Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Czy w piątek 4 stycznia 2019 obowiązuje post?

Czy w piątek 4 stycznia 2019 obowiązuje post?

Piątek 4 stycznia 2019 r. to kolejny dzień powszedni Okresu Narodzenia Pańskiego, który kończy się Niedzielą Chrztu Pańskiego – w tym roku 13 stycznia.

Zobacz też —> Czy w piątek 25 stycznia 2019 obowiązuje post?

Tego dnia w liturgii Kościoła wspominamy kilka postaci, m.in:

św. Anielę z Foligno, zakonnicę (+ 1309);

św. Elżbietę Annę Bayley Seton, zakonnicę (+ 1821)

św. Genowefę Torres Morales, dziewicę (+ 1956)

Zobacz więcej —> na brewiarz.pl

Zobacz też —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 4 stycznia 2019


Wierni w Polsce, którzy ukończyli 14 rok życia, są w piątki zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (postu jakościowego) ze względu na pokutny charakter tego dnia – nie obowiązuje ona jedynie w piątki, w które wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251) lub dni w randze uroczystości (np. piątek w Oktawie Wielkanocy) lub gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa (kanon 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego).

W Polsce w piątek 4 stycznia 2019 r. obowiązuje piątkowy post czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.


DEFINICJA POSTU

Dyscyplinę dotyczącą postów reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 1249-1253. Rozróżnia się post ilościowy i jakościowy.

Post jakościowy polega na powstrzymaniu się od spożywania pokarmów mięsnych. W każdy piątek roku, jeżeli nie przypada w tym dniu uroczystość, należy zachować post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Do zachowania wstrzemięźliwości zobowiązani są wierni, którzy ukończyli 14 rok życia (kan. 97; kan. 1252).

Post ilościowy polega na spożyciu w ciągu dnia tylko jednego posiłku do syta oraz lekkiego posiłku rano i wieczorem. Post ilościowy i jakościowy obowiązuje tylko dwa dni w ciągu roku, to jest w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Obowiązuje on wiernych od ukończenia 18 roku życia do rozpoczęcia 60 roku życia.

Info za —> Mateusz.pl (2003): Wyjaśnienie w sprawie IV przykazania odnoszące się do zachowania wstrzemięźliwości w Wigilię Bożego Narodzenia w Polsce