Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

I Kongres SACRIS – Dobra Kościoła (Troska i ...

I Kongres SACRIS – Dobra Kościoła (Troska i Odpowiedzialność) – Frombork, 20-21 października 2022 – Podsumowanie

W dniach 20 i 21 października 2022 r., we Fromborku, odbywał się I. Kongres SACRIS – Dobra Kościoła (Troska i odpowiedzialność). Było to wydarzenie szczególne, które ponadto odbyło się w szczególnym miejscu, gdzie pochowany jest Mikołaj Kopernik.

Jeszcze kilka lat temu Zespół Katedralny we Fromborku, gdzie pochowany jest Mikołaj Kopernik, był miejscem zrujnowanym nie tylko przez działania wojenne Sowietów, ale także późniejsze celowe zaniedbania, które odbywały się za cichą zgodą kolejnych ekip władz komunistycznych PRL.

Dziś, dzięki działalności tamtejszego rektora Bazyliki Archikatedralnej, ks. prał. kanonika dr Jacka Wojtkowskiego przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powoli odzyskuje dawny blask. Nic dziwnego, że właśnie tam odbył się kongres, którego tematem była troska o Dobra Kościoła. Zgodne z ewangeliczną zasadą, która mówi, że najważniejsze są wartości duchowe, które mają służyć jako dobro wspólne, Kościołowi przede wszystkim w rozwoju jego zbawczej misji.

Ideą Kongresu jest troska nie tylko o dobra materialne Kościoła, ale też o rozwój duchowy. Szczególnie, dzisiaj kiedy przeżywamy wielką sekularyzację, potrzeba systemowych działań na rzecz rechrystianizacji Europy. Nasza proaktywna postawa jest wyrazem naszej odpowiedzialności wobec przyszłych pokoleń. – powiedział br. Zdzisław Duma OFMCap, jeden z głównych inicjatorów tego wydarzenia.

Obejrzyj:

Wideo —> Radio Maryja/TV Trwam: “Dobra Kościoła – Troska i Odpowiedzialność”


Materialnym wyrazem tej postawy było podpisanie przez uczestników wydarzenia Karty Kongresu, która jest osobistą deklaracją każdego z sygnatariuszy, do wsparcia działań na rzecz Dóbr Kościoła będącymi niezaprzeczalną wartością całego Narodu. Do grona kilkudziesięciu Sygnatariuszy Karty należą: Arcybiskup Józef Górzyński, Metropolita Warmiński, a także ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TCHr, ks. dr Marian Bronikowski, Prepozyt Kapituły Bazyliki Sieradzkiej, dr Stanisław Kluza, dr hab. Ryszard Stocki, Wiesław Włodek, Wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej czy też Krzysztof Ziemiec i wiele innych znamienitych osób.

I Kongres Sacris

fot. Sacris.pl

Bardzo łatwo przychodzi nam obchodzić rocznice, ale trudniejsze jest wcielenie w życie tego co jest nam faktycznie obecnie potrzebne. Podpisanie Karty Kongresowej jest wezwaniem do tego, aby w ramach solidarności międzypokoleniowej, zachęcić ludzi sumienia i wiernej modlitwy, którzy zdobyli wcześniej różne doświadczenia w swoim życiu, do dzielenia się swoją praktyczną wiedzą. Głęboko wierzę, że będzie to zachęta dla innych do wzięcia współodpowiedzialności za Kościół i własne wspólnoty. – wyjaśnia opiekun fromborskiej Bazyliki Archikatedralnej ks. dr Jacek Wojtkowski.

I Kongres Sacris

Celem Kongresu było zapoczątkowanie procesu profesjonalnego wsparcia osób zaangażowanych w obecne i nowe dzieła apostolstwa i miłosierdzia. Wszyscy uczestnicy debat, wśród których nie zabrakło zarówno przedstawicieli duchowieństwa jak i osób świeckich z udokumentowanym doświadczeniem zawodowym, zgodnie uznali, że w ramach różnorakich grup partnerskich należy upowszechniać naczelne wartości w życiu państwa i Narodu: prawdę, miłość i sprawiedliwość. W ciągu dwóch kongresowych dni uczestnicy wzięli udział w dwunastu debatach tematycznych i dwóch debatach głównych.

20 października br. czyli podczas pierwszego dnia Kongresu odbyła się także oficjalna prezentacja znaczka pocztowego „Boże Narodzenie 2022”. Prezentacji dokonał Wiesław Włodek, Wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej. Na znaczku przedstawiono scenę Narodzenia Pana Jezusa, która jest jedną z kwater gotyckiego ołtarza katedry we Fromborku, z fundacji bpa Łukasza Watzenrode roku 1504, wuja Kanonika Mikołaja Kopernika, przed którym modlił się wybitny Astronom. Znaczek wszedł do obiegu z oznaczeniem wartości Priorytetowy S w ilości 2 milionów egzemplarzy.

Abp Józef Górzyński, metropolita warmiński udzielił patronatu honorowego wraz z pasterskim błogosławieństwem dla uczestników i organizatorów Kongresu, ale też wziął w nim udział.

Patronat honorowy objął także o. Janusz Sok CSsR, który pełni posługę Przewodniczącego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, jak i s. Dolores – Dorota Zok SSpS, która pełni posługę Przewodniczącej Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.

Nad wydarzeniem, patronat honorowy objął także Jacek Sasin Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych oraz Andrzej Śliwka, Wiceminister Aktywów Państwowych.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że chrześcijańskie wartości są uniwersalne i pozostają aktualne niezależnie od zachodzących zmian. Należy jednak pamiętać, co też wybrzmiało w czasie kongresu, że zarówno duchowni, jak i osoby świeckie wzajemnie powinni brać odpowiedzialność za te wartości i dobro wspólne, którego nieodłączną częścią jest Kościół. Zainteresowanie, z jakim spotkał się Kongres SACRIS, dowodzi, że podjęte na nim tematy są bardzo aktualne a tego typu wydarzenia potrzebne. Gratuluję organizacji tego niezwykłego przedsięwzięcia. Cieszę się, że jako Ministerstwo Aktywów Państwowych mogliśmy objąć je patronatem honorowym. – podkreślił Andrzej Śliwka, Wiceminister Aktywów Państwowych.

Organizatorem Kongresu było Pomorskie Stowarzyszenie Wspólna Europa (PSWE) z Gdańska oraz spółka Apella SA.

Więcej na stronie Kongresu: www.sacris.pl.

Zobacz:

Program Kongresu

Prezentację uczestników debat i moderatorów Kongresu

Info i foto na podstawie —> Pomorskie Stowarzyszenie Wspólna Europa / sacris.pl


Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Odwiedź serwis Get Mercy – zobacz mapę sanktuariów Bożego Miłosierdzia, znajdź najbliższe!

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja