Codzienna Aplikacja Miłosierdzia

Bliźnim jesteś ty

Pozostaje fundamentalne pytanie postawione Jezusowi przez uczonego w Prawie: «A kto jest moim bliźnim?». Możemy je również przetłumaczyć: „Gdzie spotkam mojego bliźniego?”.

Chciałbym podpowiedzieć dwa „niezwykłe” miejsca, gdzie niewielu spodziewa się spotkać swojego bliźniego. Pierwsze miejsce spotkania jest w sobie. Przede wszystkim bliźnim jesteś ty. Może ktoś będzie zdumiony albo zbulwersowany moim stwierdzeniem i zgłosi sprzeciw, że miłość – wręcz przeciwnie – jest zapomnieniem o sobie, jest zdolnością przekreślenia siebie i bycia dyspozycyjnym dla drugiego. Przypomni, że tylko zapierając się egoizmu, można prawdziwie kochać.

Niemniej jednak nie powinniśmy mylić słusznej, a nawet obowiązkowej miłości siebie z egoizmem. Są to dwie, zupełnie różne, sprawy. Pewna zła formacja uczyła pogardzać sobą, a nawet nienawidzić siebie. Chodzi mi o zachowanie będące antytezą słów zapisanych w Ewangelii, gdzie Jezus, cytując Stary Testament, nauczał: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego (Mk 12, 31). Tymi słowami Jezus sugeruje możliwość, a nawet obowiązek kochania samego siebie. Miłość do siebie jest jak najbardziej słuszna według Ewangelii.

(…) Powinieneś kochać siebie samego. Przebaczać sobie. Mieć cierpliwość i wyrozumiałość dla samego siebie. Wiarę, nadzieję i miłość dobrze jest stosować również w stosunku do sobie. Otrzymałeś wyraźny obowiązek „stania się bliźnim” wobec tego, którym jesteś ty sam.

Zostałeś poproszony, by szanować i kochać siebie samego jak „jakiegokolwiek innego członka mistycznego ciała Chrystusa” – jak podkreśla G. Bernanos.

To absurdalne, że dystansujesz się do siebie. Powinieneś się do siebie zbliżyć, popatrzeć sobie w twarz, powiedzieć, że chcesz „żyć w harmonii ze sobą”, w zgodzie, że nie uchybisz sobie szacunku. (…) Przekonaj się. Nie będziesz mógł być wierny ani Bogu, ani nikomu innemu, jeśli nie nauczysz się być wiernym samemu sobie.

Alessandro Pronzato

Śladami  Samarytanina. Pielgrzymka do sanktuarium człowieka
Salwator, Kraków 2003