Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

7 czerwca 2024 – 27. rocznica pierwszej piel...

7 czerwca 2024 – 27. rocznica pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

W piątek 7 czerwca 2024 r. przypada 27. rocznica pierwszej papieskiej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Jan Paweł II był na łagiewnickim wzgórzu dwukrotnie: 7 czerwca 1997 r. i 17 sierpnia 2002 r.

Fot. Faustyna.pl

Z0bacz też —> Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów – 7 czerwca 2024


Klasztor Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia był mu dobrze znany. Już w czasie okupacji idąc do pracy w Solvayu codziennie go mijał i wstępował do zakonnej kaplicy. Kroniki zakonne notują dopiero te wydarzenia, w których uczestniczył jako młody kapłan, a potem Pasterz diecezji krakowskiej zainteresowany dziełem apostolskim Zgromadzenia i rozwijającym się kultem Miłosierdzia Bożego w formach przekazanych przez s. Faustynę. W sobotę 7 czerwca 1997 r., z Ludźmierza na Podhalu, św. Jan Paweł II przybył do tego miejsca – jak sam wyznał – z potrzeby serca, aby przed łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i przy relikwiach s. Faustyny Miłosierdziu Bożemu zawierzyć losy ludzkości, Kościoła i swój pontyfikat.

Papież modlił się kaplicy klasztornej przed łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i przy grobie wtedy błogosławionej Siostry Faustyny oraz wygłosił krótkie przemówienie. Wskazał, że orędzie Miłosierdzia zabrał z tego miejsca na Stolicę Piotrową i ono kształtuje obraz jego pontyfikatu. Dziękował, że mógł spełnić życzenie Jezusa i wprowadzić w Polsce święto Miłosierdzia. Specjalne przesłanie skierował do sióstr ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, umacniając je w charyzmatycznej posłudze apostolskiej, którą powierzył mu Bóg przez Siostrę Faustynę.

Ojciec Święty powiedział wówczas także:

„Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi, jak miłosierdzie Boże – owa miłość łaskawa, współczująca, wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga. W tym miejscu uświadamiamy to sobie w sposób szczególny. Stąd bowiem wyszło orędzie miłosierdzia Bożego, które sam Chrystus zechciał przekazać naszemu pokoleniu za pośrednictwem błogosławionej Faustyny. A jest to orędzie jasne i czytelne dla każdego. Każdy może tu przyjść, spojrzeć na ten obraz miłosiernego Chrystusa, na Jego Serce promieniujące łaskami, i w głębi duszy usłyszeć to, co słyszała Błogosławiona: Nie lękaj się niczego, Ja jestem zawsze z Tobą (Dz. 613). A jeśli szczerym sercem odpowie “Jezu, ufam Tobie!”, znajdzie ukojenie wszelkich niepokojów i lęków.”

Posłuchaj —> Przemówienie św. Jana Pawła II z pierwszej pielgrzymki do Łagiewnik

Ojcu Świętemu pokazano wtedy makietę przedstawiającą plany rozbudowy łagiewnickiego Sanktuarium, na której Jan Paweł II złożył swój autograf /dziś makietę można zobaczyć w holu dolnej Bazyliki/. Pięć lat później – 17 sierpnia 2002 roku – dokonał konsekracji nowowybudowanej Bazyliki i zawierzył w niej świat Bożemu Miłosierdziu.

Info na podstawie —> Faustyna.pl: 27 lat temu – pierwsza papieska pielgrzymka do Łagiewnik oraz misericordia.eu: Papieskie Łagiewniki