Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

“Dziedziniec Dialogu” po raz trzeci w ...

“Dziedziniec Dialogu” po raz trzeci w Warszawie – 16-19 października 2017

W dniach 16-20 października 2017 Warszawa już po raz trzeci będzie gościć „Dziedziniec Dialogu”. Jest to polska edycja znanego w całej Europie projektu „Dziedziniec Pogan”, zainaugurowanego przez papieża Benedykta XVI. „Dziedziniec Dialogu” porusza aktualne i jednocześnie najbardziej elektryzujące tematy w obszarze kultury, nauki i społeczeństwa, żywo obecne w dyskusji publicznej.

Wideo —> Centrum Myśli Jana Pawła II: Ks. prof. UKSW dr hab. Józef Kloch o dialogu / Dziedziniec Dialogu 2017

„Dziedziniec Dialogu” to projekt adresowany do ludzi kultury, nauki, liderów opinii i mediów.Celem projektu jest stworzenie przestrzeni spotkania ludzi o odmiennych światopoglądach oraz  reprezentujących różne religie oraz idee: społeczne i filozoficzne. To miejsce dla tych, którzy stawiają  pytania, pragną poznać poglądy drugiego człowieka po to, by wspólnie szukać prawdy o otaczającym nas świecie. W debatach „Dziedzińca Dialogu” biorą udział artyści, intelektualiści, naukowcy i duchowni. Spotkania odbywają się w prestiżowych miejscach, stanowiących ważne ośrodki nauki, kultury i życia publicznego. W poprzednich edycjach gościliśmy w Sali Kolumnowej Sejmu RP, Auditorium Maximum UW, Muzeum Narodowym, Teatrze Polskim.

W tym roku główne debaty będą dotyczyły człowieka 2.0 (debata: nauka), wiary w społeczeństwie demokratycznym (debata: społeczeństwo) oraz źródeł piękna w sztuce (debata: kultura). Nowością tej edycji będzie wewnętrzna debata Kościoła. Organizatorami „Dziedzińca Dialogu” są Archidiecezja Warszawska oraz Centrum Myśli Jana Pawła II. Gospodarzami wydarzenia są metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz i prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Za —> dziedziniecdialogu.pl: Dziedziniec Dialogu już po raz trzeci w Warszawie!

– Podobnie jak w poprzednich edycjach, będzie to dialog różnych środowisk i światopoglądów. Chcemy w ten sposób pokazać nie tylko to, że istnieje możliwość dialogu dotykającego ważnych tematów. Chcemy także udowodnić, że ludzie potrafią ze sobą rozmawiać twórczo, merytorycznie, spokojnie i bez zbędnych emocji – podkreśla metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

DziedziniecDialogu2017_program

Cztery debaty główne

W tym roku spotkania eksperckie zorganizowane będą w Centrum Nauki Kopernik, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Auli Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Domu Arcybiskupów Warszawskich. Debaty będzie można śledzić na żywo —> TUTAJ

*

 

Program debat

16.10.2017 godz. 17:00; Debata „Człowiek 2.0. Droga jednokierunkowa?”, Centrum Nauki Kopernik

17.10.2017 godz. 17:00; Debata, „Gdzie jesteś, piękno? Między gustem, ekspresją i transcendencją” , Teatr Wielki Opera Narodowa

18.10.2017 godz. 17:00; Debata, „Wiara a kryzys demokracji liberalnej”, Aula Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

19.10.2017 godz. 12:00; Debata, „Głos(y) Kościoła”, Dom Arcybiskupów Warszawskich

Debata naukowa toczyć się będzie wokół tematu: „Człowiek 2.0. Droga jednokierunkowa?”, a będzie w niej mowa o duchowości w dobie nowych technologii. Uczestnicy spotkania zastanowią się, czy technologia nie stała się nową religią oraz jakie istnieją etyczne granice nauki.

Prelegentami będą: prof. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego, członek Rady Powierniczej Wikimedia ks. prof. Józef Kloch z UKSW, b. rzecznik Episkopatu, prof. Kazimierz Krzysztofek, profesor socjologii w Uniwersytecie SWPS w Warszawie i Katarzyna Szymielewicz, prawniczka specjalizująca się w problematyce praw człowieka i nowych technologii, a rozmowę poprowadzi Edwin Bendyk. Spotkanie odbędzie się 16 października o godz. 17.00 w Centrum Nauki Kopernik. Gościem specjalnym będzie biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski.

Czytaj więcej o Debatach —> TUTAJ

Pluralizm i otwartość

Twórcy wydarzenia podkreślają, że kluczowym założeniem „Dziedzińca Dialogu” jest zapewnienie pluralizmu prezentowanych opinii. Dialog był obecny już na etapie tworzenia koncepcji wydarzenia. Zarówno tematy przewodnie, jak i wybór prelegentów, były przedmiotem konsultacji Rady Programowej „Dziedzińca Dialogu”, działającej pod auspicjami bp. Rafała Markowskiego. Ponadto sama idea wydarzenia jest mocno związana z nauczaniem Jana Pawła II: „Kto zamyka się na odmienność albo – co gorsza – próbuje tę odmienność zniszczyć, odbiera sobie możliwość zgłębienia tajemnicy ludzkiego życia”.

– Otwieranie dziedzińca dialogu nie musi być tylko zadaniem Kościoła, ale zadaniem wszystkich środowisk. Korzystamy z tego sposobu rozwiązywania naszych problemów, żeby tym bardziej promować to, czego w życiu najbardziej potrzebujemy: pokoju, harmonii i zgody – przekonuje ks. Przemysław Śliwiński. „Dziedziniec Dialogu” to dzieło wspólne Archidiecezji Warszawskiej i samorządu Warszawy, reprezentowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Gospodarzem wydarzenia jest natomiast zawsze metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

„Dziedziniec Dialogu” to polska edycja zainaugurowanego w 2011 r. przez Benedykta XVI, a organizowanego przez Papieską Radę ds. Kultury wraz z rożnymi Kościołami lokalnymi „Dziedzińca Pogan”. Gościł on już w takich miastach jak Paryż, Barcelona, Sztokholm, Bukareszt czy Asyż. Jest to współczesny areopag spotkania z „poganami”, na wzór dawnego dziedzińca świątyni jerozolimskiej.

Wydarzenia towarzyszące

Tegorocznej edycji „Dziedzińca Dialogu” towarzyszy kampania społeczna „Szanuję. Słucham”, organizowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Jej celem jest uwrażliwienie społeczeństwa na potrzebę dialogu, a wynika z inspiracji słowami papieża zachęcającymi do szacunku dla odmienności i gotowości do dialogu.

Spoty i plakaty promujące kampanię już pojawiły się w przestrzeni miejskiej Warszawy i w internecie. Za przygotowanie kampanii odpowiada agencja marketingowa „Delikatesy&Frykasy”.

Z kolei w piątek 13 października ruszyła kampania internetowa „Jezus nie hejtował” organizowana przez międzynarodowy portal Aleteia.pl. Na stronach pod tym adresem oraz w mediach społecznościowych ukażą się artykuły, wywiady, grafiki i filmy przedstawiające chrześcijańskie sposoby reagowania na nienawiść i złośliwość – zarówno w internecie, jak i życiu codziennym. Autorzy będą szukać odpowiedzi na pytanie: jak budować przyjazny i uczciwy dialog, nie rezygnując z własnych przekonań. Kampania „Jezus nie hejtował” trwa od 13 do 19 października.

Czytaj całość —> KAI/archwwa.pl: „Ludzie potrafią ze sobą rozmawiać twórczo”. Dziedziniec Dialogu już po raz trzeci w Warszawie