Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Czy w uroczystość Zwiastowania Pańskiego uczestnic...

Czy w uroczystość Zwiastowania Pańskiego uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?

W dniu 8 kwietnia 2024 r. przypada w Kościele powszechnym uroczystość Zwiastowania Pańskiego, przypominająca o tym wielkim zdarzeniu, od którego rozpoczęła się nowa era w dziejach ludzkości. Archanioł Gabriel przyszedł do Maryi, niewiasty z Nazaretu, by zwiastować Jej, że to na Niej spełnią się obietnice proroków, a Jej Syn, którego pocznie w cudowny i dziewiczy sposób za sprawą Ducha Świętego, będzie Synem samego Boga. Od 1998 r. w Kościele w Polsce tego dnia obchodzimy również Dzień Świętości Życia.

Tradycyjnie, uroczystość Zwiastowania Pańskiego obchodzona jest w Kościele powszechnym dokładnie 9 miesięcy przed Bożym Narodzeniem – w dniu 25 marca. W roku 2024 tego dnia przypada jednak Wielki Poniedziałek, drugi dzień obchodów Wielkiego Tygodnia, mających wyjątkową rangę w roku kościelnym, dlatego liturgiczny obchód uroczystości Zwiastowania Pańskiego został przeniesiony na poniedziałek 8 marca 2024 r.

Ze względu na fakt, iż normy kościelne związane z kalendarzem liturgicznym wskazują, że obchód w randze uroczystości – a więc także Zwiastowanie Pańskie – nie może przypadać ani w niedzielę, ani w Wielkim Tygodniu, ani też w Oktawie Wielkanocy (cała oktawa Zmartwychwstania Pańskiego również ma rangę uroczystości) została ona przeniesiona na poniedziałek po Święcie Miłosierdzia Bożego, 8 kwietnia 2024!

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego przypomina o tym wielkim zdarzeniu, od którego rozpoczęła się nowa era w dziejach ludzkości – Archanioł Gabriel przyszedł do Maryi, niewiasty z Nazaretu, by zwiastować Jej, że to na Niej spełnią się obietnice proroków, a Jej Syn, którego pocznie w cudowny i dziewiczy sposób za sprawą Ducha Świętego, będzie Synem samego Boga

Święto to obchodzono w Kościele wschodnim 25 marca już w VI wieku. W Kościele zachodnim wprowadzono je w VIII wieku. Powszechnie posługujemy się dwiema modlitwami, które upamiętniają moment Zwiastowania. Są to “Zdrowaś Maryjo” i “Anioł Pański”.

Fakt, że uroczystość ta przypada często w trakcie Wielkiego Postu uzmysławia nam, że tajemnica Wcielenia jest nierozerwalnie związana z tajemnicą śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Zobacz więcej —> na brewiarz.pl


Podaruj posiłek potrzebującym – zapraszamy wraz z Sanktuarium w Łagiewnikach!


Od 1998 r. w Kościele w Polsce 25 marca obchodzimy również Dzień Świętości Życia, który został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski jako odpowiedź na apel Jana Pawła II zawarty w encyklice „Evangelium Vitae” z 1995 roku.

W Dniu Świętości Życia wiele osób składa przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego czyli zobowiązuje się do dziewięciomiesięcznej modlitwy w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki.

Zobacz też —> Apel Franciszka do Polaków: Niech Polska będzie ziemią, która chroni życie w każdym jego momencie…


Czy w uroczystość Zwiastowania Pańskiego – 8 marca 2024 – uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?

Kodeks Prawa Kanonicznego mówi, iż w niedziele oraz inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej.

Mimo wyjątkowego charakteru uroczystości Zwiastowania Pańskiego, wierni w Polsce nie są zobowiązani w dniu 8 kwietnia 2024 r. do udziału we Mszy św. i do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Świętami nakazanymi w Polsce są bowiem:

• uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia)

• uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia)

• uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli (6 stycznia)

• uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – Wielkanoc (niedziela, 31 marca 2024)

• Wniebowstąpienie Pańskie (niedziela, 12 maja 2024)

• uroczystość Zesłania Ducha Świętego – Zielone Świątki (niedziela, 19 maja 2024)

• uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało (30 maja 2024)

• uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)

• uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada).

oraz wszystkie niedziele w ciągu roku (w całym Kościele powszechnym).

W liście pasterskim nt. przykazań kościelnych  (2003 r.) polscy biskupi zachęcali jednak:

Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii (…) Zachęcamy także wiernych do pełnego udziału w Eucharystii przez przyjęcie Komunii świętej.

Za—> List Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych

Zobacz też —> Pozostałe ważne święta kościelne w 2024 roku


Posłuchaj Ewangelii na Uroczystość Zwiastowania Pańskiego (2023):

Wideo —> Telewizja Misericordia (2023): Dobra Nowina na dziś | 25 marca – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego

Zobacz też:

⇒ W Wielkim Tygodniu będziemy rozważać najważniejsze wydarzenia historii Zbawienia – Ks. Leszek Gęsiak SJ

⇒ Historia miłosierdzia – Zwiastowanie

⇒ Modlitwa “Zdrowaś Maryjo” (Pozdrowienie Anielskie)

⇒ Modlitwa w intencji obrony życia – Św. Jan Paweł II

⇒ Różaniec – o. Łukasz Buksa OFM


Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do akcji Razem możemy więcej!