Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Abp Tadeusz Wojda zaprasza na uroczystość nałożeni...

Abp Tadeusz Wojda zaprasza na uroczystość nałożenia paliusza metropolity białostockiego – 5 listopada 2017

Paliusz ma bardzo głęboką symbolikę, każdy arcybiskup metropolita otrzymuje go z ręki papieża. Zanim zostanie przekazany arcybiskupowi paliusz jest złożony na grobie św. Piotra – podkreśla metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda.

„Pragnę bardzo serdecznie zaprosić wszystkich wiernych z naszej archidiecezji na uroczystość założenia paliusza, która będzie miała miejsce w niedzielę, 5 listopada. Będzie obecny nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio” – powiedział abp Wojda.

Dodał, że paliusz wyraża głęboką więź z papieżem, a przez niego z samym św. Piotrem. „Oprócz tego na paliuszu są trzy krzyże, które symbolizują rany Pana Jezusa. Sam paliusz jest wykonany z białej wełny z baranka jednorocznego. Jest to symbolika Baranka Bożego, Jezusa Chrystusa, który złożył swoje życie za wszystkich. A więc w paliuszu jest też symbolika głębokiej jedności z Jezusem Chrystusem” – wskazał metropolita białostocki.

Dodał też, że uczestnicy niedzielnej uroczystości, w jakiś sposób będą mogli doświadczyć jedności nie tylko z całym Kościołem białostockim i jego pasterzem, ale też z Jezusem Chrystusem.

Uroczyste nałożenie paliusza metropolicie białostockiemu abp. Tadeuszowi Wojdzie, odbędzie się w niedzielę, 5 listopada, o godz. 11.00 podczas Mszy św. w archikatedrze białostockiej.

Papież Franciszek, 29 czerwca br., w uroczystość apostołów Piotra i Pawła, pobłogosławił paliusz abp. Wojdy oraz zastępcy przewodniczącego KEP, metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego (nałożenie paliusza odbyło się 22 października br.) i metropolity warmińskiego, abp. Józefa Górzyńskiego (nałożenie paliusza odbyło się 15 sierpnia br.).

Abp Tadeusz Wojda, pallotyn. Od 1990 r. pracuje w Papieskim Dziele Rozkrzewiania Wiary i w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Przez ostatnie pięć lat był podsekretarzem tej kongregacji. Dzięki swej pracy w Watykanie ma doświadczenie Kościoła nie tylko w Europie, ale także w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej. Współpracował z trzema papieżami: Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem. Jak sam podkreśla, oprócz obowiązków urzędowych zawsze starał się być duszpasterzem. Stąd m.in. jego zaangażowanie w Centrum Edukacji Fizycznej dla Niepełnosprawnych Włoskiego Czerwonego Krzyża.

Info za —> BP KEP: Abp Wojda: paliusz ma bardzo głęboką symbolikę