Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

35. rocznica pogrzebu Grzegorza Przemyka – 1...

35. rocznica pogrzebu Grzegorza Przemyka – 19 maja 2017 r.

Grzegorz Przemyk, 19-letni warszawski maturzysta, syn opozycjonistki Barbary Sadowskiej, został 12 maja 1983 r. ciężko pobity przez milicjantów w komisariacie na warszawskiej Starówce. 14 maja zmarł w szpitalu. Była to jedna z najgłośniejszych zbrodni aparatu władzy PRL lat 80. – do dziś nie do końca wyjaśniona.

Pogrzeb Grzegorza Przemyka 19 maja na Cmentarzu Powązkowskim stał się wielką manifestacją sprzeciwu wobec władzy komunistycznej. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi, w tym wielka liczba młodzieży. Pogrzeb poprzedziła Msza św. odprawiona dzięki staraniom ks. Jerzego Popiełuszki w kościele św. Stanisława Kostki, której przewodniczył biskup Władysław Miziołek.

To głównie dzięki Księdzu Jerzemu obyło się wówczas bez prowokacji i zamieszek. Poprowadził on kondukt pogrzebowy z kościoła na cmentarz, apelując do licznie zgromadzonych: – Powtarzam prośbę, którą przekazałem na początku: składamy w darze nasze milczenie, dlatego udajemy się na cmentarz Powązkowski w absolutnym milczeniu, w absolutnej ciszy, nie ma żadnego śpiewu, żadnych okrzyków, żadnego głosu. Umawiamy się, że śpiew, okrzyki, jakikolwiek podniesiony głos może wyjść tylko i wyłącznie z ust tych ludzi, którzy chcieliby zniweczyć nasz najpiękniejszy dar, jaki chcemy złożyć zmarłemu Grzegorzowi: dar milczenia.

Kondukt, który podążył ulicami Warszawy, przerodził się w ten sposób w milczącą manifestację protestu uczniów, studentów i innych zgromadzonych wobec komunistycznych władz i funkcjonariuszy reżimu.

Ksiądz Jerzy pomagał również w tym czasie matce Grzegorza Przemyka, także wcześniej pobitej podczas napadu „nieznanych sprawców” na Komitet Pomocy Internowanym w stanie wojennym, mieszczący się przy kościele św. Marcina w Warszawie. Podtrzymywał ją na duchu i wspierał modlitewnie. Osoby z bliskiego otoczenia ks. Popiełuszki i Barbary Sadowskiej mówią, że i wtedy, i po pogrzebie to on “trzymał ją przy życiu”…

***

Wśród anonimów z pogróżkami względem ks. Jerzego Popiełuszki znalazł się również i taki: „Zostaniesz bohaterem narodowym numer dwa – po Przemyku”…

 

 

Przeczytaj więcej —> Polskie Radio: Grzegorz Przemyk – śmiertelnie pobity maturzysta

TK “Niedziela” —> Ks. Popiełuszko był w „Niedzieli”

Zobacz też —> IPNtv – Prezentacja książki „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”