Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Dzień Pamięci Anny Walentynowicz – “An...

Dzień Pamięci Anny Walentynowicz – “Anny Solidarność” – Warszawa, 26 września 2017

Pamiątki po Annie Walentynowicz, przekazane przez jej syna Janusza, trafiły 26 września do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej. Tego dnia w Centrum Edukacyjnym IPN przy ul Marszałkowskiej 21/25 odbyła się także promocja albumu „Anna Walentynowicz 1929–2010”, wydanego przez Instytut Pamięci Narodowej.

Przed południem w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie odbyło się uroczyste przekazanie pamiątek po Annie Walentynowicz przez jej syna – Janusza Walentynowicza. Wśród przedmiotów podarowanych muzeum znalazły się torba, dowód osobisty, okulary, zegarek, medalik, obrączka, wizytownik, legitymacja emeryta, portfel i fotografie – ze spotkania z papieżem Janem Pawłem II i z wręczenia Orderu Orła Białego z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W uroczystości wzięli udział m.in. Krzysztof Wyszkowski i Sławomir Cenckiewicz – członkowie Kolegium IPN – oraz prezes IPN Jarosław Szarek, który odczytał list od premier Beaty Szydło. „Jako legenda »Solidarności« stała się ucieleśnieniem pierwszego niezależnego ruchu związkowego i symbolem zmagań o godność zwykłego człowieka” – napisała Szydło.

„Anna Solidarność swoją nieugiętą postawą, uczciwością i dążeniem do prawdy zdobyła szacunek wśród robotników, a jednoznacznie ściągnęła na siebie nienawiść komunistycznej władzy. Za tę odwagę płaciła w życiu wysoką cenę, dyscyplinarnym zwolnieniem ze Stoczni Gdańskiej, co stało się bezpośrednią przyczyną historycznego strajku w sierpniu 1980 r. W kolejnych latach prześladowana i więziona, oskarżona o kontynuowanie działalności związkowej w czasie stanu wojennego” – przypomniała premier.

„Postawa Anny Walentynowicz budziła podziw w Polsce i na świecie. (…) Jej śmierć w katastrofie smoleńskiej pozostała niewysłowioną stratą dla Polski i Polaków” – zaznaczyła Beata Szydło.

„Wspominamy dziś osobę wielkiego formatu; choć tyle w niej było skromności i pokory. Upamiętnienie jej dokonań to nasz obowiązek. Jesteśmy to winni zarówno Annie Walentynowicz, jej bliskim, jak i kolejnym pokoleniom Polaków” – dodała premier.

(…)

Wieczorem w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” odbyła się promocja albumu Anna Walentynowicz 1929–2010 z udziałem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka oraz autorów albumu – dr. hab. Sławomira Cenckiewicza i Adama Chmieleckiego.

Spotkanie poprowadził Adam Hlebowicz, wicedyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN. Wiersz „Pani Cogito” pamięci Anny Walentynowicz, ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r., wyrecytował poeta Wojciech Wencel. Gośćmi specjalnymi spotkania byli Janusz i Piotr Walentynowiczowie – syn i wnuk legendarnej działaczki „Solidarności”.

Czytaj całość / wideo / fotorelacja —> PAP/IPN: Dzień Pamięci Anny Solidarność – Warszawa, 26 września 2017