilków są:

• Fundacja Jezuickiego Ośrodka Kultury i Rozwoju „Vinea”

• Stowarzyszenie Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI

• Szkoła Podstawowa im. Gen. Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie

• Wspólnota parafialna Św. Moniki w Poznaniu, z proboszczem ks. Szczepanem Łakomym

• Firma transportowa Pol-Buss Sp. z o.o., która zapewniła nieodpłatny przewóz darów z Poznania do centrum logistycznego w Leżajsku

Akcja wpisuje się w szerokie działania Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które solidaryzuje się z Ukrainą od początku rosyjskiej napaści. Nasze biuro we Wrocławiu, zlokalizowane na Dworcu Głównym PKP, przyjmowało tysiące uchodźców uciekających przed bombami. Do biura w Krakowie potrzebujący zgłaszali się m.in. po ubrania, a także otrzymywali za każdym razem bezpłatnie kawę i herbatę.

Pod hasłem „Uleczyć tęsknotę” poświęciliśmy Ukrainie ubiegłoroczny Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

Info i foto za —> Biuro Prasowe PKWP Polska: KROPLA DOBRA DRĄŻY SKAŁĘ. SUKCES AKCJI!