Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Czy w piątek 16 sierpnia 2019 obowiązuje post?

Czy w piątek 16 sierpnia 2019 obowiązuje post?

W piątek 16 sierpnia 2019 r., przeżywany w tym roku dzień po uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (piątek XIX tygodnia Okresu Zwykłego) przypadają liturgiczne wspomnienia św. króla Stefana Węgierskiego, św. Rocha, św. Beatrycze z Silvy, dziewicy, św. Marii Sagrario od św. Alojzego Gonzagi, dziewicy i męczennicy.

Zobacz —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 16 sierpnia 2019

Zobacz też —> 18 sierpnia 2019 – 6. Ogólnopolska Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia do Łagiewnik

Św. Stefan urodził się około roku 969. Przyjąwszy chrześcijaństwo, objął władzę na Węgrzech i w roku 1000 został ukoronowany na pierwszego króla tego kraju. Utwierdził wiarę chrześcijańską na Węgrzech i założył wiele diecezji. Zmarł 15 sierpnia 1038 roku.

Czytaj więcej o św. Stefanie —> na brewiarz.pl

Św. Roch urodził się w Montpellier na południu Francji około połowy XIV wieku. Rozdawszy cały swój majątek ubogim, wybrał się jako pielgrzym do Rzymu. Po drodze, a potem w samym Wiecznym mieście, z poświęceniem pielęgnował dotkniętych epidemią. W drodze powrotnej został jako domniemany szpieg wtrącony do więzienia, w którym zmarł. W ikonografii św. Roch przedstawiany jest jako młody pielgrzym lub żebrak w łachmanach, z psem liżącym mu rany albo biegnącym obok. Jest patronem m.in. Sokołowa Podlaskiego.

Czytaj więcej o św. Rochu —> na brewiarz.pl

Św. Beatrycze urodziła się w miejscowości Ceuta, w Maroku, w 1424 roku w rodzinie portugalskiej. Przez pewien czas przebywała na dworze królowej Izabeli, lecz doznawszy nieżyczliwości ze strony zazdrosnych ludzi, opuściła dwór, udała się do Toledo i tam wstąpiła do klasztoru. Przeżyła w nim około 30 lat. W 1484 roku założyła zgromadzenie koncepcjonistek, które poświęciła Najświętszej Dziewicy Niepokalanie Poczętej; w 1489 roku zatwierdził je papież Innocenty VIII. Zmarła 16 sierpnia 1490 roku. Kanonizował ją 3 października 1976 roku papież Paweł VI.

Czytaj więcej o św. Beatrycze —> na brewiarz.pl

Elvira Moragas Cantarero urodziła się 8 stycznia 1881 roku w Lilio koło Toledo. Ukończyła studia farmaceutyczne, uzyskując tytuł naukowy w tej dziedzinie jako jedna z pierwszych kobiet w Hiszpanii. W roku 1915 wstąpiła do Karmelu w Madrycie i przyjęła imię Marii Sagrario od św. Alojzego Gonzagi. Przez ducha modlitwy i miłość do Eucharystii w sposób doskonały ucieleśniła w swoim życiu ideał kontemplacyjny i eklezjalny Karmelu Terezjańskiego. Jako przeorysza swojego klasztoru poniosła śmierć męczeńską rankiem 15 sierpnia 1936 roku. Przyjęła ją jako upragnioną łaskę, zachowując nieugiętą wiarę i żarliwą miłość do Chrystusa. Beatyfikował ją papież Jan Paweł II 10 maja 1998 roku.

Czytaj więcej o św. Marii Sagrario od św. Alojzego Gonzagi —> na brewiarz.pl


Wierni w Polsce, którzy ukończyli 14 rok życia, są w piątki zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (postu jakościowego) ze względu na pokutny charakter tego dnia nie obowiązuje ona jedynie w piątki, w które wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251) lub dni w randze uroczystości albo gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa (kanon 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego).

W kalendarzu liturgicznym piątek 16 sierpnia 2019 r. to piątek XIX tygodnia Okresu Zwykłego lub wspomnienie dowolne kilkorga świętych i błogosławionych – dlatego w piątek po uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – 16 sierpnia 2019 r. w Polsce obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (post jakościowy).

Decyzja o udzieleniu dyspensy na ten dzień – piątek 16 sierpnia 2019 r. – w poszczególnych diecezjach, leży w gestii biskupów diecezjalnych (mogą to również czynić proboszczowie dla poszczególnych parafii). Warto sprawdzić na stronie internetowej własnej diecezji lub parafii, czy dyspensa taka, na piątek po uroczystości Wniebowzięcia NPM i na jakich warunkach została udzielona. Uczynili tak pasterze np.: ⇒ diecezji ełckiej, ⇒ archidiecezji gdańskiej, ⇒ archidiecezji gnieźnieńskiej, ⇒ diecezji legnickiej, ⇒ diecezji pelplińskiej, ⇒ diecezji sosnowieckiej, ⇒ diecezji świdnickiej


DEFINICJA POSTU

Dyscyplinę dotyczącą postów reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 1249-1253. Rozróżnia się post ilościowy i jakościowy.

Post jakościowy polega na powstrzymaniu się od spożywania pokarmów mięsnych. W każdy piątek roku, jeżeli nie przypada w tym dniu uroczystość, należy zachować post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Do zachowania wstrzemięźliwości zobowiązani są wierni, którzy ukończyli 14 rok życia (kan. 97; kan. 1252).

Post ilościowy polega na spożyciu w ciągu dnia tylko jednego posiłku do syta oraz lekkiego posiłku rano i wieczorem. Post ilościowy i jakościowy obowiązuje tylko dwa dni w ciągu roku, to jest w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Obowiązuje on wiernych od ukończenia 18 roku życia do rozpoczęcia 60 roku życia.

Info za —> Mateusz.pl (2003): Wyjaśnienie w sprawie IV przykazania odnoszące się do zachowania wstrzemięźliwości w Wigilię Bożego Narodzenia w Polsce