Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

6 sierpnia 2019 wyruszyła na Jasną Górę 308. Warsz...

6 sierpnia 2019 wyruszyła na Jasną Górę 308. Warszawska Pielgrzymka Piesza

308. Warszawska Pielgrzymka Piesza organizowana przez paulinów z kościoła Świętego Ducha na Nowym Mieście wyruszyła na Jasną Górę tradycyjnie w święto Przemienienia Pańskiego, we wtorek 6 sierpnia 2019 roku, pod hasłem “Jasnogórska Matka Życia” – w intencji beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Mszy świętej na rozpoczęcie wędrówki na Jasną Górę przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

308. Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę

fot. paulini.com.pl

Serwis internetowy —> Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej

Warszawska Pielgrzymka Piesza —> na Facebooku


Pielgrzymka zwana „paulińską” to jedna z najstarszych w Polsce pielgrzymek zwana „matką pieszych pielgrzymek”. Po raz pierwszy wyruszyła z Warszawy na Jasną Górę w 1717 r. – Jesteśmy spadkobiercami wielkiej tradycji pielgrzymowania z Warszawy na Jasną Górę – przypomniał w homilii podczas inaugurującej 308. Warszawską Pielgrzymkę Pieszą kard. Kazimierz Nycz, wzywając do odpowiedzialności za jej pielęgnowanie.

„To ważny znak życia Kościoła i wiary” – podkreślił i dodał, że „świadectwo pątników potrzebne jest Kościołowi, by mógł otwierać ludzkie serca na Jezusa Chrystusa”. – Bez niego nie można do końca zrozumieć człowieka i przeżyć wolności i godności swojego życia – mówił nawiązując do inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II.

W tym roku hasłem 308. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej są słowa „Jasnogórska Matka Życia”. Hasło to – jak zaznaczył metropolita warszawski – wyraża troskę o godność człowieka i życie, które zaczyna się pod sercem matki oraz życia człowieka starego i ciężko chorego. Zapowiedział, że pauliński kościół Świętego Ducha w Warszawie na Nowym Mieście od 8 grudnia br. będzie sanktuarium Matki Życia. To właśnie przy tej świątyni zainicjowana została praktyka Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Czytaj całość —> Archidiecezja Warszawska: Będą się modlili o beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego. Pątnicy 308. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej już w drodze


– W tym roku wyruszamy na pielgrzymi szlak z mottem „Jasnogórska Matka życia” z prośbą o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego oraz z intencją dziękczynną w 40-lecie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i na Jasną Górę – mówi paulin o. Marek Tomczyk, kierownik 308. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej.

Warszawska Pielgrzymka Piesza posiada również wymiar duchowy, ogarniając ludzi, którzy z przyczyn niezależnych od nich samych nie mogą wyruszyć w drogę ku Jasnej Górze Zwycięstwa. Program duchowego pielgrzymowania WPP, określony jest hasłem każdorazowej pielgrzymki. Po wyjściu Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, program ten, realizowany jest w kościele Ojców Paulinów p.w. Świętego Ducha w Warszawie,  ul. Długa 1 róg ul. Freta, z którego od 1711 roku,  wyruszają wierni na  pielgrzymi szlak tworząc WPP.

Czytaj więcej o —> Pielgrzymce Duchowej

Hymn 308. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej:

Hymn 308 WPP autor o.Ireneusz Wybraniak

Hymn 308 WPP autor o.Ireneusz Wybraniak. Nuty dostępne na naszej stronie w zakładce https://paulini.com.pl/hymn-308-wpp/

Opublikowany przez Warszawska Pielgrzymka Piesza WPP Ojcowie Paulini Warszawa Środa, 5 czerwca 2019


Zaproszenie na 308. Warszawską Pielgrzymkę Pieszą wystosowane przez generała Zakonu Paulinów, o. Arnolda Chrapkowskiego OSPPE

Drodzy Pielgrzymi 308. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej!

Warszawska Pielgrzymka Piesza, określana mianem „Pielgrzymki Matki”, wyruszy na pątniczy szlak z Warszawy na Jasną Górę w Święto Przemienienia Pańskiego w dniu 6 sierpnia 2019 r. Kontynuujemy tym samym dzieło, które zostało zapoczątkowane przez o. Innocentego Pokorskiego w 1711 r. w Kościele pod wezwaniem Ducha Świętego w Warszawie.

Przez wieki pielgrzymi przybywali do swojej Matki i Królowej w różnym kontekście historycznym. Wśród szczególnych pielgrzymów jasnogórskich znajduje się m. in biskup Rzymu – św. Jan Paweł II. Swoje pielgrzymowanie rozpoczął od 1942 r. Wielokrotnie przybywał na Jasną Górę jako kapłan, biskup, kardynał, a wreszcie aż sześciokrotnie jako Następca św. Piotra. W tym roku przeżywamy 40-lecie pierwszej pielgrzymki Papieża Polaka na Jasną Górę. Chcąc przypomnieć sobie jego przesłanie do rodaków, przywołajmy jedną z najważniejszych Jego wypowiedzi, w której wskazuje na nierozłączną więź pomiędzy Jasną Góra a Narodem polskim. Wspominając pasterską posługę w ramach polskiego episkopatu mówił: „Tyle razy przybywaliśmy tutaj! Stawaliśmy na tym świętym miejscu, przykładaliśmy niejako czujne pasterskie ucho, aby usłyszeć, jak bije serce Kościoła i serce Ojczyzny w Sercu Matki (…). Bije zaś ono, jak wiemy, wszystkimi tonami dziejów, wszystkimi odgłosami życia (…). Jeśli jednakże chcemy dowiedzieć się, jak płyną te dzieje w sercach Polaków, trzeba przyjść tutaj. Trzeba przyłożyć ucho do tego miejsca. Trzeba usłyszeć echo całego życia narodu w Sercu Matki, Matki i Królowej! A jeśli bije ono tonem niepokoju, jeśli odzywa się w nim troska i wołanie o nawrócenie, o umocnienie sumień, o uporządkowanie życia rodzin, jednostek, środowisk – trzeba to wołanie przyjąć, bo rodzi się ono z miłości matczynej, która po swojemu kształtuje dziejowe procesy na naszej polskiej ziemi (Jasna Góra, 4 czerwca 1979 r.)”.

Tegoroczna pielgrzymka wyruszy z hasłem: JASNOGÓRSKA MATKA ŻYCIA w intencji beatyfikacji Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Ten gorliwy czciciel Matki Bożej Jasnogórskiej swego czasu złożył akt osobistego oddania się w niewolę Maryi. Wyraził go słowami: „Oddaję się Tobie, Maryjo, całkowicie w niewolę (…). Wszystko, cokolwiek czynić będę przez Twoje ręce Niepokalane, Pośredniczko łask wszelkich, oddaję ku chwale Trójcy Świętej – Soli Deo!”. Żyjemy w niełatwych czasach, w których nasza wiara i wierność Bogu oraz Kościołowi jest wystawiana na wiele niebagatelnych prób. Niech to zawierzanie Prymasa Tysiąclecia, któremu przyszło także walczyć o wiarę i Kościół w innym trudnym okresie, nawet za cenę uwięzienia, będzie dla każdego z nas zachętą i inspiracją, aby na doświadczenia, które w nas uderzają, także odpowiedzieć bezgranicznym zawierzeniem się Bogu poprzez oddanie się Maryi z Jasnej Góry.

Drodzy Pielgrzymi! Zawierzam Was, Wasze przygotowania do 308. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej oraz pątniczy szlak świętej Bożej Rodzicielce, Królowej Polski i z serca Wam błogosławię.

Arnold Chrapkowski
Generał Zakonu św. Pawła I Pustelnika

Tekst za —> Archidiecezja Warszawska: 308. Warszawska Pielgrzymka Piesza

Zaproszenie do uczestnictwa w 308. Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej:

Zapraszamy Was na 308 WPP jak również na chwilę wspomnień

Opublikowany przez Warszawska Pielgrzymka Piesza WPP Ojcowie Paulini Warszawa Sobota, 29 czerwca 2019