Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Czy w piątek 22 kwietnia 2022 obowiązuje post?

Czy w piątek 22 kwietnia 2022 obowiązuje post?

Piątek 22 kwietnia 2022 r. to szósty dzień w Oktawie Wielkanocy 2022. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego to największe święto roku liturgicznego – radość z tego święta jest rozciągnięta na osiem dni – Oktawę Wielkanocy, kończącą się w następną niedzielę, zwaną Białą Niedzielą, od 2000 roku Święto Miłosierdzia Bożego.

Zobacz też —> Czy w piątek 29 kwietnia 2022 obowiązuje post?

Oktawa Wielkanocna jest najważniejszą oktawą roku liturgicznego i jednocześnie najstarszą, sięgającą III wieku, będąc pierwowzorem dla innych oktaw.

Liturgiczny okres wielkanocny w Kościele katolickim nie kończy się natomiast wraz ze świąteczną oktawą, ale trwa przez pięćdziesiąt dni, aż do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego…

Zobacz więcej na temat —> Okresu Wielkanocnego w Kościele

Piątek w Oktawie Wielkanocy, 22 kwietnia 2022 r., to także ósmy dzień -> Nowenny przed świętem Miłosierdzia Bożego, którą przekazała nam św. siostra Faustyna Kowalska.

Zobacz —> Święto Miłosierdzia Bożego – geneza, historia i obietnice Pana Jezusa


Czy w piątek po Wielkanocy – 22 kwietnia 2022 r. obowiązuje post?

Wierni w Polsce, którzy ukończyli 14 rok życia, są w piątki zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (postu jakościowego) ze względu na pokutny charakter tego dnia – nie obowiązuje ona jedynie w piątki, w które wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251) lub dni w randze uroczystości albo gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa (kanon 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego).

Cała Oktawa Wielkanocy i każdy jej dzień ma w Kościele katolickim rangę uroczystości! Dlatego w piątek 22 kwietnia 2022 r. wierni nie są zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (postu jakościowego).

Zobacz —> Czytania liturgii Mszy św. z piątku 22 kwietnia 2022

Posłuchaj Rzecznika Episkopatu Polski:

Wideo —> episkopat.pl (2021): Rzecznik Episkopatu: W piątek w Oktawie Wielkanocy nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych


Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję albo wspieraj innych modlitwą lub postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!


DEFINICJA POSTU

Dyscyplinę dotyczącą postów reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 1249-1253. Rozróżnia się post ilościowy i jakościowy.

Post jakościowy polega na powstrzymaniu się od spożywania pokarmów mięsnych. W każdy piątek roku, jeżeli nie przypada w tym dniu uroczystość, należy zachować post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Do zachowania wstrzemięźliwości zobowiązani są wierni, którzy ukończyli 14 rok życia (kan. 97; kan. 1252).

Post ilościowy polega na spożyciu w ciągu dnia tylko jednego posiłku do syta oraz lekkiego posiłku rano i wieczorem. Post ilościowy i jakościowy obowiązuje tylko dwa dni w ciągu roku, to jest w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Obowiązuje on wiernych od ukończenia 18 roku życia do rozpoczęcia 60 roku życia.

Info za —> Mateusz.pl (2003): Wyjaśnienie w sprawie IV przykazania odnoszące się do zachowania wstrzemięźliwości w Wigilię Bożego Narodzenia w Polsce


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja