Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Komunikat Rzecznika Episkopatu ws. raportu o wykor...

Komunikat Rzecznika Episkopatu ws. raportu o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich w Kościele w Polsce złożonego papieżowi Franciszkowi w dn. 20 lutego 2019

Każdy wierny może przedstawić swoją sprawę Ojcu Świętemu. Natomiast Stolica Apostolska ma możliwości ocenienia i zweryfikowania zgłaszanych spraw. Zgodnie z prawem kościelnym i cywilnym istnieje zasada domniemanej niewinności osoby, dopóki nie udowodni się czegoś przeciwnego – czytamy w komunikacie Rzecznika KEP ks. dra Pawła Rytel-Andrianika z dnia 21 lutego 2019 r.

Zobacz też —> Działania Kościoła ws. prewencji i ochrony dzieci i młodzieży w latach 2005-2019 (zarys)

Publikujemy pełną treść komunikatu.


Komunikat ws. raportu o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich w Kościele w Polsce złożonego Ojcu Świętemu Franciszkowi w dn. 20 lutego 2019 r. 

W Kościele katolickim każdy wierny może przedstawić swoją sprawę Ojcu Świętemu jako Najwyższemu Pasterzowi (por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1417). Natomiast Stolica Apostolska ma możliwości ocenienia i zweryfikowania zgłaszanych spraw.

Zgodnie z prawem kościelnym i cywilnym istnieje zasada domniemanej niewinności osoby, dopóki nie udowodni się czegoś przeciwnego.

Należy jednocześnie przypomnieć, że Kościół stanowczo i zdecydowanie potępia wszelkie wykorzystywanie seksualne małoletnich w Kościele i w całym społeczeństwie.

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski


Posłuchaj rzecznika Episkopatu Polski:

Info za —> BP KEP: Rzecznik KEP: Można zwracać się do Papieża, a Watykan ma możliwości oceniania i weryfikowania