PODZIEL SIĘ

Czy możliwe są cuda w XXI wieku? – “Du...

Czy możliwe są cuda w XXI wieku? – “Duchowość dla Warszawy” – 27 listopada 2018

Czy możliwe są cuda w XXI wieku? Katolicka wizja choroby i uzdrowienia – ten temat przyciągnął tłumy warszawiaków na spotkanie z cyklu “Duchowość dla Warszawy” zorganizowane przez Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie w dniu 27 listopada 2018 r. W dwugłosie wystąpili filozof i teolog ks. prof. Andrzej Kobyliński z UKSW oraz ks. prof. Krzysztof Guzowski teolog z KUL.

Zobacz —> FOTORELACJĘ

DUCHOWOŚĆ DLA WARSZAWY – "CZY MOŻLIWE SĄ CUDA W XXI WIEKU?27 listopada odbył się kolejny wykład z cyklu „Duchowość dla…

Opublikowany przez Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie – Collegium Joanneum Środa, 28 listopada 2018

 

Nigdy nie mówiono tyle o cudach, co w XXI wieku. Cuda są możliwe, a w różnych nurtach chrześcijaństwa nastąpiła wręcz moda na nie – zauważył ks. prof. Kobyliński. Według niego cud w znaczeniu religijnym to nadnaturalne działanie Bożej mocy w życiu człowieka i świata. Duże zainteresowanie wydarzeniami o charakterze cudownym – zdaniem ks. prof. Kobylińskiego wynika z procesów desekularyzacji – czyli gwałtownego rozwoju różnych form życia religijnego w Azji, Afryce i Ameryce Południowej, które docierają również do Polski. Z kolei ks. prof. Guzowski zwrócił uwagę, że cud jest znakiem Boga, dostosowanym do możliwości poznawczych ludzi.

– Cuda dokonują się, ale nie są czymś częstym. Częściej Bóg przychodzi jako pocieszenie czy ulga w cierpieniu niż uzdrowienie. Przykładem może być sanktuarium w Lourdes, które istnieje 150 lat, co roku pielgrzymuje tam 7 mln ludzi a potwierdzono tam „tylko” lub „aż” 70 cudów. Jeden cud na dwa lata – mówił ks. prof. Kobyliński, zwracając uwagę, że w Lourdes międzynarodowa komisja weryfikuje wszystkie przypadki zgłaszanych uzdrowień.

– Cuda nie dzieją się od czasu do czasu – oponował ks. prof. Guzowski. „W każdej Eucharystii dokonuje się cud. Duch Święty przemienia człowieka poddanego prawom natury i instynktom, kształtuje go na wzór Chrystusa” – podkreślił i dodał, że cuda są znakiem wszechobecności i potęgi Boga.

Czytaj całość —> Archidiecezja Warszawska: O cudach, uzdrowieniach i modach. Tłumy na spotkaniu z cyklu „Duchowość dla Warszawy”

fot. Mirosław Wiśniewski