PODZIEL SIĘ

Czy w Środę Popielcową – 26 lutego 2020 R...

Czy w Środę Popielcową – 26 lutego 2020 – uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?

Tegoroczna Środa Popielcowa, rozpoczynająca w Kościele powszechnym Wielki Post, przypada w dniu 26 lutego 2020.

W czasie Mszy św. w Środę Popielcową dokonuje się obrzędu posypania głowy popiołem. Słyszymy wówczas słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”. Popiół jest przygotowywany z gałązek palm lub innych drzew poświęconych w poprzednim roku podczas Niedzieli Palmowej. Akt ten symbolizuje ułomność i przemijalność człowieka, jest znakiem żałoby i pokuty.

Zobacz więcej —> o Środzie Popielcowej

W tym dniu obowiązuje wiernych wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły, czyli ograniczenie posiłków do trzech w ciągu dnia (w tym jeden do syta). Post ścisły obowiązuje osoby od 18 do 60. roku życia.

Wielki Post kończy się w Wielki Czwartek przed sprawowaną wieczorem Mszą Wieczerzy Pańskiej.

Posłuchaj Ewangelii na Środę Popielcową wraz z komentarzem:

Wideo —> Misericordia TV: Dobra Nowina na dziś | 26 lutego – Środa Popielcowa


Zgodnie z kanonami 1247 i 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego, w święta nakazane wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego.

W Środę Popielcową, 26 lutego 2020 r. katolicy w Polsce nie mają obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej (jednak jest ono przez Kościół zalecane z uwagi na pokutny charakter tego dnia rozpoczynającego Wielki Post i obrzęd posypywania głów popiołem), ponieważ świętami nakazanymi w Polsce, poza niedzielami, są:

uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia)

uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia)

uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia)

uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało)

uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)

uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada).

Na powyższej liście nie uwzględniono uroczystości przypadających w niedziele (np. Wielkanoc czy Wniebowstąpienie Pańskie, przeniesione na na 7. niedzielę wielkanocną od 2003 r.), ponieważ niedziela zawsze jest “świętem nakazanym”.

Zobacz —> List Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych


Kodeks Prawa Kanonicznego wskazuje, że: „Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego” (KPK, kan. 1248, § 1)

Zobacz też:

Święta nakazane Kościoła

Dekret dotyczący świąt zniesionych w Polsce

Z potrzeby serca czy z obowiązku? O niedzielnej Mszy Świętej.