Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Czy w piątek 4 czerwca 2021 obowiązuje post?

Czy w piątek 4 czerwca 2021 obowiązuje post?

Piątek 4 czerwca 2021 r. przeżywany w tym roku dzień po uroczystości Bożego Ciała, to w Kościele piątek IX tygodnia Okresu Zwykłego. Tego dnia przypada również pierwszy piątek miesiąca czerwca 2021.

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja


W dniu 4 czerwca przypadają w Kościele liturgiczne wspomnienia między innymi:

bł. Michała Giedroycia, zakonnika

św. Piotra z Werony, prezbitera i męczennika

św. Franciszka Caracciolo, prezbitera i zakonnika

Zobacz też —> Czy w piątek 11 czerwca 2021 obowiązuje post?

♥ Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

W Kościele w Polsce istnieje nadal tradycja “oktawy Bożego Ciała”, która w liturgii rzymskiej istniała do 1955 r. Oktawa Bożego Ciała została zniesiona przez Piusa XII, jednak na prośbę Episkopatu Polski został zachowany zwyczaj obchodzenia oktawy. Sprawę tę reguluje instrukcja KEP z 1987 r. “O kulcie tajemnicy eucharystycznej poza Mszą świętą”, która zaleca m.in. zachowanie po uroczystości Bożego Ciała procesji eucharystycznych przez osiem dni, aż do uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, “tam gdzie jest taki zwyczaj”, a “dzieci, które w danym roku przystąpiły do pierwszej Komunii świętej, powinny w tych procesjach uczestniczyć w zorganizowanej grupie”…

Czytaj szczegółowe informacje —> misyjne.pl: Oktawa Bożego Ciała. Jest czy jej nie ma?

Zobacz —> Czytania liturgii Mszy św. z piątku 4 czerwca 2021


Czy w piątek 4 czerwca 2021 obowiązuje post?

Wierni w Polsce, którzy ukończyli 14 rok życia, są w piątki zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (postu jakościowego) ze względu na pokutny charakter tego dnia – nie obowiązuje ona jedynie w piątki, w które wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251) lub dni w randze uroczystości albo gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa (kanon 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego).

W kalendarzu liturgicznym piątek 4 czerwca 2021 r. to piątek IX tygodnia Okresu Zwykłego – dlatego w Polsce obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (post jakościowy).

Wyjątkiem są te parafie, w których tego dnia obchodzona jest uroczystość odpustowa (tzn. nie jest przeniesiona na najbliższą niedzielę) związana z patronami parafii – warto sprawdzić na stronie internetowej danej parafii.

Decyzja o udzieleniu dyspensy od piątkowego postu 4 czerwca 2021 r. (wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych) w poszczególnych diecezjach, leży w gestii biskupów diecezjalnych (mogą to również czynić proboszczowie dla poszczególnych parafii).

Warto sprawdzić na stronie internetowej własnej diecezji lub parafii, czy dyspensa taka i na jakich warunkach została udzielona.

Uczynili tak pasterze np.: Archidiecezji GnieźnieńskiejArchidiecezji GdańskiejArchidiecezji PrzemyskiejDiecezji Ełckiej • Diecezji Koszalińsko-KołobrzeskiejDiecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz Biskup Polowy WP

Zobacz też mapkę w serwisieMisyjne.pl


Boże Ciało 2021 z Get Mercy!


DEFINICJA POSTU

Dyscyplinę dotyczącą postów reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 1249-1253. Rozróżnia się post ilościowy i jakościowy.

Post jakościowy polega na powstrzymaniu się od spożywania pokarmów mięsnych. W każdy piątek roku, jeżeli nie przypada w tym dniu uroczystość, należy zachować post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Do zachowania wstrzemięźliwości zobowiązani są wierni, którzy ukończyli 14 rok życia (kan. 97; kan. 1252).

Post ilościowy polega na spożyciu w ciągu dnia tylko jednego posiłku do syta oraz lekkiego posiłku rano i wieczorem. Post ilościowy i jakościowy obowiązuje tylko dwa dni w ciągu roku, to jest w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Obowiązuje on wiernych od ukończenia 18 roku życia do rozpoczęcia 60 roku życia.

Info za —> Mateusz.pl (2003): Wyjaśnienie w sprawie IV przykazania odnoszące się do zachowania wstrzemięźliwości w Wigilię Bożego Narodzenia w Polsce