Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Dzień Kobiet na Jasnej Górze – Święto Kobiet...

Dzień Kobiet na Jasnej Górze – Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast – 8 marca 2018

W Dzień Kobiet, 8 marca 2018 r., na Jasnej Górze będzie miała miejsce modlitwa w intencji kobiet pod hasłem „Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast”. Mszy św. o godz. 18.30 w kaplicy Matki Bożej będzie przewodniczył bp Łukasz Buzun z Kalisza. Podczas modlitwy kobiety różnych stanów i zawodów zawierzą się Maryi Królowej Polski.

„Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast” na Jasnej Górze organizowane jest już po raz 11. W tym roku, po Mszy św. będzie miało miejsce spotkanie w Sali Rycerskiej, w czasie którego odbędzie się rozmowa o miłości do Królowej Polski i Ojczyzny oraz o roli kobiet w kształtowaniu patriotyzmu. Wśród gości przewidywany jest udział uczestniczki Powstania Warszawskiego – Bogumiły Kulik, ps. Wiśka oraz śpiewaczki operowej – Katarzyny Suskiej-Zagórskiej.

Na program spotkania 8 marca 2018 r. składać się będą:

– Msza św. o godz. 18.30 pod przewodnictwem bp Łukasza Buzuna z Kalisza w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej z zawierzeniem Maryi Królowej Polski niewiast różnych stanów i zawodów

– okolicznościowe spotkanie w zabytkowej Sali Rycerskiej z dyskusją o miłości do Królowej Polski i Ojczyzny oraz o roli kobiet w kształtowaniu patriotyzmu

– wieczór zakończy udział w Apelu Jasnogórskim o godz. 21.00.

Msza św. odprawiona zostanie w historycznym kielichu Życia i Przemiany, darze kobiet polskich z 1982 r. jako wotum dla Matki Najświętszej za Jej 600-letnią opiekę nad polskim narodem z prośbą o przemianę serc Polaków.

We wrześniu 1982 roku na Jasnej Górze zgromadziło się około 700 tysięcy kobiet. Bp Mikołaj Sasinowski stojący na czele Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Kobiet wyszedł z inicjatywą, by 2 maja 1982 r. delegacja kobiet złożyła swoje symboliczne wotum – kielich mszalny nazwany „Kielichem życia” – jako dar dziękczynienia za Jej 600-letnią obecność w polskim Narodzie. Kobiety uznały, że dar ten będzie równocześnie symbolem kobiecych serc, dowodem odzyskanego szacunku dla ludzkiego życia w rodzinach. Ufały, że będzie to prawdziwy „Kielich Przemiany.”

„Kielich Życia i Przemiany” został przyozdobiony wizerunkami czterech kobiet: św. Jadwigi Śląskiej, św. Jadwigi Królowej, św. Teresy Ledóchowskiej, Stanisławy Leszczyńskiej.

Czytaj więcej —> Biuro Prasowe Jasnej Góry: Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast oraz episkopat.pl: Jasna Góra: Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast

fot. Mazur/episkopat.pl