Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Konferencja “STYGMATY WSPÓŁCZESNOŚCI. Bezdom...

Konferencja “STYGMATY WSPÓŁCZESNOŚCI. Bezdomność, wymuszona prostytucja, uchodźstwo, pozbawienie wolności” – Kraków, 17 listopada 2018

W sobotę 17 listopada 2018 r. w Krakowie odbędzie się konferencja „STYGMATY WSPÓŁCZESNOŚCI. Bezdomność, wymuszona prostytucja, uchodźstwo, pozbawienie wolności”. Wydarzenie organizowane przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych  tematyką społecznej stygmatyzacji.

Wydarzenie —> na Facebooku

Konferencja „STYGMATY WSPÓŁCZESNOŚCI jest jedną z inicjatyw, które towarzyszą obchodom Roku Jubileuszowego św. Ojca Pio, ogłoszonego dla uczczenia setnej rocznicy otrzymania przez Świętego Kapucyna stygmatów oraz pięćdziesiątej rocznicy jego śmierci.

Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać wystąpień dotyczących różnych aspektów procesu stygmatyzacji społecznej, które wygłoszą osoby na co dzień zajmujące się tym tematem – zarówno teoretycy, jak i praktycy. Przybliżą one zagadnienia stygmatyzacji z punktu widzenia socjologicznego, psychologicznego, filozoficznego i duchowego oraz opowiedzą o własnych doświadczeniach pracy z osobami stygmatyzowanymi.

W pierwszej części konferencji zaplanowane są wystąpienia prelegentów zajmujących się kwestiami piętna społecznego od strony teoretycznej (dr Piotr Kwiatek OFMCap, dr Piotr Jordan Śliwiński OFMCap, dr hab. Monika Oliwa-Ciesielska, prof. UAM oraz dr Magdalena Kosche).

Druga część spotkania poświęcona będzie kwestiom bezdomności, wymuszonej prostytucji, uchodźstwa i pozbawienia wolności, zaś prelegentami będą praktycy pracujący na co dzień z osobami stygmatyzowanymi (Tomasz Duszyc OFMCap z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej, s. Katarzyna Kmieć z Misji Małgorzata i Marek Łagodziński z Fundacji Sławek).  Obydwie części konferencji podsumowane zostaną panelem dyskusyjnym z udziałem prelegentów.

– Stygmatyzacja społeczna sprawia, że spychamy na margines życia tych, którzy potrzebują naszej pomocy – mówi br. Grzegorz Marszałkowski OFMCap, dyrektor Dzieła Pomocy. – Robimy to często nieświadomie, dlatego tak ważne jest szerzenie wiedzy na temat stygmatyzacji i praca z osobami społecznie piętnowanymi. Mam nadzieję, że organizowane przez nas wydarzenie przyczyni się do poprawy sytuacji współczesnych stygmatyków. Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji.

Więcej informacji o konferencji „Stygmaty współczesności” można znaleźć na stronie: konferencja.dzielopomocy.pl.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio obok działań pomocowych na rzecz osób bez domu zajmuje się również organizacją inicjatyw, których celem jest zmiana postaw społecznych w obszarach związanych z marginalizacją społeczną. W bieżącym roku organizacja w szczególny sposób zajęła się kwestiami związanymi z stygmatyzacją społeczną, stąd realizacja kampanii “Niestygmatycy” oraz organizacja konferencji „STYGMATY WSPÓŁCZESNOŚCI”.

Prelegentami na Konferencja "Stygmaty współczesności" będą sami specjaliści w swoim fachu! Od strony teoretycznej i…

Opublikowany przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio Poniedziałek, 12 listopada 2018

 

Info za —> Dzieło Pomocy św. Ojca Pio: Stygmaty współczesności

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio powstało w 2004 roku z myślą o ludziach, którzy utracili swój dom. Organizacja prowadzi dwa Centra Pomocy, w których udziela fachowego i wszechstronnego wsparcia ponad 2 tys. osób bezdomnych. Podopieczni Dzieła otrzymują tu pomoc doraźną (ciepły posiłek, możliwość wykonania czynności higienicznych oraz skorzystania z pralni i garderoby) oraz specjalistyczną (pomoc socjalna, pomoc medyczna, doradztwo zawodowe, pomoc psychiatryczno-psychologiczna i wsparcie duchowe).

Dzieło prowadzi również 7 mieszkań, w których osoby i rodziny bez domu przygotowywane są do samodzielnego zamieszkania. Organizacja angażuje się również w akcje społeczne, mające na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem bezdomności.