Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Czy w piątek 21 czerwca 2019 obowiązuje post?

Czy w piątek 21 czerwca 2019 obowiązuje post?

Piątek 21 czerwca 2019 r., przeżywany w tym roku dzień po uroczystości Bożego Ciała, to liturgiczne wspomnienie obowiązkowe św. Alojzego Gonzagi, zakonnika.

W Opolu 21 czerwca obchodzona jest uroczystość Najświętszej Maryi Panny Opolskiej, głównej Patronki miasta > czytaj więcej

Zobacz też —> Czy w piątek 28 czerwca 2019 obowiązuje post?

Alojzy urodził się w roku 1568 koło Mantui w Longobardii jako najstarszy syn Ferdynanda di Castiglione. Pobożnie wychowany przez matkę, skłaniał się do życia duchowego. Prawo do księstwa przekazał bratu i wstąpił do zakonu Jezuitów w Rzymie. Podczas pielęgnowania chorych zaraził się i zmarł w roku 1591.

Zobacz więcej o św. Alojzym —> na brewiarz.pl

Zobacz też —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 21 czerwca 2019

Zobacz też —> Dyspensa od postu w piątek 21 czerwca 2019 w Warszawie


Wierni w Polsce, którzy ukończyli 14 rok życia, są w piątki zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (postu jakościowego) ze względu na pokutny charakter tego dnia nie obowiązuje ona jedynie w piątki, w które wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251) lub dni w randze uroczystości albo gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa (kanon 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego).

W kalendarzu liturgicznym 21 czerwca 2019 r. to wspomnienie obowiązkowe św. Alojzego Gonzagi, zakonnika – dlatego w piątek 21 czerwca 2019 r. w Polsce obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (post jakościowy).

Decyzja o udzieleniu dyspensy na ten dzień – piątek 21 czerwca 2019 r. – w poszczególnych diecezjach, leży w gestii biskupów diecezjalnych (mogą to również czynić proboszczowie dla poszczególnych parafii). Warto sprawdzić na stronie internetowej własnej diecezji lub parafii, czy dyspensa taka i na jakich warunkach została udzielona. Uczynili tak pasterze np.: archidiecezji gdańskiej, archidiecezji katowickiej, archidiecezji przemyskiej, archidiecezji warszawskiej, diecezji bielsko-żywieckiej, diecezji gliwickiej, diecezji legnickiej, diecezji radomskiej, diecezji sosnowieckiej, diecezji świdnickiej, diecezji warszawsko-praskiej.

Zobacz też informację w serwisie —> misyjne.pl (kolor czerwony na mapce = dyspensa)


DEFINICJA POSTU

Dyscyplinę dotyczącą postów reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 1249-1253. Rozróżnia się post ilościowy i jakościowy.

Post jakościowy polega na powstrzymaniu się od spożywania pokarmów mięsnych. W każdy piątek roku, jeżeli nie przypada w tym dniu uroczystość, należy zachować post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Do zachowania wstrzemięźliwości zobowiązani są wierni, którzy ukończyli 14 rok życia (kan. 97; kan. 1252).

Post ilościowy polega na spożyciu w ciągu dnia tylko jednego posiłku do syta oraz lekkiego posiłku rano i wieczorem. Post ilościowy i jakościowy obowiązuje tylko dwa dni w ciągu roku, to jest w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Obowiązuje on wiernych od ukończenia 18 roku życia do rozpoczęcia 60 roku życia.

Info za —> Mateusz.pl (2003): Wyjaśnienie w sprawie IV przykazania odnoszące się do zachowania wstrzemięźliwości w Wigilię Bożego Narodzenia w Polsce