Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Biskup Polowy WP przewodniczył Mszy św. w intencji...

Biskup Polowy WP przewodniczył Mszy św. w intencji sierż. Mateusza Sitka – 10 czerwca 2024

W intencji sierż. Mateusza Sitka, żołnierza zmarłego w wyniku ataku jednego z migrantów na granicy polsko-białoruskiej odprawiona została w katedrze polowej, w dniu 10 czerwca 2024 r., Msza święta. Eucharystii, w której wzięło udział liczne grono generałów WP, przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz. W środę 12 czerwca 2024 r., w kościele pw. Świętej Anny w miejscowości Nowy Dubiel (woj. mazowieckie), odbędą się uroczystości pogrzebowe.

Fot. Krzysztof Stępkowski

– Dzisiaj w katedrze polowej z inicjatywy środowiska wojskowego postanowiliśmy spotkać się w tej szczególnej rodzinie, rodzinie w mundurach, aby otoczyć modlitwą świętej pamięci sierż. Mateusza Sitka. Modlimy się o jego wieczne zbawienie o to, aby doświadczył tego zwycięstwa, które tak bardzo leżało mu na sercu, którego pragnął w przestrzeni ziemskiej pokoju i wolności. Bóg jest pokojem, Bóg jest wolnością, Bóg jest miłością i ufamy, że to zwycięstwo i już stało się i udziałem zwycięstwo na całą wieczność – powiedział na początku Mszy św. bp Lechowicz, zachęcając do modlitwy w intencji zmarłego oraz jego najbliższej rodziny.

Liturgię słowa przygotowali żołnierze 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. Eucharystię koncelebrowało liczne grono kapelanów Ordynariatu Polowego, a także ks. Andrzej Sikorski, Krajowy Duszpasterz Parlamentarzystów.

W homilii bp Lechowicz, nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii, zawierającego opis Kazania na Górze, podkreślił, że słowa błogosławieństw wymienianych przez Jezusa „zmieniają perspektywę życia i otwierają na perspektywę życia wiecznego”. – Kiedy czytamy te słowa Jezusa, to po pierwsze, myślę, że z łatwością rozpoznajemy w nich osobę żołnierza Mateusza Sitka, bo przecież nic innego nie trzymało go wojsku i do wojska przyciągnęło, jak pragnienie sprawiedliwości i pokoju, jak gotowość do poświęcenia, do znoszenia prześladowań, a nawet do ofiary największej, do ofiary z własnego życia. Sądzę, że to nie jest przesada, jeżeli powiemy, że należał do grona tych, których Jezus nazywał błogosławionymi – mówił bp Lechowicz.

Jak wskazywał bp Lechowicz „być błogosławionym, to znaczy mieć nadzieję graniczącą z pewnością, że wielka jest nasza nagroda w niebie”. – Niech więc i ta nadzieja nam wszystkim towarzyszy w tych dniach, kiedy stawiamy sobie pytania, na które nie zawsze znajdujemy odpowiedź – powiedział.

We Mszy św. uczestniczyli Lech Parell, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, gen. bryg. Tomasz Dominikowski, dowódca Garnizonu Warszawa, gen. bryg. Kazimierz Dyński, Szef Zarządu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej – zastępca Inspektora Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego, gen. bryg. Jacek Ostrowski, szef Zarządu Operacyjnego J-3 – zastępca szefa sztabu Dowództwa Generalnego, gen. bryg. Mirosław Polakow, szef Pionu Wsparcia – zastępca szefa Sztabu Dowództwa ​​​​Operacyjnego, gen. bryg. Krzysztof Zielski, szef Zarządu Planowania Rzeczowego – P8 Sztabu Generalnego, a także kadra dowódca i żołnierze 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki, w której służył sierż. Mateusz Sitek.

W czwartek 6 czerwca 2024 r. po południu Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o śmierci szer. Mateusza Sitka, żołnierza 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, który został zaatakowany przez jednego z migrantów 28 maja 2024 r. na granicy z Białorusią. Do ataku doszło ok. godz. 4.30 w okolicach Dubicz Cerkiewnych (woj. podlaskie). Wojskowy próbował powstrzymywać migranta przed przekroczeniem granicy i wtedy został zaatakowany. Ranny w klatkę piersiową żołnierz został przetransportowany do szpitala w Hajnówce.

Na znak żałoby w instytucjach MON flagi zostały opuszczone do połowy masztu. Kondolencję złożyli prezydent, premier i minister obrony narodowej. O modlitwę w intencji zmarłego zaapelował bp Wiesław Lechowicz.

Decyzją wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, szer. Mateusz Sitek został pośmiertnie awansowany na stopień sierżanta oraz odznaczony „Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju”. W środę 12 czerwca w kościele pw. Świętej Anny w miejscowości Nowy Dubiel odbędą się uroczystości pogrzebowe.

Mateusz Sitek pochodził ze wsi Plewica. W latach 2020–2022 uczęszczał do klasy wojskowej III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Wyszkowie. Jako uczeń wielokrotnie reprezentował szkołę w poczcie sztandarowym, uczestniczył w przedsięwzięciach o charakterze patriotycznym oraz charytatywnym. Początkowo służył w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej. W 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej służył od 18 grudnia 2023 r. Bezpośrednio po ukończeniu szkolenia został oddelegowany do patrolowania granicy polsko-białoruskiej w związku z trwającym tam od 2021 r. kryzysem migracyjnym.

Info na podstawie —> www.ordynariat.wp.mil.pl / episkopat.pl: Biskup Polowy WP przewodniczył Mszy św. w intencji sierż. Mateusza Sitka

Zobacz —> FOTORELACJĘ