Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

43. rocznica zamachu na papieża Jana Pawła II we w...

43. rocznica zamachu na papieża Jana Pawła II we wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej – 13 maja 2024

W poniedziałek 13 maja 2024 r., we wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej i 107. rocznicę pierwszego z objawień Matki Bożej w Fatimie, mijają 43 lata od zamachu na papieża św. Jana Pawła II.

13 maja 1981 roku o godz. 17.00 w czasie środowej audiencji ogólnej Ojciec Święty rozpoczął objeżdżanie Placu św. Piotra, błogosławiąc przybyłych pielgrzymów. Dokładnie o 17.19 płatny morderca Mehmet Ali Agca trzykrotnie wystrzelił do papieża, ciężko go raniąc. Ojca Świętego przewieziono natychmiast do rzymskiej kliniki im. Agostino Gemellego. Tam podczas pięciogodzinnej operacji lekarzom udało się powstrzymać upływ krwi, pozszywać rozszarpane kulami narządy wewnętrzne i uratować życie pacjentowi. Papież przeżył zamach, ale już nigdy nie odzyskał pełni sił.

Wideo↑ —> Religia TV (2014): “Bliżej Świętego” (odc. 13) – Zamach

Zobacz też —> Nowenna do Ducha Świętego – Dzień 4 – 13 maja 2024

Zamach nastąpił co do minuty o tej samej porze, co objawienie Matki Bożej w Fatimie…

W pierwszym publicznym przemówieniu po zamachu, papież przebaczył Ali Agcy. W kilka tygodni po zamachu na Placu św. Piotra włoski sąd skazał Turka na dożywocie. W grudniu 1983 r. Jan Paweł II odwiedził go w rzymskim więzieniu.

Zobacz więcej —> ekai.pl: Dziś 40. rocznica zamachu na Jana Pawła II

Zobacz też —> ekai.pl: Zamach na Jana Pawła II – wstrząsające pamiątki wydarzenia sprzed ponad 40 lat

– Kiedy opowiadał o tym wydarzeniu, byłem wówczas przekonany, że jestem najbliżej jego świętości. Widział ten zamach, tak jak wszystko inne na co patrzył, w świetle aktu stworzenia, w świetle Miłości stwarzającej człowieka do Miłości. To pozwalało mu dostrzec miłość Boga w tym, co go spotkało – wskazywał w rozmowie z Radiem Watykańskim, przeprowadzonej w 2021 r., śp. prof. Stanisław Grygiel, jeden z najbliższych przyjaciół Karola Wojtyły od czasów krakowskich, który wielokrotnie rozmawiał z Janem Paweł II o zamachu na jego życie…

Zobacz więcej —> vaticannews.va: Prof. Grygiel: Papież od początku wiedział, że czeka go zamach


– Do dziś czuję jego osuwające się bezwładnie ciało opadające w moje ramiona. Widzę jego krew broczącą białą papieską sutannę, barwiącą moje dłonie i ubranie. Słyszę też jego nieustannie powtarzaną, słabnącą modlitwę – „Maryjo, Matko moja”. Od tamtego dnia już wiem co czuł św. Jan Apostoł trzymający w ramionach zdejmowane z krzyża ciało Chrystusa – mówił kard. Stanisław Dziwisz w Bazylice św. Piotra przy grobie św. Jana Pawła II w dniu 13 maja 2021 r.

Przeczytaj —> homilię kard. Stanisława Dziwisza


Posłuchaj rozmowy z kard. Stanisławem Dziwiszem: Rocznica objawień fatimskich i zamachu na Jana Pawła II

Wideo —> fra3.pl (2017): Rocznica objawień fatimskich i zamachu na Jana Pawła II. Rozmowa z kard. Stanisławem Dziwiszem


13 maja 1917 roku w Fatimie, w Portugalii, Najświętsza Dziewica ukazała się trojgu dzieciom: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi.

Poleciła im modlitwę, zwłaszcza różańcową, i pokutę za grzeszników, a dla uproszenia pokoju w świecie – nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi. W czasie ostatniego objawienia 13 października 1917 roku Pani powiedziała, że jest Matką Bożą Różańcową, przybywającą wezwać ludzi, by już dłużej nie obrażali Boga grzechami i by codziennie odmawiali różaniec.

Z objawieniami w Fatimie wiążą się tzw. trzy tajemnice fatimskie. Pierwsze dwie ujawniono już kilkadziesiąt lat temu; ostatnią, trzecią tajemnicę, wokół której narosło wiele kontrowersji i legend, św. Jan Paweł II przedstawił światu dopiero podczas swojej wizyty w Fatimie w maju 2000 r. Sam Ojciec Święty wielokrotnie podkreślał, że opiece Matki Bożej z Fatimy zawdzięcza uratowanie podczas zamachu dokonanego na jego życie właśnie 13 maja 1981 r. na Placu Świętego Piotra w Rzymie.

Zobacz więcej —> brewiarz.pl: Najświętsza Maryja Panna Fatimska

– Gdyby specjaliści od marketingu postanowili, żeby jakieś przesłanie rozeszło się na cały świat to powinni raczej zwrócić się do osób znanych, opiniotwórczych w jakichś metropoliach wielkich. Natomiast przesłanie zostało przekazane trójce pastuszków w wiosce, niepiśmiennych, które nawet nie wiedziały o czym jest do końca mowa, bo kiedy słyszały słowo Rosja to nawet nie wiedziały co to jest Rosja. To jest właśnie w tym wszystkim zadziwiające, że wieść przekazana przez takich posłańców rozeszła się na cały światGrzegorz Górny.

Posłuchaj ⇒ rozmowy z Grzegorzem Górnym wyemitowanej w magazynie Angelus TV Polsat i Radia Warszawa, 10 maja 2020 r.

Fatima to szczególny znak Bożego miłosierdzia (…) Maryja w Fatimie, wzywając do pokuty i naw­rócenia, przypomina o miłosierdziu Boga, który nie chce śmierci grzesznika; pragnie, by się nawrócił i żył. Jej całe orędzie odsłania oblicze Boga miło­siernego, wytrwale poszukującego człowieka, by doświadczył Jego miłości.

Czytaj całość —> Fatimska Pani a Boże Miłosierdzie

Zobacz też Modlitwy Anioła z Fatimy


Pod opieką Maryi kontemplujemy prawdziwe oblicze Jezusa Zbawiciela – mówił papież Franciszek w homilii podczas Mszy św. z okazji setnej rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie, 13 maja 2017 r. Zachęcił, aby pod opieką Maryi odkryć młode i piękne oblicze Kościoła, który jaśnieje, gdy jest gościnny, wolny, wierny, ubogi w środki i bogaty w miłość.

Wideo —> Radio Maryja/TV Trwam: Homilia Ojca św. Franciszka wygłoszona podczas Mszy św. w Fatimie

Podkreślił, że z Jej ramion przyjdzie nadzieja i pokój, których potrzebują i o które błaga dla wszystkich braci w chrzcie i w człowieczeństwie, a zwłaszcza dla chorych i niepełnosprawnych, więźniów i bezrobotnych, ubogich i opuszczonych.

Przypomniał też m.in. słowa z jednego z listów siostry Łucji, że Bóg wymaga od każdego z nas wypełniania obowiązków swego stanu. „Niebo uruchamia tutaj prawdziwą i w pełnym tego słowa znaczeniu mobilizację powszechną przeciwko tej obojętności, która oziębia nam serce i pogłębia naszą krótkowzroczność. Nie chcemy być poronioną nadzieją!” – powiedział Franciszek i przypomniał, że Jezus upokorzył się i zstąpił aż na krzyż, aby nas znaleźć i w nas pokonać mroki zła i doprowadzić nas z powrotem do Światła.

Czytaj całość / tekst homilii—> KAI / episkopat.pl: Franciszek w Fatimie: pod opieką Maryi kontemplujemy prawdziwe oblicze Jezusa


– My zatem, Matko Boga i nasza Matko, uroczyście zawierzamy i poświęcamy Twojemu Niepokalanemu Sercu siebie samych, Kościół i całą ludzkość, a zwłaszcza Rosję i Ukrainę. Przyjmij ten nasz akt, którego dokonujemy z ufnością i miłością; spraw, aby ustały wojny, i zapewnij światu pokój – czytamy w Akcie poświęcenia Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny, który został dokonany przez papieża Franciszka w uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca 2022 r.

Zobacz więcej —> Akt poświęcenia Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny – Papież Franciszek – 25 marca 2022


Na wieść o zamachu większość stacji radiowych i telewizyjnych na świecie przerwała program i informowała o stanie zdrowia papieża. W całej Polsce rozpoczęły się modlitwy i nocne czuwania w intencji Jana Pawła II. O godzinie 20.00 w Krakowie zabrzmiał Dzwon Zygmunta.

Jan Paweł II przypisywał swoje ocalenie opiece Matki Boskiej Fatimskiej. W 2000 roku Watykan ogłosił, że treścią „trzeciej tajemnicy fatimskiej” był zamach na ojca świętego.

Przestrzelony pas papieskiej sutanny znajduje się w sanktuarium na Jasnej Górze. Jest wyeksponowany w pobliżu Cudownego Obrazu Matki Bożej. Pocisk, którym Ali Agca strzelał do papieża, został umieszczony jako wotum w koronie Matki Bożej w sanktuarium w Fatimie.

Czytaj całość / zobacz materiał TVP Info —> 36 lat temu strzelano do Jana Pawła II. Kulisy zamachu pozostały niewyjaśnione

Kulisy ataku na Jana Pawła II oraz motywy, którymi kierował się Mehmet Ali Agca, nie zostały dotychczas w całości wyjaśnione. Jednak dzięki m.in śledztwu IPN udało się odsłonić wiele faktów.

Zamachowiec w lipcu 1981 roku został skazany przez włoski sąd na dożywocie. Sąd w oficjalnym werdykcie zasugerował, że istniał spisek na życie papieża, ale nie potwierdził już wtedy podnoszonego, bułgarskiego śladu.

W toku śledztwa IPN zgromadził 220 tomów akt i kilkadziesiąt tomów załączników, a międzynarodową pomoc prawną uzyskano m.in. z Niemiec, Bułgarii, Turcji i Włoch. Śledztwo miało wielowątkowy i skomplikowany charakter, wymagało przeglądu bardzo obszernego materiału archiwalnego, w tym także opatrzonego klauzulą tajności. W 2014 roku śledztwo zostało umorzone m.in. dlatego, że sprawcy nie podlegają orzecznictwu sądów polskich.

Czytaj całość / zobacz ustalenia IPN —> Polskie Radio: Zamach na papieża. Ślady zbrodni kończą się na Kremlu


Gratia Plena – Andrea Bocelli – Utwór z filmu “Fatima”

Wideo / tekst utworu / autorzy piosenki i wideoklipu —> Andrea Bocelli: Andrea Bocelli – Gratia Plena


Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do akcji Razem możemy więcej!