PODZIEL SIĘ

Franciszek do ludzi mediów: dobra nowina zamiast &...

Franciszek do ludzi mediów: dobra nowina zamiast “złych wiadomości”

– Myślę, że musimy przerwać błędne koło niepokoju i spiralę lęku, będące owocem nawyku koncentrowania uwagi na „złych wiadomościach” – pisze papież Franciszek w Orędziu na 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, które zostało ogłoszone 24 stycznia, we wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.

Ojciec Święty Franciszek zaznacza, że rozwój technologiczny daje wielu osobom możliwość dzielenia się informacjami i rozpowszechniania ich na szeroką skalę. Papież zaznacza, że umysł człowieka „miele” informacje, ale to od nas zależy, jaki materiał mu dostarczamy.

„Chciałbym w związku z tym przyczynić się do poszukiwania otwartego i twórczego stylu komunikacji, który nie będzie nigdy przyznawał złu głównej roli, ale starał się ukazywać możliwe rozwiązania, inspirując w ludziach, którym przekazywane są wiadomości, podejście konstruktywne i odpowiedzialne. Chciałbym zachęcić wszystkich do przedstawiania mężczyznom i kobietom naszych czasów wersji faktów naznaczonej logiką „dobrej nowiny”” – pisze papież Franciszek.

Ojciec Święty wskazuje na właściwe „okulary”, przez które chrześcijanin patrzy na świat. Pisze: „Dla nas, chrześcijan, okularami pozwalającymi rozszyfrować rzeczywistość może być jedynie dobra nowina, wychodząc od Dobrej Nowiny par excellence: „Ewangelii  Jezusa Chrystusa, Syna Bożego” (Mk 1, 1)”.

Papież podkreśla: „Kto ma oczy, które stały się czyste za sprawą Ducha Świętego, potrafi zobaczyć, że ono kiełkuje i nie pozwala sobie ukraść radości z królestwa z powodu stale obecnego kąkolu (…) Także dzisiaj Duch Święty zasiewa w nas pragnienie królestwa przez wiele żywych „kanałów”, przez ludzi, którzy pozwalają, by Dobra Nowina prowadziła ich przez dramat historii i są jak latarnie morskie w mroku tego świata, które oświetlają szlak i otwierają nowe drogi ufności i nadziei.

W Polsce Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu jest obchodzony w trzecią niedzielę września.

Źródło: BP KEP - Orędzie Ojca Świętego Franciszka na 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Posłuchaj Rzecznika Episkopatu:


Tekst orędzia papieskiego —> «Nie lękaj się, bo jestem z tobą» (Iz 43, 5). Przekazujmy nadzieję i ufność w naszych czasach


Do przekazywania nadziei i ufności we współczesnych sieciach informacji wezwał dziennikarzy i ludzi mediów metropolita częstochowski abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski w przesłaniu z racji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, które obchodzone będzie 24 stycznia.

Przeczytaj tekst: przesłania przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski: „Przekazujmy nadzieję i ufność” – przesłanie abp Depo do dziennikarzy i ludzi mediów