Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

70. rocznica śmierci kard. Augusta Hlonda, Prymasa...

70. rocznica śmierci kard. Augusta Hlonda, Prymasa Polski – 22 października 2018

W dniu 22 października 2018 r. mija 70 lat od śmierci kard. Augusta Hlonda (1881 – 1948), prymasa Polski w latach 1926-1948. Obecnie toczy się jego proces beatyfikacyjny. Do beatyfikacji potrzebny jest uznany przez Kościół cud.

Z okazji 70. rocznicy śmierci kard. Augusta Hlonda, w poniedziałek 22 października o godz. 19.00 w archikatedrze warszawskiej została odprawiona Msza św. w intencji beatyfikacji kard. Hlonda. Eucharystii przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Dzień wcześniej, w niedzielę, 21 października, odprawiono Mszę św. w Szpitalu św. Elżbiety w Warszawie, gdzie 22 października 1948 roku zmarł ówczesny Prymas Polski.

Zobacz —> Relację (Radia Warszawa)

Prymas Polski kard. August Hlond spoczywa w Archikatedrze Warszawskiej w poświęconej mu kaplicy. Od 1991 roku trwa jego proces beatyfikacyjny. Dekret o heroiczności cnót podpisał Ojciec Święty Franciszek w maju 2018 r. Do beatyfikacji potrzebny jest uznany przez Kościół cud.

August Hlond urodził się w 1881 r. w Brzęczkowicach, należących obecnie do Mysłowic, w rodzinie dróżnika kolejowego. Jako 12-letni chłopiec opuścił rodzinny dom i rozpoczął naukę w salezjańskim kolegium misyjnym w Turynie. W 1896 r. wstąpił do zgromadzenia salezjanów, w 1905 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pracował m.in. w Krakowie, Przemyślu i Wiedniu.

W 1922 r. został administratorem apostolskim polskiej części Górnego Śląska, a potem pierwszym biskupem diecezji katowickiej. W 1926 r. papież Pius XI mianował go arcybiskupem gnieźnieńskim i poznańskim, co było równoznaczne z objęciem funkcji prymasa. W 1927 r. abp Hlond został kardynałem.

Wojna zastała go w Warszawie, potem przeniósł się do Lublina. Wkrótce udał się na emigrację. Mieszkał w Rzymie, potem w Lourdes, a następnie – na żądanie rządu Vichy – w benedyktyńskim opactwie w Sabaudii. W 1944 r. został aresztowany przez gestapo. Był internowany we Francji i w Niemczech. Po zakończeniu wojny odebrał od papieża nadzwyczajne pełnomocnictwa, na mocy których ustanowił organizację kościelną na Ziemiach Odzyskanych. Odmawiał współpracy z komunistycznymi władzami Polski.

Zmarł 22 października 1948 r. w wieku 67 lat. Ciało prymasa Hlonda złożono w ruinach warszawskiej katedry. Taka była jego ostatnia wola. Jego pogrzeb był wielką religijną i patriotyczną manifestacją. Obecnie w Archikatedrze Warszawskiej jego grób znajduje się w osobnej kaplicy, tuż obok miejsca, gdzie spoczywa Prymas Wyszyński.

22 października w Senacie RP podczas konferencji naukowej „W służbie Bogu i Ojczyźnie”, poświęconej kard. Augustowi Hlondowi SDB, prymasowi Polski w 70. rocznicę śmierci, zaprezentowany został album Łukasza Kobieli August Hlond 1881–1948, wydany przez IPN i Stowarzyszenie Pokolenie. W prezentacji udział wzięli: Łukasz Kobiela – autor oraz dr Rafał Łatka – Biuro Badań Historycznych IPN.

Info za —> Archidiecezja Warszawska/ IPN/ KAI/ BP KEP/episkopat.pl: 70. rocznica śmierci kard. Augusta Hlonda, Prymasa Polski

Fot. Towarzystwo Chrystusowe