Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Czy w piątek 16 lipca 2021 obowiązuje post?

Czy w piątek 16 lipca 2021 obowiązuje post?

W piątek 16 lipca 2021 r. Kościół przeżywa liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel – Matki Bożej Szkaplerznej.

Wspomnienie NMP z Góry Karmel – Matki Bożej Szkaplerznej wiąże się z objawieniami, jakie otrzymał generał zakonu karmelitańskiego Szymon Stock w 1251 roku. Matka Najświętsza miała mu wręczyć szkaplerz, dając jednocześnie obietnicę, że wszyscy, którzy będą go nosić, unikną kary potępienia. Dla całego Kościoła święto to zatwierdził papież Benedykt XIII w 1726 roku.

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja

Nabożeństwo szkaplerza należało kiedyś do najpopularniejszych form czci Matki Bożej.

W zakonach karmelitańskich 16 lipca to Uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, głównej Patronki, Matki i Królowej Zakonu.

Zobacz też:

16 lipca – Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel – Matki Bożej Szkaplerznej

Litania do Matki Bożej Szkaplerznej


♥ Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Zobacz —> Czytania liturgii Mszy św. z piątku 16 lipca 2021


Czy w piątek 16 lipca 2021 obowiązuje post?

Wierni w Polsce, którzy ukończyli 14 rok życia, są w piątki zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (postu jakościowego) ze względu na pokutny charakter tego dnia – nie obowiązuje ona jedynie w piątki, w które wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251) lub dni w randze uroczystości albo gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa (kanon 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego).

W kalendarzu liturgicznym w Polsce piątek 16 lipca 2021 r. ma rangę wspomnienia obowiązkowego (nie należy mylić ze świętem nakazanym) Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel – dlatego w Polsce obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (post jakościowy).

Wyjątkiem są te parafie, w których tego dnia obchodzona jest uroczystość odpustowa (tzn. nie jest przeniesiona na najbliższą niedzielę) – warto sprawdzić na stronie internetowej danej parafii.


DEFINICJA POSTU

Dyscyplinę dotyczącą postów reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 1249-1253. Rozróżnia się post ilościowy i jakościowy.

Post jakościowy polega na powstrzymaniu się od spożywania pokarmów mięsnych. W każdy piątek roku, jeżeli nie przypada w tym dniu uroczystość, należy zachować post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Do zachowania wstrzemięźliwości zobowiązani są wierni, którzy ukończyli 14 rok życia (kan. 97; kan. 1252).

Post ilościowy polega na spożyciu w ciągu dnia tylko jednego posiłku do syta oraz lekkiego posiłku rano i wieczorem. Post ilościowy i jakościowy obowiązuje tylko dwa dni w ciągu roku, to jest w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Obowiązuje on wiernych od ukończenia 18 roku życia do rozpoczęcia 60 roku życia.

Info za —> Mateusz.pl (2003): Wyjaśnienie w sprawie IV przykazania odnoszące się do zachowania wstrzemięźliwości w Wigilię Bożego Narodzenia w Polsce


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem: