Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Centralna uroczystość Roku Jubileuszowego św. Stan...

Centralna uroczystość Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki w diecezji płockiej – Rostków, 19 sierpnia 2018

W niedzielę 19 sierpnia 2018 r. w Rostkowie koło Przasnysza w diecezji płockiej miała miejsce główna, diecezjalna uroczystość Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki (1550-1568), z okazji 450. rocznicy śmierci patrona dzieci i młodzieży oraz głównego patrona diecezji płockiej. Okolicznościowej Eucharystii przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz z Krakowa. „Kościół w Polsce potrzebuje entuzjazmu i radości ludzi młodych” – podkreślił w homilii. Wydarzenie transmitowało przez internet Katolickie Radio Diecezji Płockiej.

Zobacz —> FOTORELACJĘ

Uroczystości w Rostkowie #kostka450

Opublikowany przez Diecezja Płocka Niedziela, 19 sierpnia 2018

 

– Mądrość Stanisława Kostki polegała na tym, że właściwie osądzał rzeczywistość świata z jego ułudą, z jego mroczną pożądliwością i przemijalnością. Projekt swego życia przygotowywał nie w oparciu o osobiste i przelotne upodobania, nie w oparciu o oczekiwania ze strony środowiska własnej i znaczącej rodziny, lecz wsłuchując się w głos Boga, przemawiającego do serca i sumienia człowieka. Spełnienie woli Bożej było dla niego najważniejsze, bo ono przygotowuje człowieka na całą wieczność – mówił kard. Stanisław Dziwisz w homilii.

Stwierdził, że w postawie św. Stanisława Kostki uderza to, że mierzył bardzo wysoko, wyznaczał sobie wysokie cele, a ideał życia zawarł w znanych słowach: „Ad maiora natus sum” – „Do wyższych rzeczy zostałem stworzony i dla nich winienem żyć”. Przy czym chodziło mu nie o władzę czy majątek, ale o drogę rad ewangelicznych, pragnienie pójścia za Chrystusem i naśladowanie Go, wybrał więc drogę miłości i służby.

– Po ludzku patrząc i sądząc, Stanisław nie dokonał żadnej wielkiej rzeczy. Ale logika Ewangelii i jej kryteria wielkości człowieka są odmienne od ludzkiej logiki. Swoją żarliwą miłością Boga i Matki Najświętszej, swoim krótkim życiem zakończonym przedwczesną śmiercią, Stanisław Kostka przemówił doniośle do całego Kościoła i świata. Stał się jednym z najbardziej znanych Polaków. Płomień wiary żarzący się w sercu Stanisława rozpalał nowe płomienie w sercach młodych ludzi w wielu krajach i kulturach. Na tym polegała i polega jego wielkość – podkreślił kard. Dziwisz.

Zaznaczył, że Stanisław chciał „więcej” i „bardziej”: więcej kochać i służyć, uczynić ze swego życia dar dla Boga, dla Kościoła, dla innych. 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, od jego śmierci minęło czterysta pięćdziesiąt lat, a on nadal przemawia, inspiruje i jest obecny w wierze i świadomości Kościoła.

Zwrócił się do młodzieży, że Kościół w Polsce potrzebuje ich entuzjazmu i radości, polskie społeczeństwo potrzebuje ich energii i wiary w możliwość budowania lepszego, bardziej przyjaznego świata. Wszyscy potrzebują ludzi przekonanych, że warto zostawić po sobie ślad, ludzi zaangażowanych w twórcze życie, które zmienia rzeczywistość i przyczynia się do odkrywania nowych dróg: „dróg pojednania i miłosierdzia, dróg pokoju i solidarności”.

Hierarcha dodał też, że „prawdziwa świętość nigdy się nie przedawnia”, dlatego do współczesnych przemawiają wyznawcy Jezusa Chrystusa żyjący w różnych epokach i zakątkach świata. Św. Stanisław Kostka i św. Jan Paweł II żyli w odmiennych epokach i inaczej ułożyły się drogi ich życia i służby w Kościele, ale są podobieństwa w ich duchowej postawie. Drogi ich życia i służby zakończyły się w Rzymie. Święty z Rostkowa i Święty z Wadowic pozostali w Wiecznym Mieście „a ich świętość ubogaca cały Kościół”.

Zwrócił się też do obecnych, aby miłosiernemu Bogu powierzyć rodzinną diecezję św. Stanisława Kostki, Kościół w Polsce i na świecie, modlić się my się, aby Jezus Chrystus mógł przemawiać do serc wszystkich ludzi oraz prosić o orędownictwo Najświętszą Maryję Pannę, którą tak bardzo miłowali św. Stanisław Kostka i św. Jan Paweł II. Oni wstawiają się za nami u Bożego tronu, by ludzie dorastali do świętości – do życia na wieki w Bogu.

Zobacz tekst —> homilii kard. Stanisława Dziwisza

W programie uroczystości znalazł się również program ewangelizacyjny pt. „Powołani do świętości”, który poprowadził zespół Moja Rodzina z Glinojecka i rapujący diakon Tomasz Gerek oraz prezentacja znaczka ze św. Stanisławem Kostką z cyklu „Patroni Polski”, wydanego przez Pocztę Polską S.A. (godz. 13.50).

W centralnej uroczystości Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki w diecezji płockiej wzięło udział około 5 tysięcy osób m.in. młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z kilku diecezji, duchowieństwo, organizacje katolickie, pielgrzymi z diecezji płockiej i z Polski, a także parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych z ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem, władz samorządowych, służb mundurowych.

Czytaj pełną relację —> diecezjaplocka.pl: Uroczystość diecezjalna Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki w Rostkowie

Zobacz też —>Przesłanie papieża Franciszka do młodych Polaków z okazji 450. rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki

Św. Stanisława Kostki zmarł 15 sierpnia 1568 roku. Decyzją biskupów rok 2018 r. jest przeżywany pod patronatem tego świętego. W specjalnym liście pasterskim, który na początku roku był odczytywany w polskich kościołach, biskupi zachęcali do podejmowania refleksji nad życiem św. Stanisława Kostki i do pielgrzymowania do miejsc z nim związanych. „Pielgrzymujcie do Rostkowa – miejsca jego narodzin i do Przasnysza – miejsca jego chrztu, a także do katedry płockiej z jej pięknym ołtarzem tego świętego oraz grobowcami władców Polski i Mazowsza” – zapraszali.

Z okazji Roku Św. Stanisława Kostki biskupi spotkają się w Płocku w dniach 25-26 września na obradach 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.


„Pragnę w tym dniu wyśpiewać Bogu hymn wdzięczności za ten niezwykły dar, jakim była i jest postać Młodzieniaszka z Rostkowa. Po 450 latach od jego śmierci powierzymy Mu ponownie nasz Kościół Płocki, a szczególnie młode pokolenie wyznawców Chrystusa” – napisał w zaproszeniu na uroczystość biskup płocki Piotr Libera.

Zobacz —> Komunikat Biskupa Płockiego

Posłuchaj bp. Piotra Libery:

Info za —> eg/ diecezja płocka/episkopat.pl: Centralna uroczystość Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki w diecezji płockiej oraz diec. płocka/ BP KEP: Bp Libera zaprasza na obchody Roku św. Stanisława Kostki