Jeśli ktoś korzysta z naszej dobroci, to my na tym zyskujemy. Trzeba, abyśmy wzrastali w naszym miłosierdziu – powiedział bp Antoni Pacyfik Dydycz, przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, z okazji przypadającego w niedzielę 9 grudnia 2018 r. XIX Dnia Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej.
Zobacz też —> 19. Dzień Modlitwy i Pomocy Kościołowi na Wschodzie
Bp Antoni Pacyfik Dydycz, przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie na XIX Dzień Modlitwy i Pomocy Kościołowi na Wschodzie: Jeśli ktoś korzysta z naszej dobroci, to my na tym zyskujemy. Trzeba, abyśmy wzrastali w naszym miłosierdziu.https://t.co/BAtFrsX9f1 pic.twitter.com/cH2o1A5wme
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) December 9, 2018
„Postawa życzliwości z naszej strony będzie podziękowaniem Panu Bogu za to, że nawet w najgorszych czasach mieliśmy nad sobą Opatrzność Bożą, czy w czasie rozbiorów, czy okupacji niemieckiej, czy zagrożenia komunistycznego. U nas Kościół katolicki mógł funkcjonować w większym czy mniejszym stopniu. Być może jest to nagroda od Pana Boga za nasze babcie i dziadków, którzy w przeszłości mimo trudności starali się wyznawać wiarę i jednocześnie dotrzymywać szacunku dla swojego pochodzenia, rodowodu, mieć świadomość własnej tożsamości. Także my powinniśmy wnosić swój własny wysiłek i wychodzić naprzeciw, pomagać” – powiedział bp Dydycz.
Bp Dydycz podkreślił, iż powinniśmy przyczyniać się do tego, aby wychowanie dzieci i młodzieży znajdowało pomoc i wsparcie z różnych stron. „Chętnie zapraszamy młodzież na różne spotkania wakacyjne. Jednak to wszystko wymaga funduszy. Ale jeśli ktoś korzysta z naszej dobroci, to my na tym zyskujemy. Trzeba, abyśmy wzrastali w naszym miłosierdziu. Nie jest powiedziane, że naszej działalności nie można poszerzać” – zauważył bp Dydycz.
Najważniejszym punktem Dnia Modlitwy i Pomocy Kościołowi na Wschodzie była Msza św. celebrowana o godz. 9.00 w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie i transmitowana przez Program 1 Polskiego Radia.
„Pismo Święte podkreśla, że naprawdę biednych nam nie zabraknie. A jeśli biednych nam nie zabraknie, bo ich liczba wzrasta w krajach rozwiniętych, a co dopiero mówić o krajach ubogich, to nie powinno zabraknąć hojnych. Dlatego modlimy się i dziękujemy Panu Bogu za hojność, za wszystkich, którzy ofiarowują swoją pomoc” – podkreślił bp Dydycz.
Aktualnie, Kościołowi za wschodnią granicą, służy ponad 200 kapłanów diecezjalnych, 300 kapłanów zakonnych, 330 sióstr zakonnych, 23 braci zakonnych z Polski oraz osoby świeckie. W bieżącym roku zostało zebranych jak dotychczas 2 407 000 zł z czego zrealizowano ponad 300 próśb na kwotę 2 338 000 zł.
Info za —> BP KEP: Bp Dydycz: Trzeba, abyśmy wzrastali w naszym miłosierdziu
Zachęcamy do posłuchania nagrań audio poświęconych pomocy Kościołowi na Wschodzie @KosciolWschod: https://t.co/5p6UfsuzIE
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) December 9, 2018