Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Inauguracja 39. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na...

Inauguracja 39. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę – Homilia abp. Marka Jędraszewskiego – 6 sierpnia 2019

– Pamiętajcie, tam na Jasnej Górze czeka na Was nasza Matka, Królowa Polski. Czeka na wasze serca, modlitwy, słowa uwielbienia i prośby za siebie, innych, Ojczyznę, Kościół. Nie może być czegoś bardziej pięknego jak poczucie, że także na mnie czeka Matka – mówił abp Marek Jędraszewski do uczestników 39. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej. Msza św. przed Katedrą na Wawelu we wtorek 6 sierpnia 2019 r. rozpoczęła pielgrzymi szlak, której przewodnikiem niosącym krzyż na pierwszym odcinku był ksiądz arcybiskup. Metropolita przed Bazyliką Mariacką żegnał każdego z pielgrzymów.

Zobacz  —> FOTORELACJĘ

Na początku Mszy św. ks. Jan Przybocki, wieloletni koordynator pielgrzymki, w imieniu ponad 8. tysięcy pielgrzymów wyraził swą radość z obecności arcybiskupa i poprosił, by wszyscy nagrodzili go brawami. – Kiedy jest tak bardzo atakowany, nagródźmy go wielkimi brawami. Niech to będzie wyraz solidarności z tym, co mówi i jak naucza. Pamiętajmy o nim w naszej modlitwie przez ten czas pielgrzymowania. Prośmy o dary Ducha Świętego, zwłaszcza o odwagę, by nadal bronił nauki Boga i Kościoła. Księże arcybiskupie, jesteśmy z tobą, będziemy polecać ciebie i twoje intencje na naszym pielgrzymim szlaku – powiedział. Zebrani wyrazili swą wdzięczność i obiecali modlitwę w intencji metropolity.

Serwis internetowy —> Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę

Piesza Pielgrzymka Krakowska —> na Facebooku

W homilii wygłoszonej do zebranych arcybiskup Marek Jędraszewski stwierdził, że Piesza Pielgrzymka Krakowska wyrusza tradycyjnie w Święto Przemienienia Pańskiego z Wawelu, by podążać do stóp Jasnogórskiej Pani. Nawiązał do Ewangelii, w której jest mowa o przemienieniu Chrystusa na górze Tabor, gdy uczniowie doświadczyli bóstwa Chrystusa i weszli w tajemnicę Trójcy Świętej. To przeżycie miało umocnić ich na czas męki Jezusa. Chrystus rozmawiał z Mojżeszem i Eliaszem o krzyżu i zmartwychwstaniu. – Znamiennym jest, że na początku każdej grupy pielgrzymiej będzie niesiony krzyż. Dane mi będzie nieść go również na pierwszym odcinku tej pielgrzymki aż do Kościoła Mariackiego. W krzyż jest wpisane cierpienie, ale jest on znakiem zwycięstwa. Idąc z nim z Wawelu na Jasną Górę głoście prawdę Chrystusowego krzyża, który na naszej, polskiej ziemi został zatknięty gdy Mieszko I jego dwór przyjęli chrzest – powiedział metropolita.

Posłuchaj homilii abp. Marka Jędraszewskiego na inaugurację 39. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej:


Wskazał, że należy wsłuchiwać się w głos Ojca, który mówi „To jest mój Syn mój, Jego słuchajcie”. Stwierdził, że współcześnie ludzie często spotykają się z ideologiami, które chcą zawładnąć ich sercami i umysłami. Należy być posłusznym wobec Boga bogatego w miłosierdzie, który chce by wsłuchiwać się w nauczanie Jego Syna. – Ponieważ Bóg jest miłością to mamy kochać tak jak On: miłością bezgraniczną, ofiarną, zainteresowaną przede wszystkim dobrem drugiego człowieka, odrzucającą egoizm. Uczcie się tej miłości od Chrystusa – powiedział arcybiskup. Zauważył, że w chwilach trudnych, pełnych zwątpienia należy powtarzać za św. Piotrem: „Panie, do kogoż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Świętym Boga”.

Trzecim przesłaniem Ewangelii są słowa Piotra, wyrażające jego radość z bliskości Chrystusa, który jest drogą, prawda i życiem. Arcybiskup wskazał, że podczas zdążania na Jasną Górę pielgrzymi powinni dziękować Bogu za łaskę przynależności do Kościoła, który idąc za Jezusem karmi się Jego ciałem. – Dziękujmy za Kościół bez którego nie ostałby się nasz naród, zwłaszcza w najbardziej trudnych momentach naszych dziejów. Módlmy się za niego, aby trwał, rozwijał się i kolejnym pokoleniom Polaków głosił prawdę Ewangelii – powiedział.

Na zakończenie stwierdził, że pielgrzymów czekają chwile trudne, pełne wysiłku, ale powinni wciąż pamiętać o tym, że na Jasnej Górze czeka na nich ukochana Matka, Królowa Polski.

Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę zrodziła się z idei „Białego Marszu”, który odbył się po zamachu na życie Jana Pawła II. Tradycyjnie wyrusza ona z Wawelu na Jasną Górę. W tegorocznej pielgrzymce, odbywającej się pod hasłem „W mocy Bożego Ducha” bierze udział ponad osiem tysięcy wiernych. Dodatkową intencją oprócz modlitwy za Ojca Świętego i Ojczyznę, zgodnie z życzeniem pielgrzymów jest modlitwa za metropolitę krakowskiego. Zaproszono też na modlitwę za arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, która z inicjatywy wiernych odbędzie się w najbliższą sobotę 10 sierpnia w Godzinie Miłosierdzia o 15.00 przed domem arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3.

Posłuchaj Słowa ks. Arcybiskupa do Pielgrzymów:

Słowo Arcybiskupa na 39. PPK

Abp Marek Jędraszewski przesyła podziękowania i pasterskie błogosławieństwo 🙏 dla tych, którzy wyruszyli dziś #doMatki🏞️, ale także dla tych, którzy wspierają pielgrzymów swoją modlitwą ❤️#PolskaPielgrzymuje Archidiecezja Krakowska

Opublikowany przez Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Krakowskiej Wtorek, 6 sierpnia 2019

Info, audio i wideo za —> Archidiecezja Krakowska: Abp Jędraszewski: Pielgrzymując pod znakiem Chrystusowego krzyża należy głosić prawdę o Jego zbawieniu

Justyna Tyrka | Archidiecezja Krakowska
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Video Katarzyna Katarzyńska

Zobacz też: pożegnanie pielgrzymów 39. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę: