PODZIEL SIĘ

28 października 2018 – 10. Dzień Solidarnośc...

28 października 2018 – 10. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym – Pakistan

10. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym organizowany przez Polską Sekcję Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie przypada w tym roku w niedzielę 28 października 2018. Tematem wiodącym tegorocznego Dnia Solidarności jest aktualna sytuacja chrześcijan w Pakistanie.

Co roku podczas Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym PKWP zwraca uwagę na wybrany kraj szczególnie doświadczany prześladowaniami. W tym roku krajem reprezentującym współczesne męczeństwo chrześcijan będzie Pakistan, gdzie chrześcijanie stanowią ok. 2% ludności, a katolicy ok. 0,6%. „Razem przerwijmy milczenie” – apelują organizatorzy Dnia Solidarności.

Polska jest jedynym krajem, który na taką skalę, w każdej diecezji, we wszystkich parafiach – modli się w intencji prześladowanych chrześcijan na świecie – wskazuje dyrektor Sekcji Polskiej PKWP.

Uroczysta Msza św. z okazji 10. Dnia Solidarności z Kościołem będzie transmitowana przez Telewizję Publiczną w niedzielę 28 października od godziny 07:00.

Zobacz szczegółowe informacje o 10. Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym w serwisie PKWP —> Pakistan – Przerwać milczenie

Abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie wystosował specjalny komunikat na 10. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

W tym roku, zgodnie z decyzją 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, w Polsce będziemy go obchodzić w niedzielę, 28 października 2018 r.

Czytaj dalej —> Komunikat ws. Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym – 28 października 2018


W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa przed X Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który w tym roku będzie obchodzony 28 października. Konferencja została zorganizowana przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) oraz Biuro Prasowe KEP.

– Wybraliśmy w tym roku Pakistan, gdyż chcieliśmy przybliżyć ten mało znany nam kraj, gdzie chrześcijanie stanowią mniejszość. Rocznie ok. 800 młodych kobiet i dziewcząt jest porywanych i wydawanych za mąż za muzułmanów – powiedział ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej PKWP.

Zobacz —> FOTORELACJĘ

Czytaj całość —> episkopat.pl: Abp Wojda: Kościół w Polsce jest Kościołem hojnym i wyczulonym na potrzeby innych Kościołów


– W przyszłą niedzielę Kościół w Polsce będzie obchodził X Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, organizowany przez Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Konferencję Episkopatu Polski. Pomoc materialna zostanie w tym roku przekazana chrześcijanom w Pakistanie. Dziękuję za te inicjatywy pokoju i solidarności. Niech Bóg wam błogosławi!”  – powiedział papież Franciszek do Polaków podczas środowej audiencji ogólnej w dniu 24 października 2018 r.

Zobacz więcej —> Papież Franciszek do Polaków: Dziękuję za inicjatywy pokoju i solidarności


List kard. Josepha Coutts’a do Polaków

Moi drodzy bracia i siostry w Chrystusie Panu,

Przesyłam wam pozdrowienia z Rzymu z kończącego się już Synodu Biskupów. To było niesamowite doświadczenie jedności, braterstwa oraz poczucia bycia Jednym Katolickim Kościołem zgromadzonym wokół Ojca Świętego.

Przesyłam również pozdrowienia z Kościoła w Pakistanie. Jesteśmy niewielkim i historycznie młodym Kościołem w kraju o ogromnej populacji muzułmańskiej. Dla nas, Chrześcijan żyjących i świadczących o naszej wierze w centrum islamskiego świata, każdy dzień pełen jest trudności i wyzwań. Jednakże wsparcia.

Jesteśmy również zachęceni przykładem Kościoła w Polsce. Pomimo różnych cierpień i prześladowań w ciągu okupacji komunistycznej daliście Kościołowi Powszechnemu wielkiego i nieustraszonego pasterza jakim był Św. Jan Paweł II. W Pakistanie ludzie starszej generacji pamiętają i wspominają ze wzruszeniem krótką wizytę Papieża w roku 1982. Jego obecność odniosła bardzo pozytywny skutek nawet na niechrześcijańskich mieszkańcach naszego kraju.

Dziś okazaliście swoje zainteresowanie oraz solidarność z cierpiącym Kościołem na świecie. Pragnę podziękować wszystkim wierzącym w Polsce za ich modlitwy oraz wszelką inną pomoc dla cierpiącego Kościoła, a szczególnie w Pakistanie.

Jednocząc się z wami w Panu, jednej wierze oraz jednym Chrzcie Świętym, modlę się do naszego kochającego Ojca aby wam błogosławił za waszą hojność i dobroć.

+ Joseph Kardynał Coutts
Arcybiskup Karachi

Tekst za —> pkwp.org: Pakistan – przerwać milczenie


SMS Ratuje

Materiały do pobrania ze strony PKWP:

Plakat

Ulotka

Materiały liturgiczne

Materiały katechetyczne