Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Dożynki Jasnogórskie 2022 – Uroczysta Suma d...

Dożynki Jasnogórskie 2022 – Uroczysta Suma dożynkowa z błogosławieństwem wieńców żniwnych – 4 września 2022

W dniach 3 i 4 września 2022 r. na Jasnej Górze odbywało się Ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony – Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników, pod hasłem “Do Maryi Królowej Pokoju”. Sumie dożynkowej z błogosławieństwem wieńców żniwnych, w niedzielę 4 września 2022 o godz. 11.00, przewodniczył i homilię wygłosił biskup kielecki Jan Piotrowski. – Człowiek nie jest konkurentem Boga, ale Jego współpracownikiem z mandatem roztropnego gospodarza w świecie – przypomniał w homilii bp Piotrowski. Życzył rolnikom miłości do ziemi, a jednocześnie niezbywalnego prawa do szacunku.

Wideo —> Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów: Dożynki: Msza Święta z błogosławieństwem wieńców żniwnych – 11:00, 4.09.2022, Jasna Góra

Transmisję internetową Eucharystii, w której uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda i przedstawicieli polskiej wsi, realizowało na kanale YouTube Biura Prasowego Jasnej Góry. Nie zabrakło na niej też uchodźców z Ukrainy – Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników to czas wdzięczności Bogu i ludziom za codzienny chleb, teraz dzielony także z tymi, którzy cierpią z powodu wojny w Ukrainie.

W wystąpieniu przed Sumą dożynkową Prezydent RP podkreślił, że przez 40 lat nieprzerwanie kolejne pokolenia ludzi polskiej wsi przybywają tu, by przede wszystkim dziękować Pani Jasnogórskiej za opiekę i rolnikom za chleb – owoc ich pracy i zapobiegliwości, za zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego kraju i wkład w rozwój gospodarczy. Prezydent RP zauważył, że ten rok, choć tak trudny w gospodarce światowej, także żywnościowej, w Polsce jest rokiem dobrych zbiorów, który przebiegł bez wielkich klęsk żywiołowych niszczących plony i trud pracy rolników…

Za solidarność z tymi, którym w oczy zagląda głód podziękował przeor Jasnej Góry. O. Samuel Pacholski zachęcał, by w tej postawie wytrwać. Przypomniał, że tylko idąc z Chrystusem będziemy w pełni otwarci na bliźnich, zwłaszcza najsłabszych i pokrzywdzonych oraz „pokorni i umiarkowani w korzystaniu z dóbr tego świata, będziemy naprawdę ludźmi pokoju”.

W kazaniu bp Jan Piotrowski z Kielc zachęcał „aby właściwie dojrzeć wspólny dom jakim jest dzieło stworzenia, a w nim piękno przyrody i człowieka”. Za papieżem Franciszkiem przypominał, że człowiek nie jest konkurentem Boga, ale jego współpracownikiem z powierzonym mandatem, aby być roztropnym gospodarzem stworzenia. – Życzę wam miłości do ziemi jaką uprawiacie, a jednocześnie niezbywalnego prawa do szacunku, który nigdy nie pozbawi was nadziei, że ziemia to wielki Boży dar, którego nikt na świecie nie ma prawa wam odebrać, wykraść złymi decyzjami jakiejkolwiek natury – powiedział kaznodzieja…

Posłuchaj homilii bpa Jana Piotrowskiego:

Symboliczny chleb złożyli w darze starostowie dożynek Magdalena i Andrzej Błażejewscy z dziećmi. Państwo Błażejewscy są właścicielami gospodarstwa pokoleniowego w Sierosławiu w diecezji pelplińskie. Podczas Mszy św. zostały pobłogosławione płody rolne i specjalnie przygotowane wieńce dożynkowe. Wieniec, to obok chleba, najważniejszy symbol święta dziękczynienia za plony. Piękne konstrukcje wieńców dożynkowych przepełnione są symbolami. Wiele z nich w tym roku odsyła do objawień fatimskich i prośby Maryi o modlitwę różańcową o pokój, są Hostie w monstrancji, symbole Polski, jak godło z orłem

W tym roku przypada 40-lecie pierwszych dożynek na Jasnej Górze. Uroczystości były też dziękczynieniem za beatyfikację Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz wspomnieniem 35-lecie beatyfikacji bł. Karoliny Kózkówny patronki rolników i polskiej wsi.

Zobacz pełną relację, posłuchaj materiałów Biura Prasowego Jasnej Góry > Jasnogórskie święto dziękczynienia za plony – opis

Zobacz też:

Z wieńcami dożynkowymi z całej Polski

„Na Jasnej Górze pachnie chlebem” trwają ogólnopolskie dożynki

Przeor Jasnej Góry dziękuje za solidarność z tymi, którym w oczy zagląda głód

Prezydent RP Andrzej Duda: jesteśmy tu, by dziękować Pani Jasnogórskiej i ludziom

Bp Piotrowski do rolników: życzę wam miłości do ziemi i ludzkiego szacunku

Mniszki z Ukrainy na ręce Prezydenta RP podziękowały Polakom za pomoc Ukraińcom


Tegoroczna 31. Krajowa Wystawa Rolnicza, która od lat towarzyszy jasnogórskim dożynkom, stała się także okazją do pokazania zmagań środowiska chłopskiego z władzą komunistyczną w latach 1980–1981 toczonych o rejestrację rolniczych związków zawodowych oraz skalę chłopskich protestów. Te kartę historii polskiej wsi ukazuje ekspozycja „Tu rodziła się »Solidarność« Rolników” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej…

Jasnogórskie dożynki oraz wydarzenia im towarzyszące są więc stosunkowo młodym, bo 40-letnim zwyczajem, jednak bardzo mocno zakorzenionym w ludowej tradycji chłopskiej, sięgającej co najmniej czasów przedrozbiorowych.

Wśród pielgrzymek, które przybywały do Częstochowy, najwięcej było właśnie grup chłopskich. Są okazją do wspólnej modlitwy, ale też prezentacji piękna polskiej kultury ludowej – przypomina historyk o. Grzegorz Prus, paulin.

Organizatorem jasnogórskiego dziękczynienia za plony jest Duszpasterstwo Rolników, które w tym roku obchodzi 40-lecie istnienia. Bp Leszek Leszkiwicz, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników podkreślał, że w zapachu chleb ukryty jest trud pracy polskich rolników, którzy pracując w pocie czoła na roli, wsparci Bożym błogosławieństwem wydobywają dary ziemi i tymi darami karmią wszystkich Polaków. Podczas Apelu Jasnogórskiego w sobotę 3 września 2022 modlił się, „by Maryja dała rolnikom ducha współpracy i wzajemnego zrozumienia, umiłowanie tradycji i jej zachowanie oraz otwartość na nowoczesność, w której nie brakuje miejsca dla Boga i Jego zbawczego planu względem świata”.

Zobacz więcej —> Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews: 40-lecie pielgrzymowania rolników na Jasną Górę

Zobacz też:

Ogólnopolskie dożynki rozpoczęte

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” na jasnogórskich dożynkach


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja