Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Akcja “Różaniec do granic” również na ...

Akcja “Różaniec do granic” również na Jasnej Górze – 7 października 2017

W Święto Matki Bożej Różańcowej, w sobotę, 7 września, w 320. kościołach na terenie 22 diecezji na obrzeżach Polski zostanie podjęta modlitwa o pokój dla Polski i całego świata – „Różaniec do granic”. Dzień 7 września to również 100. rocznica zakończenia objawień Matki Bożej w Fatimie.

Jasna Góra również włącza się w tą wielką modlitwę i zaprasza wiernych pod Szczyt jasnogórski na wspólne odmawianie Różańca. Podobnie jak w kościołach na granicy Polski, i tu, na Jasnej Górze Różaniec odmówiony będzie w sobotę, 7 września o godz. 14.00. Modlitwę na jasnogórskim placu przy stacjach różańcowych poprowadzi Jasnogórska Rodzina Różańcowa wraz z dyrektorem o. Markiem Nowackim. Do zgromadzonych dołączą uczestnicy Gwiaździstej Procesji Różańcowej „Z Maryją dla Polski”, organizowanej przez Stowarzyszenie „Nowa Ewangelizacja”.

Zobacz —> Mapę Miejsc Modlitwy

„Modlitwa pod Szczytem jasnogórskim to będzie taki akt duchowej łączności z inicjatywą ‘Różańca do granic’. Będziemy chcieli trwać u tronu Matki Bożej na wspólnej modlitwie łącząc się z tymi wszystkimi, którzy wyjdą w wyznaczone punkty na granicach Polski. Jasna Góra jest sanktuarium maryjnym, a ta modlitwa, która jest maryjna i najbardziej słodka, najbardziej umiłowana, to modlitwa różańcowa. Maryja sama o tym mówi we wszystkich objawieniach, we wszystkich częściach świata – podkreśla o. Marek Nowacki, dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, który włączył się w organizację sobotniej jasnogórskiej modlitwy – Tradycja modlitwy różańcowej na Jasnej Górze sięga przynajmniej XVII w. Pierwsze bractwa różańcowe w 1610 r. i następne pokazują, że ten zwyczaj jest tutaj od bardzo dawana. W latach 60-tych ubiegłego wieku kontynuacją tej tradycji stała się Jasnogórska Rodzina Różańcowa, która wyrosła z wezwania kard. Wyszyńskiego związanego z wielkim Milenium Chrztu Polski, i od tamtej pory tak zorganizowana wspólnota chce opasywać całą Polską. Teraz będziemy wychodzić do granic Polski, aby modlić się za naszą Ojczyznę w takim symbolicznym akcie opasania całej Polski modlitwą różańcową. Jedna i druga inicjatywa w jakiś sposób łączy się ze sobą duchowo, w tym zamyśle połączenia modlitwą różańcową, opasania Polski modlitwą”.

Modlitwa różańcowa na granicach Polski to odpowiedź na wezwanie Matki Bożej do odmawiania Różańca wyrażone 140 lat temu w Gietrzwałdzie i 100 lat temu w Fatimie. Tysiące osób stanie wzdłuż polskich granic z różańcami w dłoniach. Osoby te oplotą Polskę na 3,5 tys. km, staną wzdłuż rzek, plaż i na szczytach górskich. Będą modlić się o łaskę wiary i jedności dla Ojczyzny i o pokój dla świata. Relacje będzie można śledzić m.in. w mediach społecznościowych pod #RozaniecDoGranic.

Z inicjatywą „Różańca do granic” wyszli: Maciej Bodasiński, Lech Dokowicz i Łukasz Witkiewicz. Organizatorem jest Stowarzyszenie Solo Dios Basta. Organizatorzy zaznaczają, że „Różaniec do granic” wyrasta z Wielkiej Pokuty, modlitwy, która odbyła się 15 października 2016 r. na Jasnej Górze i zgromadziła prawie 100 tys. ludzi.

18 września organizatorzy ‘Różańca do granic’ modlili się na Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Matce Bożej. „Wtedy uroczyście zawierzyliśmy Matce Bożej tę akcję. Chodziło też o to, aby Jansa Góra była tym miejscem, skąd ma wyjść pewna iskra modlitwy po to, żeby później opasać całą naszą Ojczyznę modlitwą różańcową” – mówi o. Marek Nowacki.

Również archidiecezja częstochowska, za aprobatą Konferencji Episkopatu Polski i arcybiskupa metropolity częstochowskiego Wacława Depo podejmuje ogólnopolską inicjatywę „Różaniec do granic”. W duchowej jedności z inicjatywą „Różaniec do granic” doroczna Pielgrzymka Kół Żywego Różańca Archidiecezji Częstochowskiej odbędzie się w tym roku w sobotę, 7 października do Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Podczas pielgrzymki jej uczestnicy modlić się będą o powołania kapłańskie, a także za rodziny, parafie i Ojczyznę.

Info za —> Biuro Prasowe Jasnej Góry: ‘Różaniec do granic’ również na Jasnej Górze

o. Stanisław Tomoń
BPJG / es, dr
/wykorzystano informacje Tygodnika Katolickiego Niedziela, informacje organizatorów oraz Radia Jasna Góra/
www.rozaniecdogranic.pl
niedziela.pl

„Różaniec do granic” będzie transmitowany w Radiu Maryja o godz. 14.00. Wcześniej, bo o godz. 11.00 w TV Trwam i w Radiu Maryja transmisja z  Eucharystii w Parafii św. Krzyża w Zakopanem. Mszy św. będzie przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski – metropolita krakowski.

Więcej ––> Radio Maryja: Już jutro „Różaniec do granic”


*