W poniedziałek 13 maja 2019 r., we wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej, mija 38 lat od zamachu na papieża św. Jana Pawła II.
13 maja 1981 o godz. 17.00 w czasie środowej audiencji ogólnej Ojciec Święty rozpoczął objeżdżanie Placu św. Piotra, błogosławiąc przybyłych pielgrzymów. Dokładnie 17.19 płatny morderca Mehmet Ali Agca trzykrotnie wystrzelił do papieża, ciężko go raniąc. Ojca Świętego przewieziono natychmiast do rzymskiej kliniki im. Agostino Gemellego. Tam podczas pięciogodzinnej operacji lekarzom udało się powstrzymać upływ krwi, pozszywać rozszarpane kulami narządy wewnętrzne i uratować życie pacjentowi. Papież przeżył zamach, ale już nigdy nie odzyskał pełni sił.
Zamach nastąpił co do minuty o tej samej porze, co objawienie Matki Bożej w Fatimie…
37 lat temu na Placu św. Piotra w Rzymie Mehmet Ali Agca strzelał do Jana Pawła II. Papież podkreślał, że od śmierci ocaliła go Matka Boża z Fatimy. Pocisk użyty w zamachu umieszczono jako wotum w jej koronie pic.twitter.com/IXxLy8o3yt
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) May 13, 2018
W pierwszym publicznym przemówieniu po zamachu, papież przebaczył Ali Agcy. W kilka tygodni po zamachu na Placu św. Piotra włoski sąd skazał Turka na dożywocie. W grudniu 1983 r. Jan Paweł II odwiedził go w rzymskim więzieniu.
Wideo —> Sanktuarium Świętego Jana Pawła II: Naznaczona krwią sutanna z zamachu na papieża Jana Pawła Wielkiego
Za —> ekai.pl: Dziś 36. rocznica zamachu na Jana Pawła II
Posłuchaj rozmowy z kard. Stanisławem Dziwiszem: Rocznica objawień fatimskich i zamachu na Jana Pawła II
Wideo —> fra3.pl (2017): Rocznica objawień fatimskich i zamachu na Jana Pawła II. Rozmowa z kard. Stanisławem Dziwiszem
13 maja 1917 roku w Fatimie, w Portugalii, Najświętsza Dziewica ukazała się trojgu dzieciom: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi. Poleciła im modlitwę, zwłaszcza różańcową, i pokutę za grzeszników, a dla uproszenia pokoju w świecie – nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi. W czasie ostatniego objawienia 13 października 1917 roku Pani powiedziała, że jest Matką Bożą Różańcową, przybywającą wezwać ludzi, by już dłużej nie obrażali Boga grzechami i by codziennie odmawiali różaniec.
Z objawieniami w Fatimie wiążą się tzw. trzy tajemnice fatimskie. Pierwsze dwie ujawniono już kilkadziesiąt lat temu; ostatnią, trzecią tajemnicę, wokół której narosło wiele kontrowersji i legend, św. Jan Paweł II przedstawił światu dopiero podczas swojej wizyty w Fatimie w maju 2000 r. Sam Ojciec Święty wielokrotnie podkreślał, że opiece Matki Bożej z Fatimy zawdzięcza uratowanie podczas zamachu dokonanego na jego życie właśnie 13 maja 1981 r. na Placu Świętego Piotra w Rzymie.
Zobacz więcej —> brewiarz.pl: Najświętsza Maryja Panna Fatimska
Na wieść o zamachu większość stacji radiowych i telewizyjnych na świecie przerwała program i informowała o stanie zdrowia papieża. W całej Polsce rozpoczęły się modlitwy i nocne czuwania w intencji Jana Pawła II. O godzinie 20.00 w Krakowie zabrzmiał Dzwon Zygmunta.
Jan Paweł II przypisywał swoje ocalenie opiece Matki Boskiej Fatimskiej. W 2000 roku Watykan ogłosił, że treścią „trzeciej tajemnicy fatimskiej” był zamach na ojca świętego.
Przestrzelony pas papieskiej sutanny znajduje się w sanktuarium na Jasnej Górze. Jest wyeksponowany w pobliżu Cudownego Obrazu Matki Bożej. Pocisk, którym Ali Agca strzelał do papieża, został umieszczony jako wotum w koronie Matki Bożej w sanktuarium w Fatimie.
Czytaj całość / zobacz materiał TVP Info —> 36 lat temu strzelano do Jana Pawła II. Kulisy zamachu pozostały niewyjaśnione
To było 35 lat temu… 13 maja 1981 – zamach na Jana Pawła II. Na foto: miejsce zamachu i Fiat, którym jechał #JP2 pic.twitter.com/rMtyfRIill
— Ks. Józef Kloch 2.0 ن (@KsJozefKloch) May 13, 2016
Kulisy ataku na Jana Pawła II oraz motywy, którymi kierował się Mehmet Ali Agca, nie zostały dotychczas w całości wyjaśnione. Jednak dzięki m.in śledztwu IPN udało się odsłonić wiele faktów.
Zamachowiec w lipcu 1981 roku został skazany przez włoski sąd na dożywocie. Sąd w oficjalnym werdykcie zasugerował, że istniał spisek na życie papieża, ale nie potwierdził już wtedy podnoszonego, bułgarskiego śladu.
W toku śledztwa IPN zgromadził 220 tomów akt i kilkadziesiąt tomów załączników, a międzynarodową pomoc prawną uzyskano m.in. z Niemiec, Bułgarii, Turcji i Włoch. Śledztwo miało wielowątkowy i skomplikowany charakter, wymagało przeglądu bardzo obszernego materiału archiwalnego, w tym także opatrzonego klauzulą tajności. W 2014 roku śledztwo zostało umorzone m.in. dlatego, że sprawcy nie podlegają orzecznictwu sądów polskich.
Czytaj całość / zobacz ustalenia IPN —> Polskie Radio: Zamach na papieża. Ślady zbrodni kończą się na Kremlu
Te zdjęcia mimo upływu lat wciąż poruszają. Mija 36 lat od zamachu na papieża Jana Pawła II#wieszwiecej pic.twitter.com/g1F063dZXh
— portal tvp.info 🇵🇱 (@tvp_info) May 13, 2017