PODZIEL SIĘ

75. Tydzień Miłosierdzia, 28 kwietnia – 5 ma...

75. Tydzień Miłosierdzia, 28 kwietnia – 5 maja 2019 – “Miłosierni miłosierdzia dostąpią”

Święto Miłosierdzia Bożego w niedzielę 28 kwietnia 2019 r. rozpoczęło w Kościele w Polsce 75. Tydzień Miłosierdzia pod hasłem „Miłosierni miłosierdzia dostąpią”. To okazja do szczególnej pamięci o dziełach miłosierdzia. Caritas Polska przygotowała specjalne rozważania na ten czas.

75. Tydzień Miłosierdzia, 28 kwietnia - 5 maja 2019 - "Miłosierni miłosierdzia dostąpią"

fot. Caritas Polska

Tydzień Miłosierdzia rozpoczyna się w polskim Kościele w Niedzielę Bożego Miłosierdzia od 2013 roku. Wcześniej obchodzony był on w pierwszym tygodniu października.

– Wolontariat to wiara, która wyraża się przez miłość, ale to też miłość, która staje się wiarą. Pragniemy, aby dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu w czyny miłosierdzia, przemieniało się otoczenie każdego człowieka – w parafii, w szkole, w miejscu pracy i wypoczynku – napisali polscy biskupi w liście pasterskim na przypadającą 28 kwietnia 2019 r. Niedzielę Miłosierdzia. Z okazji święta patronalnego Caritas podziękowali wszystkim praktykującym wyobraźnię miłosierdzia, a zwłaszcza 100 tysiącom działających w Polsce wolontariuszy. List nosi tytuł „Wolontariat w służbie miłosierdzia”.

Przeczytaj —>List Pasterski Episkopatu Polski na Niedzielę Miłosierdzia 2019 – Wolontariat w służbie miłosierdzia

Posłuchaj słowa dyrektora Caritas Polska:

– W tym wyjątkowym Tygodniu Miłosierdzia chciałbym szczególnie podziękować wolontariuszom zrzeszonych w Parafialnych Zespołach Caritas, Szkolnych Kołach Caritas oraz Centrach Wolontariatu i w grupach wspierających placówki charytatywne. W swej posłudze wielokrotnie musicie mierzyć się z mało estetycznym obrazem człowieka. To dzięki Wam i Waszemu zaangażowaniu działalność charytatywna Caritas jest żywa i owocna – napisał w przesłaniu na 75. tydzień Miłosierdzia dyrektor Caritas Polska, ks. Marcin Iżycki

Przeczytaj —> Przesłanie Dyrektora Caritas Polska ks. Marcina Iżyckiego

Decyzję o obchodach Tygodnia Miłosierdzia podjęto 23 lutego 1937 r. na pierwszym ogólnopolskim zjeździe dyrektorów diecezjalnych Caritas – największej obecnie pozarządowej organizacji charytatywnej w Polsce. Postanowiono wówczas, że w całym kraju będą organizowane Dni Miłosierdzia. Przedwojenne obchody tych dni angażowały, oprócz wspólnot religijnych, również władze państwowe i lokalne oraz media. Po II wojnie światowej wznowiono obchody Tygodnia Miłosierdzia łącząc je ze zbiórką funduszy oraz darów materialnych na rzecz potrzebujących.

Podczas Tygodnia Miłosierdzia grupy charytatywne, wspólnoty i parafie mogą rozważać program zaproponowany przez Caritas Polska. Świąteczna aktywność podczas Tygodnia Miłosierdzia uwypukla całoroczne zaangażowanie takich grup, jak Parafialne Zespoły Caritas, Szkolne Koła Caritas oraz placówki prowadzone przez Caritas diecezjalne.

Poszczególne dni w Tygodniu Miłosierdzia to nowe zaproszenie do tego, aby mocą Ducha Świętego otrzymanego w darze sakramentów każdy sam przyjmował Boże Miłosierdzie, a zarazem wysławiał Boga w tej tajemnicy i okazywał miłosierdzie potrzebującym. Zapraszamy do zapoznania się z rozważaniami pt. „Superbohaterowie miłosierdzia”  ks. Marka Deca na 75. Tydzień Miłosierdzia.

Info za —> Caritas Polska /  BP KEP: Trwa 75. Tydzień Miłosierdzia

28 kwietnia 2019 r. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego odbył się w Łazienkach Królewskich w Warszawie koncert charytatywny “Polska Pomaga”, transmitowany przez TVP2 i Program II Polskiego Radia,  stanowiący część obchodów Tygodnia Miłosierdzia, którego organizatorami byli: minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, Caritas Polska, Polska Opera Królewska, Muzeum Łazienki Królewskie, Telewizja Polska oraz Polskie Radio. Koncertowi towarzyszyła zbiórka na rzecz potrzebujących mieszkańców Wenezueli.

Podczas koncertu zostały wręczone dwa wyróżnienia Caritas Polska „Ubi Caritas” dla osób i organizacji szczególnie zasłużonych dla niesienia pomocy ofiarom konfliktów.


Odwiedź serwis internetowy —> Caritas Polska